Aktuality

14.1.2019 - Pondělní glosa - Linda Majerová: Bez Vás by to nešlo

491s-majerova.jpgNadační fond proti korupci již brzy vstoupí do devátého roku své existence. V době svého vzniku – r. 2011 - byl první čistě protikorupční iniciativou financovanou pouze ze soukromých zdrojů. Z počátku na Fond bylo nahlíženo jak na bandu naivních bláznů. Hned v prvním roce existence Fondu, kdy se podařilo rozkrýt obří a mediálně atraktivní kauzu pražského Dopravního podniku, se však tento pohled změnil. Ukázalo se, že nejsme jen tlachalové… Více zde.

7.1.2019 - Novoroční zamyšlení - Karel Janeček: Hodnoty pro každého

karel-j.jpgVážení spoluobčané, přeji nám všem krásný a úspěšný nový rok 2019. Dovolte mi zdůraznit několik kritických bodů pro naši společnost a pro svět. Více zde.

17.12.2018 - Pondělní glosa - Ondřej Závodský: S mileniály proti kreaturám

515s-zavodsky.jpgSkandály, korupce, podvody. Každý den se při sledování televizního zpravodajství či četbě novinových článků setkáváme s více či méně úspěšnými politiky, kteří nás svou politickou existencí iritují už mnoho let. Původ jejich majetku, geneze politické moci i další temné stránky jejich minulosti jasně poukazují na páchnoucí souvislosti. Někteří již (snad) odešli do politického důchodu či se stáhli z očí veřejnosti, noví se objevují. Je to beznadějné, napadne leckoho. Více zde.

13.12.2018 - Zemanovi bych už neposlal žádnou zprávu, dokonce ani výroční

kr-srpen.jpgÚtok prezidenta Miloše Zemana na Bezpečnostní informační službu (BIS) je pro reputaci Česka devastující a ve světě nemá precedent. V rozhovoru se serverem iROZHLAS.cz to řekl bývalý ředitel zahraniční rozvědky Karel Randák, který zároveň dříve v BIS pracoval. Prezident podle Randáka navíc prokázal „absolutní neznalost“ práce tajné služby a neměl by od ní dostávat tajné zprávy. Více zde.

11.12.2018 - Ceny za odvahu již poosmé

cena-za-odvahu-2018.jpgVe stejný den jako minulý rok Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. V letošním roce se jejich držiteli stali Jana Moravcová, Lukáš Blažej a spolek Permanent. NFPK mezi oceněné rozdělil částky 63 504 Kč, 30 492 Kč a 18 396 Kč. Více zde.

10.12.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Babiš Agency s.p.

485s-skacha.jpgNa pracovní komisi Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí k whistleblowingu jsme se dozvěděli, že Andrej Babiš předložil k připomínkového řízení vládní návrh zákona o ochraně oznamovatelů korupce, tzv. whistleblowerů. Více zde.

3.12.2018 - Pondělní glosa - Martin Huňady: Na kafi s lobbistou

509s-hunady.jpgServer iDNES přišel v pátek minutu po půlnoci s exkluzivními fotkami ze setkání senátora z ODS a primátora Mladé Boleslavi Radana Nwelatiho s lobbistou Ivem Rittigem. Díky tomuto článku se znovu rozproudila diskuse o vlivu lobbistů na politiky, a proto jsem se rozhodl dnešní glosu věnovat právě tomuto tématu. Více zde.

26.11.2018 - Pondělní glosa - Vladimír Sitta ml.: Vyplatí se oznamovat korupci?

spravedlnost.jpgVyplatí se oznamovat korupci? Oficiální server policie ČR má jasno: Povinnost oznámit přípravu nebo páchání trestného činu nebo skutečnost, že trestný čin byl spáchán, je zakotvena v § 367 a § 368 trestního zákoníku. Tato povinnost se týká konkrétních trestných činů vč. závažných majetkových a hospodářských trestných činů. Pokud tak v uvedených případech neučiníte, dopustíte se sami trestného činu nepřekažení trestného činu nebo neoznámení trestného činu. Více zde.

19.11.2018 - Pondělní glosa - Martin Šorm: S úsměvem jde všechno líp

krizky-glosa.jpgPro Nadační fond proti korupci pracuji již několik let. Práce je to zajímavá, podnětná a všestranná, ale přiznám se, trochu smutná. Čím to je? Je to dáno zaměřením této nadace, která se snaží pomáhat oznamovatelům korupce v jejich nerovném boji s mnohdy větrnými mlýny. Až velmi často se potkávám s lidmi, kteří mi vyprávějí svůj životní příběh, ale happyendu se nedočkám. Není to chyba vypravěče, on prostě ten příběh většinou nemá šťastný konec. Více zde.

12.11.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Případ Hornof

485s-skacha.jpgMinulý týden probleskla českými médii informace o mladém českém námořníkovi Jaroslavu Hornofovi, který možná dostane dvacet miliónů korun za ohlášku, že jeho šéf vypouští toxický odpad do oceánu. Typický whistleblower - svým činem poukázal na škody způsobené celé společnosti, nešlo mu o vlastní prospěch a měl a má z toho problémy. Více zde.

8.11.2018 - Moře snese všechno…

512s-hornof.jpgNajít v sobě odvahu vzepřít se uprostřed oceánu nezákonným postupům, to chce chlapa. Takovou odvahu v sobě našel Jaroslav Hornof, který na palubě lodi, plující pod německou vlajkou, sloužil na pozici strojního technika. Když zjistil, že jsou odpadní vody z podpalubí běžně vypouštěny do oceánu, informoval svého nadřízeného o porušování nejen zásad ekologického chování, ale i zákonných norem. Více zde.

5.11.2018 - Pondělní glosa - Jaroslav Hornof: Co to znamená whistleblower?

512s-hornof.jpgV českém jazyce neexistuje jedno slovo pro překlad tohoto pojmu. A už vůbec ne překlad, který by byl vnímán pozitivně. (Pokud tedy nevezmeme v úvahu doslovný překlad tj. pískající větrák.) Více zde.

2.11.2018 - Praha: Člověk v tísni

rotikorupcni-akademie-1.jpgV rámci dlouhodobé spolupráce s Člověkem v tísni připravil Nadační fond proti korupci další díl Protikorupční akademie přímo na míru zástupcům vietnamského disentu. Více zde.

29.10.2018 - Pondělní glosa - Linda Majerová: Daj-li medaili

491s-majerova.jpgTak jako každým rokem, i letos jsme měli příležitost sledovat předávání státních vyznamenání u příležitosti výročí založení republiky. I letos předávání rozproudilo živou diskusi. A to jak dříve deklarovanými jmény, tak i „systémem“ rozesílání pozvánek na slavnostní ceremoniál, resp. výběrem pozvaných. Více zde.

24.10.2018 - Doksy: Protikorupční akademie v rámci konference AIESEC

rotikorupcni-akademie-1.jpgV pátek 19. 10. 2018 jsme vyrazili do Máchova kraje, konkrétně do Poslova mlýna u obce Doksy. Zde se konala celonárodní konference spolku AIESEC a my jsme sem přijeli s naší Protikorupční akademií. Více zde.

19.10.2018 - Pondělní glosa - Libor Witassek: Veřejný sektor se plazí jako želva

libor-witassek.jpgNejen v Praze se nyní hledají příčiny pomalé výstavby čehokoliv. Nejde pouze o nedostatek stavebních kapacit, ale o celkové selhání systému. Nechávali jsme se různě chlácholit tím, jak nové zákony zabrání korupci. A nové zákony přišly, zákon o zadávání veřejných zakázek nakonec sešněroval všechno tak, že už některé instituce nejsou schopny nakoupit vůbec nic. Více zde.

16.10.2018 - Pondělní glosa - Karel Randák: Blahopřání

randak.jpgBezprostředně poté, co se v České republice konaly komunální volby a také první kolo voleb senátních, málokdo věnoval pozornost události, která však za připomenutí jistě stojí. Vrchní soud v Praze zrušil verdikt prvoinstančního soudu a pravomocně zprostil obžaloby Vladimíra Sittu mladšího. Více zde.

8.10.2018 - Spravedlnost zvítězila

spolecne-palec.jpgVrchní soud v Praze dnes pravomocně zcela zprostil Vladimíra Sittu mladšího obžaloby v kauze jeho údajného tunelování společnosti Neograph. Měl jím způsobit společnosti škodu ve výši osmi miliónů korun. Odvolací soud tak zrušil rozhodnutí soudu nižší instance z roku 2017. Více zde.

8.10.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: 2 323 Rathových voličů

485s-skacha.jpgProběhly volby a politici by měli skládat účty. Úspěšná byla pravice a liberálové, levice dostala na frak. Hledají se důvody prohry: novináři, neziskovky, slabí vůdci... O tom, že lidé reagovali na lži a zlodějiny z posledních let ani slovo. A program? Politici už otevřeně mluví o tom, že ten nikoho nezajímá. Více zde.

2.10.2018 - Pondělní glosa - Martin Huňady: Dostane cenu Babiš nebo Soukup?

509s-hunady.jpgKaždoroční udílení hudebních cen Český slavík Mattoni letos nebude! S touto informací minulý týden přišla pořádající agentura Musica Bohemica. Je otázkou, zda bude udílení těchto cen někomu chybět. Dnes si již nikdo nevzpomene na ceny Týtý, které si daly také “pauzu” před dvěma lety. Více zde.

26.9.2018 - Otevřený dopis NFPK k výrokům senátora Iva Valenty předsedovi ODS Petru Fialovi

ods-soukroumnici-4.jpgOtevřený dopis Nadačního fondu proti korupci k výrokům senátora Iva Valenty. Více zde.

24.9.2018 - Pondělní glosa - Martin Šorm: … koza zůstala celá

budejovicka-terasa.jpgZa dva týdny se otevřou volební urny a právě teď jsme svědky předvolební masáže ze všech stran. Ze všech politických stran, i ze všech světových. Omlouvám se všem mimopražským, ale tím že žiji v Praze, tak vnímám ty volební hlášky hlavně zde. Více zde.

18.9.2018 - Protikorupční akademie pro UN GC

pa-vsem-dox.jpgNadační fond proti korupci, ve spolupráci s Vysokou školou ekonomie a managementu, Asociací společenské odpovědnosti a národní sítí United Nations Global Compact, představil novou koncepci svého vzdělávacího projektu Protikorupční akademie. Více zde.

17.9.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Zákon o lobbingu

485s-skacha.jpgZítra máme zajímavou akci v Centru pro současné umění DOX. Nazvali jsme ji Transparentní firmy a instituce. Vystoupí i investigativní novinář Jaroslav Spurný, exnáměstek ministra financí a whistleblower Ondřej Závodský a šéf skupiny RSJ Libor Winkler. Můj příspěvek bude o lobbingu českých zájmových skupin. Více zde.

13.9.2018 - Poziční zpráva NFPK k Vládní koncepci boje s korupcí na léta 2018 až 2022

lobbying-figury.jpgVláda předložila svoji novou koncepci k boji s korupcí na léta 2018 až 2022. Cílem vládní koncepce by mělo být zajištění garantovaného, koordinovaného a systematického přístupu v boji proti všem formám korupce na všech úrovních řízení státu. Koncepce přináší řadu pozitiv, ale také negativ, které se jako NFPK budeme snažit odstranit. Nastolíme také diskusi ohledně nové právní úpravy v oblasti odměňování oznamovatelů korupce. Více zde.

10.9.2018 - Pondělní glosa - Alexandre Reznikow: Jaká je hodnota korupce?

511s-reznikow.jpgDvě miliardy korun - téměř 80 milionů britských liber - byly ušetřeny státu díky aktivitám Nadačního Fondu Proti Korupci. To je (částečně) hodnota korupce v České republice. Tato informace vzbudila úžas mezi účastníky Mezinárodního sympozia o ekonomické kriminalitě v Cambridge. Více zde.

3.9.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Zápisky z cest

485s-skacha.jpgTak nás pozvali na Jesus College, jednu z kolejí Cambridge University, na asi nejvýznamnější sympozium o kriminalitě na světě. Máme zde pohovořit o tom, jak jeden člověk může měnit hodnotový systém v celé zemi. Ale o tom více během týdne, Karel Janeček vystoupí až ve čtvrtek dopoledne. Více zde.

29.8.2018 - Protikorupční akademie v rámci setkání studentů BARUVAS

pa-chotebor.jpgNa pozvání organizace ROMEA tým NFPK připravil pro účastníky setkání Protikorupční akademii. Kromě představení činnosti protikorupčního fondu a seznámení studentů s různými dostupnými webovými nástroji při řešení společenských nešvarů, byla část akademie věnována lobbingu, kdy Karel Škácha poutavě popisoval klady i zápory této činnosti. Více zde.

27.8.2018 - Pondělní glosa - Jakub Čech: Návrat básníka, co bral peníze od firem a nebylo mu to divné

467s-cech.jpgV souvislosti s působením Andreje Babiše na české politické scéně se hojně mluví o tom, že kauzy, které Babišovi dnes procházejí, by ještě před lety takzvaní tradiční politici neustáli. Že se hranice společenské tolerance toho, co jsou lidé schopni u politiků akceptovat, posouvá, je přitom třeba u nás v Prostějově zjevné dlouhodobě. Více zde.

20.8.2018 - Pondělní glosa - Linda Majerová: Dlouhá cesta

491s-majerova.jpgV letním období velká část světové populace vyráží do cizích krajů za poznáváním a objevováním něčeho nového. Samozřejmě pak porovnáváme. Nejinak tomu je i letos. Více zde.

15.8.2018 - Krok kupředu nebo amnestie pro tuneláře

tk-informacni-povinnost.jpgDesítky miliard korun by mohl získat stát, pokud by od firem, které neplní informační povinnost, začal systematicky vymáhat pokuty. Ke zlepšení přístupu českých firem k zveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin by mohla přispět projednávaná novela zákona o obchodních korporacích. Jejím cílem je sice zvýšení transparentnosti podnikatelského prostředí v ČR, vyčištění obchodního rejstříku od spících firem, ale možná také „amnestie pro tuneláře“. Více zde.

12.8.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Den leváků

485s-skacha.jpgNa dnešek vyhlásil roku 1992 The Left-Hander\'s Club v Británii Den leváků. Cílem bylo poukázat na problematiku, která se týká cca 10 % populace. Probíhají různé soutěže o nejšikovnějšího leváka, otevírá se pivo pravou rukou, dávají se diplomy atd. Více zde.

7.8.2018 - Pondělní glosa - Martin Huňady: Obrana demokracie

509s-hunady.jpgNedělní úmrtí tří českých vojáků v Afghánistánu, zasáhla celé Česko. Čeští politici vyjádřili pozůstalým soustrast a často označují zesnulé za hrdiny. Pouze zástupci hnutí SPD a komunistů ihned vyzvali k přehodnocení české účasti na misích v cizině. Více zde.

26.7.2018 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Slepá nespravedlnost

amnestie-7.jpgV dětství jsem prožíval nespravedlnost poměrně často. Například mladší sourozenec i já jsme dostali každý svou tabulku čokolády. Já jsem si ulomil a kousek schoval na potom. Druhý den jsem se těšil na svou dávku čokoládové sladkosti, ale tabulka byla fuč. Co to? Maminka mi vysvětlila, že mojí tabulku našla sestra a jelikož je malá, tak jí snědla. Více zde.

23.7.2018 - Pondělní glosa - Adam Rut: Kšefty s panikou kolem osobních údajů

502s-rut.jpgOsobní údaje jsou dnes ceněné zboží a nelze se proto divit, že státy EU přijaly společnou normu, kterými se ochrana těchto údajů bude řídit. Česká republika měla to štěstí, že řada pravidel zde platila už před nařízením o ochraně osobních údajů, které vešlo ve známost pod pro mnohé tajemnou zkratkou GDPR. Rozumná snaha ochránit údaje nás všech se ovšem setkává s velmi nerozumnou snahou části politické reprezentace, která se nové nařízení snaží využít zejména k očernění Evropské unie a k zatažení rolet a závěsů kanceláří úřadů, kde už pár let panovalo světlo, průvan - zkrátka otevřená okna a dveře. Více zde.

19.7.2018 - Minuty s registrem – 4. díl – VZP a zapomenutá smlouva

vzp-jpg-cb.jpgDalší díl investigativního cyklu Minuty s registrem ukazuje, jak postupovat, když v registru smluv narazíme na chybějící smlouvu. Dan Urbánek si všiml, že v registru není zanesena smlouva mezi VZP a PR agenturou MEDEA KULTUR, s.r.o.. Firma přitom podle údajů z registru nejméně 16 let poskytuje pojišťovně služby – každý rok za víc než 12 milionů korun. Analytici proto udělali i malý exkurz do historie, kdy byl spolumajitelem firmy MEDEA KULTUR známý podnikatel a ´lobbista´ Roman Janoušek. Více zde.

16.7.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Malá plagiátorka

485s-skacha.jpgJak je v politice důležité vzdělání? Ministryně spravedlnosti ukázala, že asi minimální, a to dokonce i u práva, které povinnou materii, jako jeden z mála humanitních oborů, obsahuje. Podvody se vzděláním mezi politiky ale frčí dlouho, ono to na té kandidátce vždy vypadá tak nějak líp. Více zde.

9.7.2018 - Pondělní glosa - Martin Urza: Čím méně státu, tím méně korupce

508s-urza.jpg„Boj s korupcí“ bezesporu patří mezi nejlíbivější politická hesla; všichni souhlasí, nikdo nic nenamítá. Když k tomu přidáme, že výsledky jsou prakticky neměřitelné, jedná se o ideální agendu téměř každého politika. Slýcháme tak populisty skloňovat slovo transparentnost ve všech pádech, případně volat po omezování naší svobody skrze majetková přiznání a podobně. Více zde.

2.7.2018 - Pondělní glosa - Dan Urbánek: 1. červenec - nejen začátek prázdnin

507s-urbanek.jpg1. červenec neznamená jen začátek školních prázdnin, ale také pomyslnou oslavu narozenin registru smluv. Ten by měl letos na narozeninovém dortu už druhou svíčku. Více zde.

28.6.2018 - Mocenské sítě v letech 2010–2017

jnb-kniha.jpgNFPK vydává další díl prázdninového čtení „k vodě“. Letošní publikace nese název Jánabráchismus v České republice aneb mocenské sítě v letech 2010–2017. Titul obsahuje výčet několika desítek osob, které v uvedeném období měly různý díl moci a vlivu. Vyjma stručné charakteristiky jsou u každé osoby uvedeny vazby na další vlivné postavy. Více zde.

26.6.2018 - NFPK stále vítězí

scrb-nfpk2-cb-1.jpgVrchní soud v Praze dnes potvrdil výrok Městského soud v Praze z listopadu 2016 a zamítl žalobu Ivo Rittiga proti Nadačnímu fondu proti korupci na ochranu osobnosti o odstranění následků neoprávněných zásahů. Spor se týkal kauzy předražených jízdenek Dopravního podniku hlavního města Prahy. Více zde.

25.6.2018 - Pondělní glosa - Eva Steinerová - Kočinová: Jak jsem se potkala s korupcí

506s-steinerova.jpgMůj muž je zvláštní muž. Alespoň z hlediska spojení nás dvou. Já mám ráda lidi, ráda si s nimi povídám, ráda jim naslouchám. On nemluví mnoho a o sobě, své práci a aktivitách už vůbec. Dodnes si nejsem jistá jeho pohnutkami, když před několika lety během cesty autem začal hovořit o situaci v jeho tehdejší práci a praktikách, které se na ROPu děly. Byl to šok. Pracoval tam několik měsíců, nijak zvlášť své působení a dění na úřadě nekomentoval. Klasika. Více zde.

19.6.2018 - Pondělní glosa - Marek Zelenka: Výkupy pozemků brzdí zásadní projekty. Ale proč?

505s-zelenka.jpgKvůli pozemku jediné farmářky stála výstavba dálnice D11 několik let. Kvůli strachu z výkupů pozemků se D1 nerekonstruuje na trojpruh, ale pouze o 75 cm na každou stranu. Kvůli výkupu poloviny domu se v Olomouci prodloužila výstavba tramvajové linky o několik let. Kvůli strachu z výkupů pozemků „musí“ Praha vytvořit společný podnik s Pentou k výstavbě stanic metra D. Více zde.

18.6.2018 - Informační ne-povinnost

bisnode-sanony.jpgTermín pro zveřejnění finančních výkazů firem za rok 2017 uplyne zhruba za měsíc, přesto výsledky svého hospodaření doposud nezveřejnilo téměř 90 procent společností. Za rok 2016 účetní dokumenty do sbírky listin neuložilo dokonce 65 procent firem. Ani jednou za posledních šest let informační povinnost nesplnilo 25 procent, tedy více než 124 000 subjektů. Více zde.

12.6.2018 - Minuty s registrem – 3. díl – Podezřelé finanční podpory v zemědělství

paragrafy-sbirka.jpgV dalším díle Minut s registrem jsme se zaměřili na oblast českého zemědělství. Jako příklad jsme zvolili největší českou zemědělskou společnost a největšího příjemce evropských dotací – holding Agrofert. Nástrojem pro brouzdání mezi smlouvami byl Hlídač státu. Tato aplikace kombinuje registr smluv s dalšími veřejnými rejstříky. Nezávislý analytik Dan Urbánek spolu s autorem hlídače Michalem Bláhou narazil na nesrovnalost, kdy dvě firmy z holdingu čerpaly dotace určené malým a středním firmám. Více zde.

4.6.2018 - Pondělní glosa - Tereza Krištofová: Neodcházení

503s-kristofova.jpgV roce 2013 se dvacítka nevládních organizací zavázala k rekonstrukci státu. Během čtyř let prosadili tito „nikým nezvolení aktivisté“, díky šikovnému občanskému lobbingu, 5 z 9 protikorupčních opatření, která podle odborníků zmenšují prostor pro korupci a klientelismus ve státní správě. Ale co dál? Nový plán řešilo plénum platformy Rekonstrukce státu a rozhodlo, že rekonstrukci státu je potřeba dotáhnout do konce. Více zde.

28.5.2018 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Konec a zároveň počátek

janusz.jpgTato glosa je moji poslední a zároveň 44. glosou v barvách NFPK. Do Nadačního fondu jsem nastoupil krátce po jeho vzniku v roce 2011 a rozhodl jsem se, že je čas na změnu. Díky Nadačnímu fondu jsem mohl činit to, co má hluboký smysl a nebýt ničí loutkou. NFPK nikdy nebyl financován z veřejných peněz a i díky tomu jsem mohl kauzy či legislativu analyzovat bez ohledu na to, koho se týkají. Více zde.

21.5.2018 - Pondělní glosy - Adam Rut: Informace o platech úředníků? Nejdřív pošlete slohovou práci!

502s-rut.jpgDíky Zákonu o svobodném přístupu k informacím je možné získat informace o poskytování veřejných (a tedy našich) prostředků, včetně informací o platech a odměnách zaměstnanců z těchto prostředků hrazených. Dříve stačilo podat jednoduchou žádost. Už několik měsíců je ale získávání těchto informací složitější. Více zde.

14.5.2018 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Náhrada újmy od státu

koci-petr-1.jpgV případě, že jste neoprávněně stíhán v trestním řízení, máte následně právo žádat stát o náhradu újmy, která Vám v důsledku takového stíhání vznikla. Sám proces je poměrně náročný, ministerstvo spravedlnosti, u kterého musíte nárok nejprve uplatnit, zákonnou šestiměsíční lhůtu pro projednání žádosti většinou nedodrží a Vy musíte podat žalobu k soudu. Soud má stejně jako ministerstvo, bohužel, zvyk dívat se na žalobce spíše optikou „ať je rád, že ho zprostili, přece bývalému obžalovanému nebude stát ještě něco platit“. Více zde.

7.5.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Komplex vícecennosti

485s-skacha.jpgPolitika je magnet na mindráky. Viděli jsme to u Vůdce, nyní to vidíme například u nejmenšího vládce největší země. Dalších mamánků a frustrantů bychom napočítali stovky. Touha zapsat se jakkoli do historie se začne ukazovat u mladých stranických pionýrů, s ochutnanou mocí se méněcennost přeměňuje v pocit nadřazenosti. Ti nejstarší bardi, co už okolo sebe všechny utloukli čepicemi, si o sobě myslí, že si můžou dovolovat cokoli. Více zde.

2.5.2018 - Veřejný zájem nade vše

komarek-tiskovka.jpgJiří Komárek, bývalý ředitel ostravské expozitury Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, byl pravomocně zproštěn obžaloby za údajný trestný čin, kterého se měl dopustit v roce 2016 v reakci na nestandardní a utajovanou policejní reorganizaci. Tehdy v médiích označil policejního prezidenta Tomáše Tuhého za „osobu podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách“. Více zde.

30.4.2018 - Pondělní glosa - Marek Dolejš: Ochrana whistleblowerů

501s-dolejs.jpgMinulé pondělí informovala EK o novém návrhu právní normy, která by měla zajistit vysokou úroveň ochrany tzv. whistleblowerů, kteří oznámili porušení práva EU. Dle zveřejněných informací byly důvodem pro návrh nové normy mimo jiné i kauzy Dieselgate, Panama Papers, Luxembourg Leaks a další, neboť v obdobných případech hrají whistlebloweři často významnou roli při odhalování a vyšetřování nelegální činnosti. Více zde.

23.4.2018 - Pondělní glosa - Karel Randák: Krátká paměť

randak.jpgPro NFPK a lidi, kteří v něm pracují, je velkou satisfakcí sledovat, jak se mnohé kauzy, na které jsme v minulosti upozornili, postupně posunují z fáze policejního vyšetřování do stadia soudního procesu. Namátkou mohu zmínit případy spojené s DPP, s bývalým vedením MPSV z doby panování ministra Drábka a jeho náměstka Šišky nebo kauzu Nemocnice Na Homolce a jejího bývalého ředitele Dbalého. Ten Nadačnímu fondu dokonce hrozil žalobou. Jeho ochránce Jiří Paroubek, který jej tehdy lákal do politiky na kandidátní listinu strany LEV21, označil argumenty Fondu za laciné a vyčpělé. Více zde.

19.4.2018 - Obžaloba ve zlínské nemocniční kauze

zdravotnictvi.jpgNFPK podal v roce 2014 trestní oznámení o vysoce podezřelých zakázkách a zkreslování účetnictví v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. V říjnu 2016 následovala policejní razie a tento týden podala státní zástupkyně k soudu obžalobu na tehdejší předsedkyni představenstva nemocnice Danu Barnášovou. Více zde.

18.4.2018 - Hledáme Protikorupčního bojovníka!

inzerat.jpgChcete dělat netradiční práci, která Vás bude bavit a rozhodně nebude stereotypní? Chcete dělat i něco pro ostatní a nejen pro sebe? Baví Vás měnit svět? Pak Nadační fond proti korupci, soukromá nezisková organizace, působící již 7 let na protikorupčním bitevním poli, hledá právě Vás na pozici protikorupčního bojovníka. Máte šanci odhalovat korupční kauzy, měnit právní prostředí a pomáhat oznamovatelům korupce. Více zde.

16.4.2018 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: O depresi a jarní naději

deverova.jpgObvykle přichází jarní deprese po dlouhé zimě z nedostatku vitamínů. Avšak v současném jaru mohou vyvolat depresi spíše neustávající špatné zprávy. Jen za posledních 7 dnů … Zemřel Juraj Herz – kultovní film Spalovač mrtvol jsem viděla snad 5x, Petrolejové lampy a Habermannův mlýn jsou vždy silný zážitek, zemřel Miloš Forman – poděkování patří televizi za nasazení jeho filmů. A v politice? Pan prezident by zcela evidentně uvítal vládu, na níž bude mít podíl SPD a komunisté. Babiš mu to napřed odkývá, ale nakonec se prý vrátí k jednání s ČSSD – ale nikdo neví, na jak dlouho. Více zde.

10.4.2018 - Pondělní glosa - Linda Majerová: Korupce vs. laskavost

491s-majerova.jpgV počátcích existence Nadačního fondu proti korupci jsme byli téměř bombardováni desítkami korupčních podnětů týdně. Stále jich není málo, ale celkový počet přece jen poklesl. Bylo by moc fajn si myslet, že je za tímto trendem reálný pokles korupce. Bohužel tomu tak není, korupce stále bují víc než dost a mediální zprávy posledních dnů ukazují, že objem finančních prostředků, které figurovaly, figurují či měly figurovat v podivných veřejných zakázkách je opravdu závratný. Více zde.

6.4.2018 - NFPK objevil nový druh nelegálních přístrojů

forbes33.jpgJeště v roce 2014 byla Česká republika evropským Las Vegas a měla nejvíce heren v celé Evropě v propočtu na obyvatele. Následně se podařilo zkrotit provozovatele hazardu a počet „hracích přístrojů“ v celé České republice klesl na aktuálních více jak 29 tisíc. Včera navíc proběhla obří celní razie v nelegálních hernách, na které NFPK intenzivně dlouhodobě upozorňuje a Celní správě předává o nelegálních provozovatelích podklady. Více zde.

4.4.2018 - Jaroslav Spurný: Nepohodlný agent

randak-kniha.jpgRozhovor dvou mužů, kteří stáli v posledních dvaceti pěti letech někdy proti sobě, jindy na stejné straně mnoha událostí. Odhaluje praktiky a operace tuzemských tajných služeb, nebezpečí, které hrozí od našich politiků, státních úředníků i byznysmenů, a jejich možné, často nevědomé spolupráce s přátelskými i nepřátelskými tajnými službami. Kniha odhaluje pozadí některých korupčních a defraudačních kauz a roli Karla Randáka v nich. Věnuje se ruskému vlivu u nás a úloze, jakou v něm hrají dva poslední prezidenti, případům spojeným s nákupem zbraní pro českou armádu, postavám kmotrů či událostem kolem krachu vlády Mirka Topolánka. Rozhovor se snaží ukázat i to, zda hrál generál Randák roli v politickém vzestupu Andreje Babiše. Více zde.

26.3.2018 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Hra čísel

lofo-nfpk.jpgČísla nás vyprovázejí od dob, co jsme slezli z korun stromů a vzpřímení začali objevovat náš svět. Na základní počty stačilo deset prstů, případně čárky vytvořené uhlem na skalní stěně.Čísla jsou spojená s historickými událostmi a svoji mystiku si udržují i v dnešním moderním elektronickém světě. Například posvátná trojka je spojena nejen s Kristem, ale například s pořadím Země od Slunce, a v pohádkách se to trojicemi jen hemží. Více zde.

21.3.2018 - Protikorupční akademie v Čekém Těšíně

rotikorupcni-akademie-1.jpgStudenti byli nejen posluchači, ale i aktivními účastníky Akademie, která byla vedena interaktivní formou. V rámci Protikorupční akademie nahlédli do zákulisí fungování klientelistických struktur, ozřejmili si možnosti boje proti korupci a seznámili se rovněž se zkušenostmi NFPK s řešením různých závažných kauz. Bylo jim také prezentováno využití analytických veřejně přístupných nástrojů. Více zde.

19.3.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Káva s sebou

485s-skacha.jpgDnešní společnost je rozdělená na pivaře a kafaře. Ukazují to všechny volby, zjednodušeně řečeno pivaři jsou nacionalisté s levicí a kafaři liberálové a pravice. Ti první můžou pít až po práci, ti druzí bohužel někdy stráví na kafi celý den. Ti první se ale vnitřně považují spíše za neúspěšné, protože ti druzí minimálně vypadají, že mají více peněz. Rozděluje je proto možnost být svobodný v dennodenním rozhodování. Ta ale většinou stojí na dlouhodobé odpovědnosti. Více zde.

12.3.2018 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Vyčkávání změnu nepřinese

winkler.jpgJeště nikdy od sametové revoluce jsem kolem sebe nevnímal tak silnou poraženeckou náladu jako v poslední době. Musel jsem také odpovídat na pár ironických dotazů. Lidé, kteří vědí, že jsem ve dvou předchozích prezidentských volbách podporoval nejprve Karla Schwarzenberga a poté Jiřího Drahoše, chtěli vědět, jestli jsem někdy finančně přispěl i někomu, kdo vyhrál. Chtěli mne přimět k zamyšlení, jestli zbytečně nevyhazuji peníze chozením do předem prohraných bitev. Více zde.

5.3.2018 - Protikorupční akademie Znojmo

pistalka.jpgDnes se uskutečnil další díl Protikorupční akademie, tentokrát na Gymnáziu Dr. Karla Polesného ve Znojmě. 40 studentů rozdělených do 5 týmů se pokusilo jednoduchým způsobem sobě i svým kolegům představit práci zastupitele svého města a zaměřili se na prosazení svého návrhu usnesení k aktuálním tématům. Měli k dispozici pět oblastí vztahujících se k regionu. Více zde.

5.3.2018 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Vraždou Jána Kuciaka se nesmíme ponořit do strachu

janusz-1.jpgJán Kuciak byl nezávislým mladým investigativním novinářem, který svou práci vnímal jako poslání. Uvědomoval si, že mafiánským skupinám je nutné se postavit a zkoumal jejich aktivity. V jisté kauze bylo dokonce obnoveno trestní stíhání především na základě analýzy Jána Kuciaka. Byl zkrátka velkou novinářskou naději. Více zde.

26.2.2018 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: Žebříčky a srovnání aneb Češi, do toho!

figurka1-kruh.jpgČlověk má rád žebříčky a srovnání. Občas potřebuje vědět, jak daleko má k tomu být šampionem. A jak blízko má k tomu zůstat poraženým. Spoustu žebříčků čehokoli, sestavených odborníky a šamany přes cokoli, je ale třeba brát s rezervou… Více zde.

21.2.2018 - Jiří Chytil, oznamovatel v kauze Opencard, oceněný NFPK, vyhrál u odvolacího soudu

opencard-1.jpgOdvolací soud dnes potvrdil, že Jiří Chytil, oznamovatel oceněný Nadačním fonrdem proti korupci v souvislosti s kauzou Opencard, nemusí platit milionovou škodu, kterou po něm požadoval pražský magistrát. Více zde.

19.2.2018 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Proč politici uprchli z vyšetřovací komise?

vysetrovaci-komise.jpgPráce parlamentní vyšetřovací komise ke zvlněné dálnici D47 skončila doslova fiaskem. Její činnost byla řízena de facto autopilotem. Při návštěvě webu Poslanecké sněmovny věnované „práci“ této komise zjistíte, že řada členů z komise postupně uprchla a při rozkliknutí rubriky „členové komise“ se objeví prázdná stránka. Poslední zápis z jednání pochází z 12. ledna 2017, kdy jediným bodem programu bylo vyslechnutí bývalého ředitele ŘSD Alfréda Brunclíka. A co dál? Více zde.

12.2.2018 - Pondělní glosa - Kvido Štěpánek: Švejk a chytrá horákyně zabíjejí český národ

458s-stepanek.jpgVyjádřit se k parlamentním volbám znamená naštvat si dvě třetiny lidí, protože nejméně tolik nevolilo podle vašeho gusta. Když se vyjádříte k volbě prezidenta, poštvete si proti sobě dokonce celou polovinu! Více zde.

9.2.2018 - Libeňský most? Studie, projekty a diagnostiky za 90 milionů!

libenak.jpgNFPK zveřejňuje rozepsaný seznam oficiálních výdajů TSK na údržbu a opravy Libeňského mostu v letech 2000 až 2015 včetně, jež celkově činily 8 milionů korun. Vedle toho na průzkumné a diagnostické práce byly dle TSK vynaloženy skoro 4 miliony korun. Libeňský most i přes rostoucí množství papírů při tom „překvapivě“ dochátral až do havarijního stavu… Více zde.

8.2.2018 - Konec sekretáře Pavla Severy?

severa-pavel.jpgPavel Severa byl krátce před vánočními svátky odvolán z funkce generálního sekretáře TOP 09. Stalo se tak v souvislosti s medializací Severova policejního prověřování jeho údajných machinací se směnkami v hodnotě přes deset milionů korun. Část plnění plynoucí z pochybných směnek zamýšlel Severa použít i na financování předvolební kampaně TOP 09 v roce 2017. Více zde.

5.2.2018 - Pondělní glosa - Karel Randák: 192 hodin

kr-srpen-1.jpgJak se dalo očekávat, první týden po prezidentských volbách nabídl takové množství témat, že je skutečně obtížné si mezi nimi vybrat. Glosovat samotné výsledky prezidentské volby nemá valnou cenu, toho jsou – a ještě budou – plná média. Lze se ale jen těžko vyhnout chování znovuzvoleného prezidenta, resp. chování jeho příznivců. I fotbalové kluby připouštějí zodpovědnost za chování svých fanoušků a to už je co říct. Ne tak prezident Zeman. Více zde.

5.2.2018 - Bazén, jaký svět neviděl

aquapark-opava.jpgNadační fond proti korupci obdržel podnět, který se týká probíhající soutěže na zhotovitele nového bazénu v Opavě s předpokládanou hodnotou 350.000.000,- Kč bez DPH, a upozorňuje na diskriminační podmínky, které nedůvodně zvýhodňují konkrétní stavební společnost. Jiným stavebním společnostem, které bazény v minulosti úspěšně postavili, ale v podání nabídky město Opava brání. Více zde.

1.2.2018 - Minuty s registrem – Díl 2. Technická správa komunikací Praha

tsk.jpgV Praze se zřítila Trojská lávka a z hodiny na hodinu se uzavřel páteřní Libeňský most. Podle soudní znalkyně Miloslavy Pošvářové je samotný pád lávky jen špičkou ledovce, který ukázal na hlubší systémový problém. TSK dokonce ani nemá dostatečný přehled o stavbách, které spravuje, ani konkrétní plán oprav. Odpovědnost za současný stav pražské dopravy nese náměstek pro dopravu Petr Dolínek, k jehož odvolání nemůže mít primátorka Krnáčová více důvodů. Více zde.

29.1.2018 - Pondělní glosa - Václav Dejčmar:

497s-dejcmar.jpgPřed několika lety jsem natočil film I am fishead, který se zabýval úlohou psychopatů v politice a v byznysu. Slavný psycholog Philip Zimbardo tam říká, že ať chceme nebo ne, většina lidí má vnitřní potenciál ke konání dobrých i zlých skutků a obvykle je to systém, ve kterém žijeme, který rozhodne, jaká strana se v nás probudí a vyplave na povrch. Systém korumpuje. Ve Srebrenici znásilňovali slušní lidé, kteří před válkou žili příkladnými životy. Více zde.

22.1.2018 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Co všechno se dá v Česku objednat?

deverova.jpgByla jsem po dlouhé době v kině – film Nejtemnější hodina stojí za vzhlédnutí – nejen pro svou filmovou kvalitu, ale i pro poselství, které přináší o síle osobnosti rozhodnout se v nejtemnější hodině nepokořit se a bojovat za svobodu a demokracii. Churchill je ve filmu vykreslen jako velký hráč, který dokáže vyburcovat pro záchranu země nejen veřejné mínění, a nakonec i politické protivníky, i když je plný pochyb, nejistot a zoufá si. Více zde.

15.1.2018 - Registr smluv pod lupou: užitečný nástroj pro občany a strašák korupce

registr-smluv1.jpgNadační fond proti korupci a protikorupční platforma Rekonstrukce státu spouští projekt analytických reportáží, které názorně představí praktické využití Registru smluv. V první reportáži se podařilo odhalit řadu podivností, které se týkají poslance Radima Fialy (SPD). Registr smluv je důležitý nástroj veřejné kontroly, krátká videa proto cílí i na to, aby se lidé podrobněji seznámili s tím, co všechno mohou díky registru zjistit. Více zde.

15.1.2018 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Cirkus Zeman

485s-skacha.jpgHledal jsem u stávajícího prezidenta, co udělal proti korupci a nenašel jsem nic. Jak jsem hledal, viděl jsem samý spor z důvodu vlastních výhod nebo obhajoby vlastních problematických činů. Nezištnou podporu uděloval jen obchodníkům s Ruskem a Čínou, pár lokálním podnikatelům a pak už se jen účastnil různých setkáních, vždy to nějak vonělo olejem. To byl nejčastější program. Více zde.

8.1.2018 - Pondělní glosa - Karel Janeček: Nad-představitelný pokrok

cesta-nadeje-cb.jpgŽijeme v historicky jedinečné době. Na straně druhé, té špatné, čelíme celosvětovým i lokálním krizím v mnoha oblastech lidské činnosti. Včetně krize demokracie s nárůstem populismu a extremismu. Situace je dlouhodobě neudržitelná, a pokud bychom neučinili zásadní změny, nevyhnutelně přijdou kolapsy a potažmo i sebezničující válka. Více zde.

4.1.2018 - Pětileté výročí zrůdné Klausovy–Nečasovy amnestie

amnestie-7.jpgV souvislosti s výročím vyhlášení amnestie někdejšího prezidenta Václava Klause v lednu 2013 Nadační fond proti korupci připomíná některé dílčí charakteristické skutečnosti, které se týkají aplikace článku II amnestie. Právě touto částí byla zastavena řada mediálně známých kauz, sahajících do devadesátých let. Fond věří, že příběhy těch, kteří byli amnestií bolestně dotčeni, budou někým někdy v budoucnu detailně zpracovány do čtivé literární podoby. Tak, aby jméno Václava Klause a Petra Nečase bylo pro historii navždy spojeno právě s amnestií. Tedy s aktem, označeným v lednu roku 2013 právě zvoleným prezidentem Milošem Zemanem za zločin. Více zde.

18.12.2017 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Podivná reorganizace Ministerstva financí zahájena

janusz.jpgNová ministryně financí Alena Schillerová jen pár dnů po svém jmenování podnikla „lokální“ reorganizaci Ministerstva financí takovým způsobem, že byl propuštěn dosavadní náměstek Ondřej Závodský. Vše proběhlo bleskově a velice pochybně. Přitom právě nyní se dokončuje kontrola využívání bytů Generálního finančního ředitelství, kterou zadal Ondřej Závodský na základě stížnosti týkající se podezřele nízkého nájmů mimo jiné Aleny Schillerové. Více zde.

11.12.2017 - Ceny za odvahu 2017

cena-za-odvahu-2017.jpgNadační fond proti korupci již po sedmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. V letošním roce se jejich laureáty stali Miloslava Pošvářová, Jakub Čech a obecně prospěšná společnost ROMEA. Fond mezi oceněné rozdělil částky 111 132 Kč, 30 492 Kč a 14 641 Kč. Více zde.

11.12.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Odvaha vidět

485s-skacha.jpgV jiných dobách bývali hrdinové oslavováni pro odvahu v udatnosti. Dnes oslavujeme hrdinství na předávání Cen za odvahu NFPK za boj proti korupci. Ocenění svým příběhem ukazují, že to má smysl. A my jim děkujeme, že nám ušetřili naše peníze, které by jinak skončily v kapse někoho jiného. Udílením ceny podporujeme zdravý růst jejich odborné sebejistoty. Nad nelegální ziskuchtivostí může totiž zvítězit jen odvaha. Více zde.

4.12.2017 - Pondělní glosa - Linda Majerová: Není téma jako téma

491s-majerova.jpgJak víte, pravidelně na našich stránkách zveřejňujeme pondělní glosy. Autory se snažíme střídat, jak to jen jde, a témata přizpůsobit aktuálnímu dění. Jde přece o glosy. Podobně určitě přemýšlí i v médiích. Teda, alespoň by tak podle mého názoru mělo přemýšlet. Více zde.

4.12.2017 - Kauza Pavla Severy nekončí

penize-cb1.jpgNadační fond proti korupci disponuje textem usnesení státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové z listopadu tohoto roku, kterým se ruší rozhodnutí Policie ČR z letošního léta o odložení trestního oznámení na bývalého dlouholetého vysokého politika a nyní generálního sekretáře TOP 09 Pavla Severu. Více zde.

27.11.2017 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: Bojovníci za svobodu krást aneb pravidla silničního provozu

nfpk-zkratky2.jpgKdyby nějaký lingvista provedl pečlivou rešerši nejčastěji používaných termínů našich politiků po roce 1989, odhaduji, že by se hodně vysoko umístila slova svoboda a demokracie. A někde nedaleko by bylo slovo ohrožení. Zdá se, že nový vrchol této vlny nastal v poslední době. Nejde tomu uniknout. Zní to jako palba z kulometu. Patrně se stalo něco mimořádného a situace je asi opravdu vážná. Opravdu vážná byla i v letech 1992, 1996, 1998, 2003, 2004, 2006, 2008, 2010, 2013… Více zde.

23.11.2017 - Snaha o propojení Karla Janečka s Ivo Rittigem

lofo-nfpk.jpgV pondělí Česká televize zveřejnila v rámci pořadu Reportéři ČT reportáž, ve které se naprosto zcestným způsobem pokusila vytvořit spojení mezi Karlem Janečkem a zlojedem Ivo Rittigem. Více zde.

20.11.2017 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Drsná realita kolem privatizace vody

voda-potrubi.jpgNěkteří politici tvrdí, že bojovat s korupcí je nezbytné co nejvyšší mírou privatizace, neboť stát je nejhorší hospodář. Toto tvrzení je v lecčem pravdivé, ovšem zároveň je zneužíváno a sloužilo k nebývalým zlodějským machinacím kolem privatizací. Otázkou totiž je, kde je ta nutná mez, kdy je privatizace již nevhodná a je nezbytné, aby si stát zachoval majoritní podíl ve strategickém odvětví. Více zde.

13.11.2017 - Rozhovor s Karlem Randákem o klientelismu za Topolánkovy vlády

kr-srpen.jpgPoté, co bývalý premiér ohlásil kandidaturu na prezidentskou funkci, se k této éře opět upřela pozornost. Karel Randák byl aktérem řady tehdejších událostí. Vedení rozvědky musel právě za Topolánkovy vlády opustit. Posléze proslul jako distributor fotografií z dovolené politiků a byznysmenů v Monte Argentariu – za účasti Topolánka i jeho tehdejší pravé ruky Marka Dalíka, jenž si nyní odpykává trest. Více zde.

13.11.2017 - Pondělní glosa - Linda Majerová: Nakupovat či obdarovat?

491s-majerova.jpgAť chceme nebo ne, blíží se čas Vánoc. Jsme masírováni v obchodech koledami a na ulicích se začínají ve větší míře objevovat „pokladničky“ s žádostí o zakoupení lecčehos na podporu ledasčeho. Člověk je před Vánocemi trochu naměkko a v nějakých případech určitě přispěje každý z nás. Více zde.

7.11.2017 - #GivingTuesday pro Protikorupční akademii

givingnfpk1.jpgNadační fond proti korupci se zapojil do celosvětového filantropického projektu #GivingTuesday a spustil tak fundraisingovou kampaň na podporu své nové vzdělávací aktivity Protikorupční akademie. Cílem Akademie je aktivní zapojení občanů do dění kolem nás tak, aby věděli, jakým konkrétním způsobem je možné reagovat na aktuální setkání s korupcí či jinými nepravostmi. Více zde.

6.11.2017 - Pondělní glosa - Martin Šorm: V politice je možné vše

topolanek-president.jpgAno, politika je umění možného a snad i nemožného. Nebo snad znáte někoho, kdo byl v roce 1987 přesvědčen o tom, že vláda jedné strany brzo ukončí své panování a prezidentem bude zvolen tehdy zakázaný a opakovaně vězněný disident Václav Havel? Více zde.

2.11.2017 - Policie obvinila dvě firmy v souvislosti s hradeckou černou stavbou

sklady-1.jpgNadační fond proti korupci podal v září 2016 trestní oznámení v souvislosti s jednáním společnosti CTP Invest a společnosti PSG a jejich snahou získat dodatečné stavební povolení k rozestavěné rozsáhlé černé stavbě v Hradci Králové. Policie nyní společnosti obvinila z trestného činu podplácení. Více zde.

30.10.2017 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Sliby jako byznys

libor-winkler.jpgTěžko v téhle zemi i leckde jinde najdete lepší byznys, než je politika. A tím teď nemyslím korupci ani možnost být první u všeho, z čeho kynou nějaké peníze. Začíná to už volbami, kde systém plateb od státu za získané hlasy preferuje volební podnikání jako málokteré jiné. Když není silné téma, stačí něco slíbit. Více zde.

30.10.2017 - Podivné zastavení policejního prověřování Pavla Severy

penize-cb1.jpgNFPK disponuje usnesením Policie ČR z června 2017 o odložení trestního oznámení na bývalého dlouholetého vysokého politika a v současnosti generálního sekretáře TOP 09 Pavla Severu. Severa byl policií dva roky prověřován mj. pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu, týkajícího se směnek v hodnotě necelých jedenácti milionů korun. Policie na šestnácti stranách odůvodnění detailně popsala závažné pochybnosti, rozpory i listinné důkazy svědčící proti Severovi. Více zde.

23.10.2017 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Povolební úvaha

deverova.jpgVolby skončily, je dobojováno. Voliči splnili svou roli a další 4 roky nebudou politiky příliš zajímat. Voliči rozhodli o drtivé výhře ANO i o tom, že 22 poslanců bude mít jako čtvrtá nejsilnější strana SPD Tomia Okamury. ANO s SPD získaly více než 2.000.000 hlasů. Ještě nikdy nevyhrála jedna strana s takovou převahou. A ještě nikdy nebyla Poslanecká sněmovna tak roztříštěná, nikdy v ní nesedělo devět politických stran. Více zde.

18.10.2017 - Počet kontrol ÚOHS po zavedení poplatku dramaticky klesl

uohs-sidlo.jpgÚOHS je státní orgán, který má za úkol hlídat dodržování pravidel při zadávání veřejných zakázek. Úřad zahajuje kontrolu zadavatelů, kromě jiného také na základě odůvodněných podnětů od různých zainteresovaných osob. V roce 2016 došlo k zavedení poplatku za podání podnětu. Dle zjištění Nadačního fondu proti korupci vedlo zavedení poplatku k dramatickému poklesu úrovně veřejné kontroly dodržování pravidel zadávacího řízení oproti předcházejícím letem. Více zde.

17.10.2017 - Hodnocení volebních programů z pohledu boje proti korupci

karty-strany.jpgNadační fond proti korupci podrobně zhodnotil volební programy 10 politických stran a hnutí s nejvyššími preferencemi. Stanovil 16 klíčových protikorupčních opatření. Politické strany tak mohly v této analýze získat 16 bodů. Některé strany ve svých programech zcela rezignovaly na boj proti korupci. Jiné strany mají protikorupční program již relativně přehledný a konkrétní. Z volebních programů je patrné, že se nejčastěji věnují více imigrační krizi než krokům, které by omezily rozkrádání veřejných peněz. Více zde.

17.10.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Piráti už nekradou?

485s-skacha.jpgTýdenní maraton máme za sebou, na světě je analýza stranických programů pro Parlamentní volby 2017 z pohledu korupce. Nové strany útočí, staří pardálové raději téma korupce shrnují v obecných floskulích. Je třeba říct, že když má někdo program plný protikorupčních opatření, neznamená to automaticky, že není zlojed. I tak věříme, že si zodpovědný volič může díky analýze udělat obrázek o tom, o co komu jde, no a ten nezodpovědný bude opět okraden. Více zde.

16.10.2017 - Malý krok pro ŘSD…

svodidlo.jpgKoncem loňského roku podal Nadační fond proti korupci podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve věci přezkoumání postupu zadavatele při zadávání veřejných zakázek při opravách komunikací. Dotyčným zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), které rozdělovalo jednotlivé zakázky na opravy svodidel na více podlimitních a tím porušila zákon. Více zde.

9.10.2017 - Pondělní glosa - Karel Randák: Klauni

karel_randak.jpgV uplynulém týdnu na sebe přitáhly pozornost dvě příhody, ve kterých zvláštní shodou okolností hrály hlavní role dvojice mužů, které si svým vystupováním nezadaly s nejslavnějšími komickými páry z éry němého filmu. Více zde.

3.10.2017 - Protikorupční akademie NFPK

rotikorupcni-akademie.jpgNadační fond proti korupci připravil v rámci své vzdělávací činnosti nový dlouhodobý projekt Protikorupční akademie, který je určen zejména studentům středních a vysokých škol a občansky aktivní veřejnosti v regionech. Více zde.

2.10.2017 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Právo na právní pomoc

koci-petr-1.jpgDobře si prohlédněte tuto tvář. Tak vypadá advokátka, která aktivně podporuje islamizaci, vyzvala své fanoušky na facebookovém profilu iniciativa Naštvané matky. U textu byla zveřejněna fotografie advokátky Radky Korbelové Dohnalové. Jmenovaná advokátka zastupuje v soudním řízení muslimskou dívku, která byla vyloučena ze studia kvůli svému oděvu. Nicméně podstatu soudního sporu ponechme nyní zcela stranou a soustřeďme se na něco jiného. Více zde.

2.10.2017 - Nadační fond proti korupci podpořil bývalého policistu Jiřího Komárka

komarek-tiskovka.jpgNadační fond proti korupci na dnešní tiskové konferenci podpořil bývalého ředitele ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka. Plukovník Komárek byl jedním z nejvýraznějších a nejhlasitějších kritiků překotné a problematické policejní reorganizace, jejímž cílem bylo dle jeho názoru paralyzovat činnost úspěšného protikorupčního útvaru a odstranit jeho ředitele Roberta Šlachtu. Více zde.

26.9.2017 - Bezbřehý klientelismus na České správě sociálního zabezpečení

cssz.jpgNadační fond proti korupci podal trestní oznámení v souvislosti s průběhem několika veřejných zakázek na České správě sociálního zabezpečení, týkajících se IT systémů, a v souvislosti s dalšími okolnostmi. Předpokládaná hodnota zakázek přesahuje 350 milionů korun. Skandální průběh zakázek, spočívající mj. v opakovaném rušení a jmenování nových hodnotících komisí, ostře kritizoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které ČSSZ spadá, problémy ignoruje. Více zde.

25.9.2017 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Poslední parády

kraus-glosa.jpgRodinu pana Hlobílka připravil zločinný socialismus o veškerý majetek velké hodnoty, statek, půdu, apod. Po desetiletí soudních jednání v demokracii, spravedlivý soud dospěl k rozhodnutí odškodnit jej dvěma stovkami českých korun. Paráda. Více zde.

25.9.2017 - Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony

sanon-ruka.jpgKaždým rokem se v oblasti veřejných zakázek utratí více jak 650 miliard Kč veřejných peněz. Povinnosti zadavatelů zakázek je ovšem uzavírat smlouvy pouze s transparentními společnostmi. Praxe je ovšem přesně opačná. Většina firem registrovaných v registru smluv totiž nezveřejňuje své finanční výkazy, ačkoliv jim to ukládá zákon. Navíc celá řada firem vznikla těsně před získáním zakázky. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupc Více zde.

22.9.2017 - Mimořádná glosa - Karel Škácha: Batmani a badmani

485s-skacha.jpgRekonstrukce státu včera vyhlásila ty, kteří nejvíce podpořili její rozumné návrhy. Byli to politici, kteří něco slíbili a dokonce to i udělali. Po celou dobu svého mandátu prokazovali, že tohle je jejich politika, způsob uvažovaní a tedy i rozhodování. Smysluplnost této neziskové aktivity je i ve schopnosti objektivně ukázat na ty, kteří nevyznávají odpovědnost, jejichž cíle jsou utilitární a vždy v neprospěch celku. Čtyři roky dokázali nadšenci dobrovolně tlačit na zákonodárce, pro jedny to bude trumf do voleb, pro druhé doufejme politický hrob. Více zde.

20.9.2017 - „Výpalné“ a výsměch na krajské úrovni

zdravotnictvi3.jpgNFPK se téměř rok pokoušel získat informace o smlouvách a platbách mezi společností CZZ a soukromou společností NemLog, které se týkají dodávek zdravotnického materiálu do nemocnic kraje. CZZ po mnoho let úředně zajišťuje centrální správu a logistiku dodávek zdravotnického materiálu do nemocnic kraje v objemu kolem 150 milionů korun ročně. Přitom využívá logistických služeb soukromé společnosti NemLog. Jediný majitel této společnosti je současně jedním ze tří jednatelů CZZ. Více zde.

18.9.2017 - Pondělní glosa - Linda Majerová: Šokovat či nešokovat?

491s-majerova.jpgŽijeme v technologicky vyspělé době, vše sledujeme prakticky v přímém přenosu. Skoro každý den k nám přicházejí negativní zprávy o různých útocích či zpronevěrách. Bulvární titulky a drastické záběry na nás útočí z titulních stran. Cílem je šokovat. Proč? Určitě se navýší prodej či prokliky. Ale je nezbytné si také přiznat, že už jsme otrlí. Počty obětí se berou jen jako čísla, lidské bytosti si pod nimi představí málokdo. Rozkradené částky také všichni vidí jen jako virtuální údaj. Kdo nejvíc šokuje, ten je nejvíc čtený, navštěvovaný, sledovaný. Více zde.

11.9.2017 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Kdo podvádí ve volebních kampaních?

janusz.jpgPamatuji si na svůj rozhovor s relativně populárním zpěvákem, který ve volební kampani pro parlamentní volby 2010 zpíval na volebních mítincích známé parlamentní strany. Sdělil mi tehdy, že dostal násobně větší honorář, než obvykle a zkrátka si solidně touto volební kampaní vydělal. Ceník služeb v politické kampani je často úplně jiný a celkové náklady enormní. Více zde.

8.9.2017 - Férvolby.cz: Veřejnost může poprvé přispět k férovosti voleb

rekonstrukce.jpgPlatforma Rekonstrukce státu dnes představila novou webovou aplikaci, která informuje voliče o nových pravidlech volebních kampaní a umožní jim, aby sami přispěli k vyjasnění sporných situací. Díky zákonům, které platforma pomohla prosadit, mohou voliči letos poprvé už během kampaně sledovat, kolik peněz strany na kampaň vydávají, nebo zamezit často zneužívané anonymní kampani proti ostatním kandidátům. Více zde.

4.9.2017 - Pondělní glosa - Miroslav Cák: Každý den dobrý pro pana Ťoka

487s-cak.jpgSchopný šéf nebo manažer firmy musí mít několik zcela nepostradatelných dovedností. V první řadě musí být se svojí společností ztotožněn a musí sám sebe hnát do vysokých výkonů, motivován snahou o rozvoj a stabilitu firmy. Tím docílí i motivace svých zaměstnanců. Musí dobře znát obchodní prostředí, ve kterém se on a firma pohybuje a musí vědět v tomto prostředí komunikovat, protože obchodní příležitosti samy nepřijdou. Více zde.

31.8.2017 - Investigativní průzkum dokládá ústup nelegálního hazardu v Brně, spouští se Mapa hazardu

hazard.jpgNelegální hazard je v Brně prokazatelně na ústupu. Dokládá to Investigativní průzkum nelegálního hazardu v Brně, který pro město Brno zpracoval Nadační fond proti korupci. Fond analyzoval 63 adres provozoven, které byly v minulosti označené za nelegální (buďto městem Brnem anebo sdružením SPELOS). Více zde.

28.8.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: S malými s rozumem

485s-skacha.jpgBlíží se volby a zase není koho volit. Všechny politické strany už dokázaly, že rozkrást se dá cokoli, nové fungující strany tu nejsou, vše tedy bere Babiš, který taktiež krade, ale oproti těm hyenám se může zdát, že méně. Pro většinu je to důvod ho volit, a to v našem stranickém systému stačí k vládě. Rozum nahrazují smysly. Rozhoduje to, co lidé často vidí, slyší a čtou. Na to jsou marketéři připraveni, takže se zdá být vymalováno. Více zde.

28.8.2017 - Mýtný tendr porušuje zákon

mytne.jpgNadační fond proti korupci pozorně sleduje zakázku „Systém elektronického mýta“. A to již od vyhlášení soutěže - jak zadávací podmínky, tak její samotný průběh. Tato soutěž je od počátku riziková, a to nejen pro svou vysokou hodnotu, ale také ze zkušenosti s předcházejícím tendrem na mýtný systém z roku 2007, který byl mezinárodní blamáží a zjevně byl provázen nekalými kroky, vedoucími k eliminaci nechtěných společností. Více zde.

22.8.2017 - Obec Zdiby – velké nesrovnalosti a velké dotace

zdiby.jpgNadační fond proti korupci v minulosti upozornil odpovědné orgány na závažná pochybení při udělení dotace Středočeského kraje obci Zdiby. Dotace byla udělena v rozporu s podmínkami a s jejím účelem. Podání žádosti o dotaci i její schválení provázela řada pochybení jak na straně žadatele, tak i na straně poskytovatele dotace. Podle informací Fondu se obec Zdiby dlouhodobě potýká mj. se závažnými problémy ohledně evidence svých prostředků. Překvapivě to nebrání v získávání dalších dotací ve prospěch obce. Více zde.

21.8.2017 - Pondělní glosa - Libor Michálek: Úniky informací i časových souvislostí

465s-michalek.jpgÚnik informací z policejního spisu může významně paralyzovat vyšetřování. Má-li být např. nasazena operativní technika a nějaký policejní „obchodník s informacemi“ vynese druhé straně tuto skutečnost, prosazení spravedlnosti může být zmařeno. Více zde.

17.8.2017 - Pondělní glosa - Tereza Kněžourková: Proroctví o chytrém městě

444s-knezourkova.jpgKněžna Libuše byla smart. Viděla město tak veliké, že ho žádný obchvat neobestaví a bude muset vést obcí. Tak bohaté, že uživí celou řadu kmotrů, kteří by jinak skončili pod mostem, třeba chátrajícím Libeňským. Tak rozlehlé, že bude mít v centru krásné, leč prázdné budovy, a vladykům nebude stát za to nechat je zabydlet. Viděla město tak chytré, že lavičky budou věštit počasí a odpadkové koše si říkat o vysypání. Více zde.

10.8.2017 - Hodnocení činnosti ministrů spravedlnosti z pohledu boje proti korupci za období 2014-2017

amnestie-7.jpgNadační fond proti korupci pečlivě monitoruje činnost těch státních úřadů, které bezprostředně souvisí se všemi programy jeho činnosti. Ať se jedná o legislativu, etiku a analytickou činnost. Činnost úřadů samozřejmě monitorují i média. Více zde.

7.8.2017 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Osudná chyba vrcholných soudů

janusz.jpgZákon o svobodném přístupu k informacím je základním protikorupčním nástrojem, bez kterého si dohled nad nakládáním s veřejnými penězi dokážeme stěží představit. Různé skupiny s různými zájmy se již mnohokrát pokusily vykostit či degradovat tento zákon, naštěstí neúspěšně. Hlavním problémem je jeho nižší vymahatelnost, kdy úřady vědomě neposkytují informace a porušují tento zákon, aby získaly čas pro různé podezřelé aktivity. Více zde.

31.7.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Těžká váha odolává:

485s-skacha.jpgMěstský soud v Praze vynesl v únoru 2017 rozsudek ve věci tunelování společnosti Oleo Chemical, dalšího zápasu boxera Ivo Rittiga. Soudu trvalo několik měsíců, než rozsudek vyhotovil v písemné podobě i s odůvodněním. V médiích poté proběhlo jeho hodnocení, zmiňují i údajnou pochybnou roli NFPK v této věci. Podle našich informací ale taková interpretace ani neodpovídá průběhu hlavního líčení, natož zjištěním samotného soudu. Více zde.

24.7.2017 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Týká se nás, co se děje v Polsku?

lenka-deverova.jpgPoměrně poklidnou atmosféru prázdninových mediálních zpráv rozčeřily zprávy z Polska. Vládní strana Právo a spravedlnost prosazuje reformu soudního systému, která v podstatě destruuje nezávislost justice. Zákon o Nejvyšším soudu v podstatě personálně zlikviduje polský Nejvyšší soud. Zákon poskytne ministrovi spravedlnosti ukončit jejich mandát, poslat je do důchodu a sám obsadit jejich místa. V Polsku přitom rozhoduje Nejvyšší soud o platnosti voleb. Více zde.

21.7.2017 - REFLEX: Andrej Babiš Nadační fond proti korupci nikdy nefinancoval

reflex-cb-1.jpgNadační fond proti korupci bývá často spojován s osobou Andreje Babiše. Objevují se články či prohlášení z úst politiků nebo novinářů, že je Fond jím financován či byl založen přímo na jeho popud, někdy i dokonce příkaz. Žádná z těchto prohlášení či „zaručených informací“ se nezakládá na pravdě. Nadační fond proti korupci nikdy od Andreje Babiše žádný dar nepřijal. Fond je zcela nezávislou organizací, kterou založili Karel Janeček, Stanislav Bernard a Jan Kraus. Více zde.

17.7.2017 - Pondělní glosa - Miroslav Cák: Aktivně v komunálu

487s-cak.jpgNarazil jsem na jednoho primátora středně velkého města, který mě příjemně překvapil přístupem ke své práci, lidem a městu, které reprezentuje, a ve kterém od svého narození žije. Politicky vzešel z malého lokálního seskupení lidí, které by bylo nepřilnavé nazývat politickou stranou anebo hnutím. Spíše jde o spolek aktivních místních lidí, kteří organizovali společenské, kulturní a sportovní aktivity ve svém městě. Více zde.

10.7.2017 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Obtížný přístup k informacím

razitko-ctverec-bw.jpgKdyž v roce 2014 rozhodl rozšířený senát Nejvyššího správního soudu, že úřady, kraje, obce, veřejné instituce a jiné tzv. povinné subjekty musí dle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytovat informace o platech a odměnách svých zaměstnanců a dalších osob placených z veřejných prostředků, zdálo se, že se již každý žadatel k uvedeným informacím snadno dostane. Nicméně úřady mají i nadále bohužel ve zvyku příjmy vedoucích úředníků zapírat. Více zde.

4.7.2017 - Protikorupčník 2/2017

premieri-ovladnuti.jpgA máme tu se začátkem prázdnin další číslo našeho čtvrtletníku Protikoručpník, tentokrát s pořadovým číslem 2. Více zde.

3.7.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Zlojed vs. Dobroser

dobroser.jpgZlojed je ten, kdo nelegálně získá výhodu na úkor jiného. Být zlojedem je v krátkodobé perspektivě efektivnější, konání dobra je na druhou stranu pro člověka díky mateřství přirozenější, mění se až věkem, podle špatných zkušeností. Zlo se tedy musí angažovat, organizuje štvavé kampaně založené na nenávisti, snaží se znevěrohodnit cokoli v opozici. Novinkou jsou organizované útoky na celý neziskový sektor, na kterém univerzální otevřená společnost stojí. Více zde.

29.6.2017 - Poslanci schválili kompromisní výjimky ze zveřejňování smluv. Na řadě je Senát

registr-smluv3-cb.jpgPoslanci včera udělali první krok na cestě k tomu odvrátit hrozbu plošných výjimek ze zákona o registru smluv pro všechny městské a státní firmy (kterou sami způsobili svým předchozím hlasováním). Schválili kompromisní verzi novely zákona. Hrozba plošných výjimek však ještě není definitivně zažehnána. Jejich projednávání poslanci nechali přerušené a čekají, jak s kompromisní novelou naloží Senát. Více zde.

28.6.2017 - Premiéři v rukách poradců aneb kdo komu vládne

publikace-premieri1.jpgNadační fond proti korupci vydává další „prázdninové čtení k vodě“. Letos je publikace věnována polistopadovým premiérům a jejich poradcům, přátelům a lobbistům. Moc takových osob není o nic menší než moc samotných „šéfů“. Často jsou to právě tito lidé v pozadí, kdo skutečně vládnou – a premiéři jsou jen maskami pro široké davy a ceremonie. Více zde.

27.6.2017 - Compet Consult – administrátor s vazbami

verejne-zakazky3.jpgNadační fond proti korupci nedávno zveřejnil informace o aktivitách společnosti Compet Consult, která administruje veřejné zakázky v libereckém a karlovarském regionu. Analyzováním činnosti této společnosti vyplouvají na povrch další podezřelé okolnosti veřejných zakázek a hlavně vazeb osob, které stojí za tímto administrátorem. Více zde.

26.6.2017 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Nejen májový rej

slovensko.jpgI když máme již astronomické léto, vraťme se ještě k období jara. Jsou různé způsoby jak přivítat jaro, užít první jarní paprsky slunce a nechat se ovlivnit svěžím vánkem, který přináší novou chuť do života. Někdo vítá jaro s gumovými rukavicemi, kterými si chrání pěstěné prstíky při práci na zahrádce, jiný tuží tělo sportem v rašící přírodě, romantik vezme ženu pod rozkvetlou třešni a motorkář vyžene pavouky z výfuku svého naleštěného stroje. Více zde.

20.6.2017 - Role administrátorů veřejných zakázek – Compet Consult

verejne-zakazky2.jpgNadační fond proti korupci se v rámci svých aktivit v oblasti veřejných zakázek zaměřil na činnost administrátorů těchto veřejných zakázek. Administrátor je podnikatel, na kterého zadavatel přenese své zákonné povinnosti a zodpovědnosti při zadávání veřejné zakázky. Více zde.

19.6.2017 - Pondělní glosa - Oldřich Kužílek: Nominujte do 15. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno

otevreno-zavreno-dvere.jpgUž patnáct let dostává veřejná správa v naší zemi od občanů vysvědčení za to, jak je k nim otevřená nebo zavřená. Soutěž Otevřeno x Zavřeno je formou i svým rozsahem unikátní i v mezinárodním srovnání. Každý občan může poslat nominaci konkrétního úřadu, obce, ministerstva, funkcionáře, školy, nemocnice či jiné veřejné instituce. Více zde.

15.6.2017 - Úspěch Fondu v kauze MPSV

mpsv-lupa-cb.jpgVrchní soud v Praze dne 14. června 2017 pravomocně odsoudil bývalého náměstka na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) Vladimíra Šišku ke čtyřem letům vězení za to, že zneužil svou pravomoc a sjednal společnosti Fujitsu Technology Solutions výhodu při zadání veřejné zakázky. Skončila tak jedna větev kauzy nefunkčních informačních systémů MPSV, které se Nadační fond proti korupci od počátku intenzívně věnoval. Více zde.

12.6.2017 - Pondělní glosa - Jakub Čech: Nejsem udavač

467s-cech.jpgPsal se 15. květen, když první náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer podal na Krajský úřad Olomouckého kraje žádost o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Fišer žádal poskytnutí materiálů týkajících se toho, kdy jsem já žádal informace o jeho přestupkovém řízení. Fišer byl totiž před časem pravomocně uznán vinným z přestupku, když na jednání zastupitelstva neoznámil střet zájmů. Více zde.

5.6.2017 - Pondělní glosa - Michaela Tejmlová: Jak je vnímán Miroslav Pelta v Jablonci nad Nisou

michaela-suchardova.jpgPocházím z Jablonce nad Nisou a do komunální politiky jsem zde mimo jiné vstupovala se zájmem zjistit, jestli to tu je skutečně skoro vše pod taktovkou Miroslava Pelty a název Peltov je používán lidmi oprávněně. Miroslav Pelta je zde řadovým zastupitelem za ODS, ODS je v koalici a má pozici primátora a jednoho ze tří jeho náměstků. Více zde.

2.6.2017 - Daniel Křetínský útočí na NFPK

babis-ctverec.jpgMediální skupina Czech Media Invest sdružující časopis Reflex či Forum24.cz zaútočila na Nadační fond proti korupci tvrzením, že je financován Andrejem Babišem. Nejedná se o první a jediný útok. S touto informací pracuje i několik dalších médií, přestože se jedná o jednoduše prokazatelnou lež. Více zde.

29.5.2017 - Pondělní glosa - Janusz Koniezcny: Podivní dárci politických stran

janusz.jpgPomalu startují volební kampaně do podzimních parlamentních voleb a zdálo by se, že nevládní organizace, investigativní novináři či aktivní občané již nebudou mít tolik práce se zkoumáním neprůhledných finančních toků do stranických pokladen. Počátkem roku přece vznikl speciálně pro tento účel nový úřad, který by měl analyzovat financování politických stran a samozřejmě i volebních kampaní. Jakkoliv je na hodnocení úřadu příliš brzy, přesto je třeba optimismus rychle zkrotit, jelikož fungování tohoto úřadu by mohlo být dokonce kontraproduktivní. Vedení tohoto úřadu musí splňovat především dvě klíčová kritéria: nezávislost a odbornost. Více zde.

23.5.2017 - Finta druhé patro aneb žně pro projekční kanceláře

druhe-patro-cb.jpgNadační fond proti korupci objevil, v rámci svého projektu veřejných zakázek, novou fintu. Nazval jí „druhé patro“ a nyní přináší její detaily. Je třeba si představit soutěž na stavbu dvoupatrového domu. Rozpočet této stavby je formálně rozdělen na první a druhé patro. Stavební firmy proto do nabídky oceňují, kolik bude stát první a kolik druhé patro. Součet nákladů za obě patra je nabídkovou cenou. Více zde.

22.5.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Všechno jedno: Všechno jedno

485s-skacha.jpgNěmci si na bavorské straně Šumavy říkají vtip o Češích, který končí pointou, že česky řeknou `wscheckno jedno` a všichni se smějí. O čem vtip byl nevím, bavorskému humoru nerozumím. Když to ale vyprávím Čechům, nakonec se paradoxně smějeme také. Jsme totiž pyšní na svou schopnost obejít jakoukoli povinnost, krásně jsme to nazvali švejkováním. Budíme takový dojem nejen mezi sebou, ale i navenek jako celý národ. A my jsme si z této nouze udělali ctnost. Více zde.

18.5.2017 - Podezřelé zakázky Policie ČR

vesta.jpgZadavatelem podezřelých veřejných zakázek může být paradoxně i samotná policie. Veřejné zakázky týkající se dodávek balistických vest pro policejní útvary doprovázejí nestandardní okolnosti. Nadační fond proti korupci provedl základní srovnání veřejných zakázek a rozhodl se podat u vybrané zakázky na dodávku balistických vest trestní oznámení. Více zde.

15.5.2017 - Jak jsem se stal svéprávným

zakazvstupu-jakub-cech.jpgAutorem následujícího textu je osoba nad míru povolaná – Jakub Čech, který má s uvedenou problematikou osobní zkušenosti. Nový občanský zákoník umožňuje přiznání plné svéprávnosti nezletilému. Osobně jsem o svéprávnost požádal a soud mi vyhověl. V tomto textu se pokusím shrnout, co by měl případný další zájemce o svéprávnost vědět o tom, jak tento proces probíhá. Více zde.

15.5.2017 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Podnikatelé na straně Babiše? Chyba!

winkler.jpgMám ve svém okolí spoustu podnikatelů, kteří své firmy vybudovali z absolutní nuly, vlastními silami a bez dotací. Mnozí z nich cítí sympatie k Andreji Babišovi. Někteří z nich je vyjadřují veřejně, případně se přímo angažují v jeho politickém hnutí ANO. Více zde.

15.5.2017 - Stanovisko k reakci Jihočeského kraje na článek o zakázce „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“

jihocesky-kraj1-1.jpgNadační fond proti korupci se v rámci své činnosti věnoval i zakázce Jihočeského kraje s názvem „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“ a označil tuto zakázku za ušitou na míru. Jihočeský kraj na toto konstatování reagoval a ve své reakci uvedl následující skutečnosti, ke kterým se Nadační fond proti korupci vyjadřuje. Více zde.

11.5.2017 - Finta v Jihočeském kraji

verejne-zakazky1.jpgNadační fond proti korupci se kromě šnečí finty věnuje i dalším fintám hojně používaných ve veřejných zakázkách. Při analýze zakázek Jihočeského kraje narazil kromě častého využívání losovaček i na fintu „na míru ušitých kvalifikačních předpokladů“, pomocí které Jihočeský kraj „korigoval“ soutěže. Více zde.

9.5.2017 - Nezákonné losovačky a šnečí finta ÚOHS

snek.jpgNadační fond proti korupci upozornil na dlouholetou absurdní praxi, podle které může Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zmařit stížnost podnikatele, stěžujícího si na porušení pravidel zadávání veřejných zakázek – tzv. šnečí fintu. Jediným předpokladem zmaření jsou průtahy v rozhodování ÚOHS a rychlé uzavření smlouvy mezi zadavatelem a vybraným uchazečem. Bránící se podnikatele přitom ÚOHS paušálně označuje za výpalníky. NFPK přináší další z případů „vyřešených\" šnečí fintou. Více zde.

5.5.2017 - Vyjádření k oponentuře Zdeňka Koudelky

forbes33.jpgNFPK vydal 2. března 2017 Studii vlivu tvrdého hazardu na kriminalitu. Hazardní průmysl minulý týden kontroval oponenturou Zdeňka Koudelky, který již dříve figuroval u řady kontroverzních kauz. Tato oponentura se primárně snaží zpochybnit Studii NFPK a vliv tvrdého hazardu na kriminalitu, ačkoliv závěry NFPK potvrzují tuzemští i zahraniční akademici, odborníci či přímo tomu určené renomované analýzy. Nutno zároveň dodat, že část této oponentury je paradoxně plně v souladu se Studií NFPK. Více zde.

4.5.2017 - Šnečí finta v praxi

snek-obchvat.jpgNadační fond proti korupci tento týden upozornil na nekalou praxi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tzv. šnečí fintu. Díky té si úředníci dle své libovůle mohou vybrat, jakou konkrétní stížností se budou anebo nebudou zaobírat. Fond analyzoval veřejné zakázky, při kterých ÚOHS tímto způsobem nahrál vyvoleným zadavatelům a vítězícím firmám. Mezi zmíněnými soutěžemi se nacházejí i zakázky, které je možné s klidným svědomím označit za pochybné, ne-li zmanipulované. Nyní přináší některé z nich. Více zde.

3.5.2017 - Stanovisko Nadačního fondu proti korupci

uohs-sidlo.jpgNadační fond proti korupci dne 2. 5. 2017 prezentoval na tiskové konferenci svá zjištění k tzv. „šnečí fintě“, jak lze označit ustanovení § 257 písm. j) zák. č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek z dílny Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ÚOHS záhy reagoval tiskovou zprávou, ke které NFPK zveřejňuje toto stanovisko. Více zde.

2.5.2017 - Šnečí finta

rafasnek.jpgPočátkem roku 2017 se Nadační fond proti korupci začal podrobněji věnovat veřejným zakázkám. Během krátké doby získal značné množství podnětů, ukazujících na nekalé aktivity Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Tento Úřad, dohlížející na zákonnost zadávání veřejných zakázek, sám svojí nečinností nepřijatelně ovlivňuje, kterými stížnostmi dodavatelů se bude a nebude zaobírat. NFPK tuto praxi pojmenoval jako šnečí fintu. Více zde.

24.4.2017 - Pondělní glosa - Miroslav Mareš: Bahno investigativní žurnalistiky

452s-mares.jpgOdkrývání korupčních aktivit i nečestného jednání politiků v sobě nese odvahu ušpinit se od bahna české politiky. Pravda se obvykle skrývá za nánosem bahna, které má zamaskovat veškeré nečestné jednání. Proniknout vrstvou bahna v sobě nese odvahu riskovat novinářskou čest a dobré jméno při pojmenování toho, o čem by politici nejraději nemluvili. Více zde.

21.4.2017 - Stanovisko NFPK k reakci Jihočeského kraje

jihocesky-kraj1.jpgNa oficiálním internetovém portálu Jihočeského kraje se objevila reakce na tiskovou zprávu NFPK z 12. dubna 2017 ohledně veřejných zakázek v režii jihočeského paktu ODS a ČSSD. Reakce není nikým podepsána. Nevíme proto, jestli se jedná o oficiální stanovisko Krajského úřadu či osobní výpověď Jiřího Zimoly nebo jeho sociálně-demokratické náměstkyně Ivany Stráské. Více zde.

20.4.2017 - Senátoři se postavili proti demontáži zákona o registru smluv

rekonstrukce.jpgSenátoři dnes rozhodli o navrácení novely zákona o registru smluv zpět do sněmovny. Přijali pozměňovací návrhy, které odmítají plošné výjimky ze zveřejňování smluv stát pro státní a městské podniky. Odmítli tak návrh poslanců, aby z očí veřejnosti zmizely smlouvy podniků, jako jsou Lesy ČR, Česká pošta nebo městské dopravní podniky z celé republiky. Naopak senátoři přidali menší výjimku ze zveřejňování pro nákupy léčiv a zdravotnických prostředků. Více zde.

19.4.2017 - Tajemství Českých drah

railjet-wifi.jpgNadační fond proti korupci (NFPK) podal správní žalobu na České dráhy v souvislosti s dvacetimilionovou zakázkou na Wi-Fi připojení k internetu ve vlakových soupravách railjet. České dráhy bezprecedentním způsobem odmítají poskytnout smlouvu o dílo, uzavřenou s vítězným uchazečem. Zakázka byla udělena v rozporu se zákonem, za což Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil Českým drahám stotisícovou pokutu. Více zde.

18.4.2017 - Pondělní glosa - Jan Kraus:

kraus-glosa.jpgPokud jste zachytili jednu z posledních zpráv NFPK - o veřejných zakázkách v Jihočeském kraji, pod řízením hejtmana Zimoly, museli jste uznat, že došlo k jisté inovaci. Kauza, která má řadu stejných znaků, jako tradiční loupení státních peněz, se přece jen malinko liší. Sociálnědemokratický hejtman se totiž paktoval při loupežných nájezdech s ODS, což je strana politicky víc než konkurenční. Více zde.

11.4.2017 - Zimolovy veřejné zakázky

letiste-cb.jpgJihočeský hejtman Zimola dnes oznámil, že odstupuje z funkce hejtmana kraje. Důvody pro odstoupení se můžou zdát na české poměry relativně banální a slabé. Nadační fond proti korupci však disponuje podrobnou analýzou zadávání veřejných zakázek Jihočeským krajem od roku 2011, ze které vyplývá dlouhodobé netransparentní a zjevně manipulované zadávání veřejných zakázek Jihočeským krajem pod vedením Jiřího Zimoly. Ze způsobu zadávání veřejných zakázek a z jejich výsledku je vidět, že v Jihočeském kraji od nástupu Jiřího Zimoly existuje jakási regionální „opoziční smlouva“ mezi ČSSD a ODS o rozdělení ekonomického vlivu na kraj mezi lokální osoby ovlivňující chod těchto dvou politických stran. Více zde.

11.4.2017 - Spravedlnost v jízdenkové kauze

jizdenky.jpgNFPK v roce 2011 rozkryl jízdenkovou kauzu DPP. V této kauze figuroval i Vladimír Sitta mladší, jehož rodina byla zakladatelem společnosti Neograph, která jízdenky pro DPP tiskla. Byl to právě on, kdo upozornil na problematické zakázky v DPP. Stal se tak nepohodlným a jeho rodina brzy po zveřejnění kauzy o podíl ve společnosti Neograph přišla. Zároveň na něj byla podána obžaloba za tunelování společnosti Security Paper Mill (dříve Neograph). V únoru 2017 všechny obžalované Vrchní soud v Praze v hlavní části případu očistil, část kauzy týkající se Vladimíra Sitty mladšího pak vrátil Městskému soudu v Praze. Nyní Fond zveřejňuje plnou verzi rozsudku odvolacího soudu. Více zde.

10.4.2017 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Středoevropská univerzita znovu jako vyhnanec?

deverova.jpgVšichni, kdo jsme měli počátkem 90. let minulého století co do činění se zakládáním Středoevropské univerzity a její činností v České republice s obavami sledujeme situaci v Maďarsku po schválení tzv. lex CEU. Středoevropská univerzita jako mezinárodní vysoká škola, která klade důraz na podporu demokracie a lidských práv a zcela specificky kombinuje regionální studia s mezinárodní perspektivou, je zase haněna a vyháněna. Více zde.

3.4.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Lobbyistické roje

485s-skacha.jpgZačala kampaň, ve které se unikátně spojuje jak ta parlamentní, tak i ta prezidentská, „bezzemanovská“. Vše se teď zrychluje, připravuje, domlouvá. Lidé jsou přemlouváni a upláceni, staří kamarádi jsou zrazováni, staré hříchy vyplouvají, každý začíná pálit naplno. Více zde.

30.3.2017 - Další vítězství v kauze IT systémů na MPSV

mpsv-lupa-cb.jpgKrajský soud v Brně zamítl žalobu spoluaktérů miliardové kauzy předražených a kolabujících IT systémů na úřadech práce z roku 2012, která způsobila pád tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka a trestní stíhání několika osob včetně Drábkova exnáměstka Vladimíra Šišky. Ten je nepravomocně odsouzen na mnoho let do vězení. Kauzu informačních systémů MPSV prezentoval Nadační fond proti korupci na tiskové konferenci v dubnu 2012. Více zde.

27.3.2017 - Pondělní glosa - Kvido Štěpánek: A Farewell to Arms

458s-stepanek.jpgPrvorepubliková armáda byla v naší rodině ve velké úctě. Můj otec i jeho bratr narukovali v květnu i v září 1938 do mobilizované Československé armády s pevným odhodláním za vlast i zemřít a strýček skutečně padl v květnovém povstání o sedm let později. Často se o něm u nás doma mluvilo a můj otec vždy rozhovor uzavřel s tím, že tragédií povstání byla špatná organizace. A přitom stačilo tak málo - do řad povstalců se přihlásil hlavní velitel předválečné Československé armády – generál Ludvík Krejčí, občan našeho městečka. Nicméně, velení povstání na sebe strhli údajní partyzáni a vše skončilo porážkou. Více zde.

21.3.2017 - Mimořádná glosa - Janusz Konieczny: Absurdní hra o stamiliony

janusz.jpgDnes proběhl soud v kauze „karlovarské losovačky“. Celý příběh spatřil světlo světa v prosinci 2006, kdy Jiří Kotek, držitel Ceny za odvahu NFPK za rok 2016, zveřejnil na jednání zastupitelstva videonahrávku z losování dodavatele KV Arény. Z videozáznamu losování vznikl krátký klip, který se následně stal hitem internetu. Losování totiž proběhlo zvlášť neprůhledným a podezřelým způsobem. Vítězného dodavatele losující hledal v osudí více než půl minuty za smíchu přihlížejících včetně notářky. Více zde.

20.3.2017 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Je to o lidech

logo-noc.jpgZná to snad každý z nás. Přijdete do oblíbené restaurace, objednáte si tak jako pokaždé to, co máte nejraději a co v této kuchyni vždy vytvořili s nejlepším výsledkem. Více zde.

15.3.2017 - NFPK slaví 6. narozeniny

nfpk-6-narozeniny.jpgU příležitosti 6. narozenin Nadačního fondu proti korupci vydáváme bilanční číslo našeho občasníku Protikorupčník, ve kterém se ohlédneme za uplynulými lety a představím některé nové projekty. Více zde.

13.3.2017 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Česká televize jako nástroj vlivu

ceska-televize.jpgDne 26. února 2017 byla v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) na poslední chvíli vypuštěna hlavní diskuse na citlivé téma registru smluv, které bylo velice nepříjemné hlavně pro ČSSD. Následné vysvětlování této události ze strany České televize působilo značně nedůvěryhodně. Více zde.

10.3.2017 - Rozbor kauzy TSK

tsk.jpgVe dnech 7. - 8. března 2017 proběhla pod dozorem vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové policejní razie minimálně na 25 místech České republiky. Obviněny byly 3 osoby – mimo jiné náměstek ředitele Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) Ladislav Pivec. Dle informací Českého rozhlasu si Ladislav Pivec několikrát řekl o úplatek 6 milionů korun. Samotná kauza se týká 5 zakázek v celkově hodnotě dosahující 800 milionů Kč. Nadační fond proti korupci zpracoval pro výstup Českého rozhlasu právní rozbor manipulace těchto pěti zakázek. Více zde.

9.3.2017 - Odmítnutí ÚOHS za 20 miliard

hodiny1-cb.jpgMezi lety 2012 - 2013 se začala objevovat překvapivá rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o zastavení řízení „pro bezpředmětnost“. Takto bylo prakticky zmařeno minimálně 200 stížností. Celkový objem zakázek, kterých se to týká, je nejméně 20 miliard Kč, z toho minimálně 10 miliard připadá na zakázky spolufinancované ze strukturálních fondů. Toto své počínání ÚOHS paradoxně odůvodňuje svou liknavostí. Více zde.

6.3.2017 - Pondělní glosa - Karel Škách: CRABí slib

485s-skacha.jpgV lednu 2014 Nadační fond proti korupci zveřejnil tiskovou zprávu o dalším podezřelém IT projektu, o tzv. systému CRAB. Centrální registr administrativních budov si pořizuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Už to zní složitě, přitom prý jde o trochu složitější excelovou tabulku. Acta non verba za 60 tisíc tehdy získala odpověď na otázku, kolik úřad v minulých letech utratil za počítače a počítačové programy. Více zde.

2.3.2017 - Hazard zvyšuje kriminalitu

hazard-kriminalita.jpgProvozování „hracích automatů“ v hernách, kasinech či různých typech restauračních zařízení zvyšuje kriminalitu. Prokázala to studie Nadačního fondu proti korupci a sdružení Naši politici, která srovnala ukazatele kriminality a hazardu u všech měst České republiky s více jak 5 tisíci obyvateli. Více zde.

27.2.2017 - Pondělní glosa - Libor Michálek:

465s-michalek.jpgKdyž si v lednu 2014 dala vláda premiéra Sobotky do programového prohlášení, že bude prosazovat 9 protikorupčních doporučení Rekonstrukce státu, mé srdce plesalo. Byla to první vláda, která po listopadu 1989 dala najevo, že ji zajímá přání občanské společnosti. Více zde.

23.2.2017 - Likvidace registru smluv

registr-cb.jpgLobbisté uspěli: Budvar, Lesy ČR, Česká pošta, dopravní podniky a další státní a městské firmy nebudou muset zveřejňovat své smlouvy nad 50 tisíc korun. Poslanci včera podpořili řadu plošných výjimek ze zveřejňování smluv státu. Více zde.

20.2.2017 - Pondělní glosa - Karel Randák: Synáček

karel-randak-vozice.jpgČlověk nemusí být právě odborníkem kalibru profesora Höschla, aby si dokázal uvědomit, že psychické dispozice různých lidí jsou značně odlišné. Každý z nás řeší své životní situace po svém a k různým událostem zaujímá svůj vlastní postoj. Problém nastává, když nám naše vlastní přebujelé ego nedovolí vnímat okolní svět objektivně a domníváme se, že náš vlastní pohled na určitou věc je ten jediný správný. Nevím, zda existuje odborný název takové diagnózy. Co však vím zcela jistě je, že tímto syndromem trpí bohužel především politici. A platí zpravidla přímá úměra – čím výše postavený politik a čím déle ve funkci, tím větší postižení. Pro příklady nemusíme chodit daleko. Více zde.

16.2.2017 - Nelegální hazard na ústupu

forbes.jpgNelegální hazard způsobuje značné úniky veřejných peněz a další negativní jevy jako například zvýšenou kriminalitu. Nadační fond proti korupci zaznamenal v Praze v rámci svého průzkumu v loňském roce 22 nelegálních heren. Letos provedl, společně se sdružením Naši politici, důkladnou kontrolu těchto heren a došel k závěru, že většina těchto provozovatelů se již definitivně vzdala, což je důkaz toho, že nad nelegálním hazardem lze zvítězit. Více zde.

14.2.2017 - NFPK posiluje tým

lofo-nfpk.jpgNadační fond proti korupci se rozhodl od února letošního roku rozšířit svůj výkonný tým. Novou posilou se stává Karel Škácha, který nastupuje do pozice ředitele a vedoucího analytika Fondu. Karel Škácha se specializuje na lobbing a vlivové skupiny. Dosavadní ředitelka Linda Majerová se ve výkonném týmu opět více zaměří na práci s donátory a na provoz Fondu. Více zde.

13.2.2017 - Pondělní glosa - Miroslav Cák: ANONEN

487s-cak.jpgOnehdá jsem byl pro svoji krátkou paměť donucen sepsat si seznam věcí většího nákupu v obchoďáku. K mému nemilému překvapení jsem zjistil, že už jsem téměř zapomněl psát rukou na papír. Krasopisné znalosti vštěpované přísnou paní učitelkou prvního stupně základní školy dostaly na frak s nástupem textových editorů, emailů, sociálních sítí. Elektronické nástroje nahrazují tradiční kus zpracované buničiny formátu 210mm x 297mm. Papír se stává přežitkem, lesy by se měly radovat. Více zde.

13.2.2017 - Veřejné zakázky jednoduše

verejne-zakazky.jpgVeřejné zakázky bývají často zdrojem nekalého jednání a nezřídka je provází i masivní zneužívání finančních prostředků a korupce. S mnoha takovými případy se setkal i Nadační fond proti korupci. Z tohoto důvodu se proto rozhodl více zaměřit svou činnost na problematiku veřejných zakázek a tuto svou činnost podpořit vydáním Manuálu transparentnosti veřejných zakázek. Ten je určený široké veřejnosti, která přijde s veřejnými zakázkami do styku – mimo jiné úředníkům obecních úřadů a občanům, kteří nejsou lhostejní vůči netransparentnímu hospodaření s veřejnými prostředky. Více zde.

6.2.2017 - Pondělní glosa - Karel Škácha: Zbyl jen úsměv

485s-skacha.jpgParlamentní vyšetřovací komise za půl roku zjistila, že nic nezjistila. A v podstatě o to opět šlo. Kauza reorganizace policie se tak zařadí mezi další podkobercovky, hned vedle Poldi Kladno, IPB, VZP, CME, nebo Diag Human. Více zde.

30.1.2017 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Na míru

logo-noc.jpgStalo se vám, že jste dostali v hospodě načepované pivo pod míru? Nebo jste si nechali někdy u krejčího ušít oblek sobě na míru? Či snad jste zažili, že jste neznali míru a potáceli se alkoholem zmámení? Čeština je krásná a výraz na míru v sobě nese tolik významů, že by to vydalo na brožurku. Já však nechci psát o květnatosti našeho jazyka, ale prostřednictvím tohoto jazyka ukázat, jak se dělají veřejné zakázky na míru. Více zde.

23.1.2017 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Závazky po česku

kraus-glosa.jpgOdchodem Británie z EU odchází z EU také nejsilnější armáda. Příchodem Trumpa do funkce prezidenta USA končí zřejmě praxe ochrany v členství NATO se slevou, na což jsme si ochotně zvykli. Když to dobře dopadne, spoluúčast v NATO nás bude stát podstatně víc – a s velkou pravděpodobností v jiném tempu, jinak, než jak plánoval premiér Sobotka, že bychom to za sedm let nějak dorovnali na míru, kterou jsme měli ale platit už předevčírem. Více zde.

16.1.2017 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Okresní soudy měly v roce 2016 „jen“ 230.000 nedodělků

deverova.jpgČT 24 odvysílala reportáž s informací, že v roce 2016 rekordně poklesl počet nevyřízených případů u okresních soudů o 15 %. Zatímco dříve měli soudci běžně přes 300.000 nedodělků, v roce 2016 to je jenom 230.000. Jako důvod byl označen úbytek exekucí i občanských sporů, ale i nárůst počtu soudců. Více zde.

9.1.2017 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Víte o skulinách ve veřejných zakázkách?

janusz.jpgNa veřejných zakázkách se v České republice ročně utratí přes 600 miliard korun. Část těchto prostředků každoročně zmizí v důsledku korupce či klientelismu. Kdysi jsme odhadli, že každému občanovi České republiky korupce bere měsíčně 1000 Kč, a tedy 5 člennou rodinu tak korupce stojí měsíčně 5000 Kč. Klíčová jsou proto pravidla, za kterých se tyto prostředky rozdělují. Více zde.

2.1.2017 - Pondělní glosa - Karel Janeček: Rok 2016 byl rokem zásadních změn

karel-j.jpgVážení přátelé, rok 2016 byl rokem zásadních změn. Mnozí je považují za spíše negativní. Lze skutečně říci, že jsme svědky krizí globálního světa i krize demokracie. Nicméně jsem pevně přesvědčen, že krize je nutnou součástí přechodu od, v lepším případě, málo spravedlivých a zkorumpovaných a v horším případě totalitních a nesvobodných společenských uspořádání k zásadně lepšímu, spravedlivějšímu a svobodnému světu. Více zde.

21.12.2016 - S terorem počítejme, pak se budeme umět i bránit, říká exšéf rozvědky. Vidí ale ještě větší hrozbu

karel-randak-vozice.jpgJen když se naučíme žít s terorem, který už je za českými humny, budeme se mu schopní i bránit, říká v reakci na útoky v Berlíně Karel Randák, bývalý šéf české zahraniční rozvědky. V rozhovoru pro Aktuálně.cz dodává: Vezměte si třeba Izraelce. Kvůli terorismu jsou ostražitější, víc sledují své okolí i to, co podezřelého se v něm děje. Naučili se předvídat, i když za cenu nemalých ztrát svých občanů. Více zde.

21.12.2016 - Nová adresa NFPK

stehovani.jpgOd 19. prosince 2016 funguje Nadační fond proti korupci na nové adrese - Revoluční 1056/8, Praha 1, 5. patro. Osobní schůzky si prosím domluvte na kontaktním telefonním čísle. Děkujeme za pochopení. Více zde.

9.12.2016 - Cena za odvahu 2016

cena-odvahy-2016-1.jpgNadační fond proti korupci již šestým rokem uděluje Ceny za odvahu určené občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. Letošními nositeli cen se stali Martina Uhrinová a Jiří Kotek. Fond mezi oba laureáty rozdělil bez mála 300 000 Kč. Více zde.

5.12.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Neváhejte nahrávat kriminalitu

janusz.jpgOznamovatelé, které ocenil Nadační fond proti korupci, mají nezřídka jeden společný rys – pořídili nahrávku o vysoce podezřelém či přímo kriminálním jednání. Určitou zábranou v pořizování takovýchto záznamů není dostupnost nahrávacích zařízení, složitost jejich použití ani případná obava z odhalení nahrávání. Více zde.

2.12.2016 - Malí odběratelé proudu „dotují“ velké odběratele

vn-draty-cb.jpgNFPK upozorňuje na problematické rozpočítávání nákladů na ztráty při distribuci elektrické energie mezi odběratele. Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) řadu let používaný způsob rozpočítávání těchto nákladů popírá fyzikální povahu vzniku celkových ztrát elektrické energie ve vedeních při odběru skupinou odběratelů. V důsledku toho hradí malí odběratelé značnou část nákladů na ztráty, které způsobují „velcí“ odběratelé. Více zde.

28.11.2016 - Pondělní glosa - Tereza Kněžourková: Je Praha řádný hospodář, nebo otrokář?

opencard.jpgPraha chce vymáhat škodu za tunel zvaný Opencard. Hosana, otvírejte šampaňské! Jenže tohle víno je značně trpké. Minulý týden Rada hlavního města schválila podání žaloby na náhradu škody za spuštění Opencard. A kdo zodpovídá Pražanům za jejich peníze? Politici, které jsme si zvolili? Ale kdež! Najatá advokátní kancelář prověřovala možnost finanční náhrady u úředníků. Více zde.

24.11.2016 - Amnestie Václava Klause – část závěrečná

amnestie-7.jpgNadační fond proti korupci zveřejňuje závěrečnou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení Nejvyššího soudu. Více zde.

21.11.2016 - Pondělní glosa - Bílí koně

vanoce-bile-kone.jpgBílý kůň je slangově označovaná osoba, která je nastrčená k páchání trestné činnosti, aby zakryla skutečného pachatele nebo osobu, která má z této činnosti prospěch. Bílý kůň pak v daném případě figuruje jako pachatel i poškozený. Více zde.

16.11.2016 - Amnestie Václava Klause – sedmá část

amnestie-3.jpgNadační fond proti korupci zveřejňuje sedmou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení Vrchního státního zastupitelství a Vrchního soudu v Praze. Více zde.

15.11.2016 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Pozdně pondělní neboli úterní glosa

lenka-deverova.jpgPůvodně jsem vůbec nechtěla psát tuto glosu o politickém tématu, ale o tom, že to s námi není tak špatné, protože jsme schopni účinné pomoci těm, o které se nechce nebo nemůže postarat moc veřejná – viz např. poslední Národní potravinová sbírka a další sbírky, do nichž jsme schopni po malých částkách nasypat velké peníze pro pomoc jiným. Ale tuto glosu o významu charity nedopíši. Dnes ráno se objevila zpráva, na kterou nemohu nezareagovat. Více zde.

10.11.2016 - NFPK opět vyhrál

lofo-nfpk.jpgMěstský soud v Praze dnes potvrdil svůj výrok z června 2013 a opět zamítl žalobu Ivo Rittiga proti Nadačnímu fondu proti korupci na ochranu osobnosti o odstranění následků neoprávněných zásahů. Spor se týkal kauzy předražených jízdenek Dopravního podniku hlavního města Prahy. Více zde.

10.11.2016 - Amnestie Václava Klause již po šesté

amnestie-7.jpgNadační fond proti korupci zveřejňuje šestou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení Vrchního státního zastupitelství a Vrchního soudu v Olomouci. Více zde.

7.11.2016 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Horší než po kupónovce

winkler.jpgMinulý týden jsme slavili dvacáté páté výročí kupónové privatizace, odstartovala 1.11.1991. Je ironií, že přesně v den tohoto výročí (po 25 letech) podepsal prezident Zeman novelu zákona o praní špinavých peněz. Její podoba připomíná právě to špatné, co kupónovou provatizaci provázelo. Více zde.

3.11.2016 - Amnestie Václava Klause popáté

amnestie-5.jpgNadační fond proti korupci zveřejňuje pátou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Praze a v Českých Budějovicích. Více zde.

31.10.2016 - Pondělní glosa - Karel Randák: Je to korupce?

karel-randak-vozice.jpgNadační fond proti korupci není organizace, která si klade za cíl komentovat politická, resp. manažerská rozhodnutí jiných. Výjimkou jsou případy, kdy jsou tato rozhodnutí, ať již prokazatelně, nebo s vysokou pravděpodobností, spojena s takovými nežádoucími jevy, jako jsou korupce, klientelismus, nepotismus apod. Více zde.

31.10.2016 - Miliarda z veřejných peněz prosazená nestandardním lobbingem

busline.jpgTěsně před volbami, 5. 10. 2016, vláda schválila zákonné navýšení minimální mzdy pro řidiče veřejných linkových autobusů. Celkově více jak jednu miliardu korun musí najít ve svém rozpočtu kraje, s možným přispěním státu. Více zde.

27.10.2016 - Amnestie Václava Klause – čtvrtá část

amnestie-4.jpgNadační fond proti korupci zveřejňuje čtvrtou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Plzni a v Ústí nad Labem. Více zde.

26.10.2016 - Kdy odstoupí policejní prezident Tomáš Tuhý?

gibs.jpgNadační fond proti korupci zveřejnuje trvající mimořádně závažné pochybností kolem policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Fond tím reaguje na prodloužení termínu předložení zprávy parlamentní vyšetřovací komise k reorganizaci policie a na snahy nejen předsedy komise odvádět pozornost jiným směrem. Více zde.

24.10.2016 - Pondělní glosa - Martin Konečný: Naděje pro „českou věc veřejnou“?

463s-konecny.jpgVelmi dobrý výsledek Starostů a nezávislých v nedávných krajských a senátních volbách je možná příslibem pozitivní změny pro Česko. Snad se v této straně opravdu spojují lidé, kterým na komunální úrovni jde o to změnit něco k lepšímu a nejen nadávat na poměry. Více zde.

20.10.2016 - Amnestie Václava Klause – část třetí

amnestie-3.jpgNFPK zveřejňuje třetí část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Brně a v Hradci Králové. Více zde.

17.10.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Rozsáhlému kupčení se letos podařilo zabránit

janusz-1.jpgMinulý pátek jsem se rozhodl navštívit sídliště v Chánově. Nebyla to náhoda – zrovna se totiž konaly krajské a senátní volby. Při posledních volbách v roce 2014 zde získala vítězná strana 87 % hlasů. Pokud byste se domnívali, že tato strana je na sídlišti Chánov nebývale populární, jelikož tímto vytvořila republikový rekord, tak to byste byli na omylu. Více zde.

13.10.2016 - Amnestie Václava Klause – část druhá

amnestie.jpgNadační fond proti korupci zveřejňuje druhou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Ostravě. Více zde.

12.10.2016 - Zásah ve Zlíně i díky NFPK

ucetnictvi.jpgNadační fond proti korupci podal v červenci 2014 trestní oznámení v souvislosti s hospodařením Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Oznámení se týkalo zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušování pravomoci při správě cizího majetku či pletich při veřejných zakázkách. Více zde.

10.10.2016 - Pondělní glosa - Karel Randák: O čem psát?

karel-randak-vozice-1.jpgČlověk neví, o čem by měl psát dříve. V uplynulých 14 dnech se stalo tolik pozoruhodných věcí, že by se zajímavá glosa dala napsat téměř obden. Z hlediska NFPK a jeho zaměření bylo velmi zajímavé, jak rychlý názorový veletoč dokázal předvést pan Blažek, coby šéf parlamentní vyšetřovací komise v kauze reorganizace PČR. Více zde.

6.10.2016 - Amnestie v hodnotě 18 600 000 000 korun

amnestie.jpgNadační fond proti korupci získal od krajských a vrchních soudů a státních zastupitelství usnesení týkající se aboliční části amnestie Václava Klause. Z nich plyne, že osoby, jejichž stíhání bylo na základě této amnestie zastaveno, měly způsobit celkovou škodu ve výši nejméně 18,6 miliard korun. Více zde.

3.10.2016 - Pondělní glosa - Věra Ježková: Veřejná kontrola činnosti dozorčí rady ČEZ

461s-jezkova.jpgeřejná kontrola činnosti dozorčí rady ČEZ je iniciována proto, neboť společnost vládě zatajuje zisk přes 100 milionů tun hnědého uhlí v Dolu Bílina od roku 2008 v prostoru po zlikvidované obci Libkovice v severních Čechách, v hodnotě odhadovaných 250 miliard korun na úkor státu. Více zde.

30.9.2016 - Šest let pro Vladimíra Šišku u kauzy MPSV

245-mpsva.jpgMěstský soud v Praze dnes odsoudil bývalého náměstka na Ministerstvu práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku na šest let v kauze zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek ve prospěch firmy Fujitsu Technology Solutions z roku 2011. Více zde.

29.9.2016 - Zavřeno pro Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra

zavreno-41.jpgLetošní ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí otevřenost veřejně činných osob, úřadů a institucí, již zná své vítěze i poražené! V kategorii Zavřeno obdrželo hlavní cenu Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra za to, jak zatajovalo a nadále zatajuje informace o reorganizaci policie. Více zde.

27.9.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Babákovo zlaté vejce 5 let poté

janusz.jpgNemalá část příjmů politických stran a hnutí tvoří dary, které by ze své podstaty měly být nezištné. Zkušenosti z minulosti ovšem potvrzují, že nemalá část darů je součásti širší dohody či plnění. Standardně podezřelým dárcem je ta osoba či firma, která má sama finanční potíže. Více zde.

27.9.2016 - Pochybnosti kolem policejního prezidenta trvají

gibs.jpgNadační fond proti korupci odmítá pokusy o znevěrohodnění mimořádně závažných informací uvedených v usnesení GIBS týkajících se policejního prezidenta Tomáš Tuhého. K těmto pokusům došlo v souvislosti se „sporem“ ohledně charakteru v usnesení uvedené SMS zprávy. Více zde.

22.9.2016 - Trestní oznámení v souvislosti s hradeckou černou stavbou

sklady-1.jpgNadační fond proti korupci podává trestní oznámení v souvislosti s jednáním společnosti CTP Invest a společnosti PSG a jejich snahou získat dodatečné stavební povolení k rozestavěné rozsáhlé černé stavbě v Hradci Králové. Více zde.

20.9.2016 - Ministerstvo zdravotnictví hájí zájmy lobbistických skupin

lekyy1.jpgOd července účinný zákon o registru smluv narušuje zájmy farmaceutických firem, dodavatelů zdravotnických prostředků a lobbistů ovládajících české zdravotnictví. Zákon ukládá povinnost uveřejňovat smlouvy s veřejnými institucemi skrze centrální informační systém. Více zde.

19.9.2016 - Pondělní glosa - Michaela Tejmlová: Jaké politiky bych si přála aneb lidskost nadevše?

michaela-suchardova.jpgS blížícími se krajskými a senátními volbami se zamýšlím nad tím, jaké politiky bych si vlastně pro naši společnost přála a jak politiky prozatím vnímám. Není mi jedno, jak je naše země spravována a věřím, že by to nemělo být jedno nikomu z nás. Více zde.

7.9.2016 - Vyřeší vláda anonymitu firem?

registr-smluv1-ccb.jpgKorupční a závažné kriminální kauzy mají často jeden společný rys – skuteční příjemci veřejných prostředků jsou anonymní a nedohledatelní. Vláda tento závažný problém dlouhodobě ignorovala, a tak k řešení anonymity firem byla nakonec donucena díky IV. evropské směrnici proti praní špinavých peněz. Již tento týden se ve třetím čtení rozhodne o podobě rejstříku konečných vlastníků. Více zde.

6.9.2016 - Nezávislost tajných služeb je víceméně iluzorní, říká bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák

karel-randak-vozice.jpgPodle Karla Randáka, bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, nyní člena správní rady NFPK, nemají bývalí zaměstnanci tajných služeb omezení ve výběru povolání. Jediné omezení je povinnost mlčenlivosti. Obrovským problémem je podle něho vytváření vazeb zaměstnanců na podnikatelské kruhy. Více zde.

5.9.2016 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Proč?

kraus-glosa.jpgPan Kovarčík zemřel těsně před tím, než proti němu mohly být zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Čeští policisté dostali informaci o podezřelém kontu, na které přišlo 25 miliónů EUR, od švýcarské policie, která požádala o pomoc v rámci vyšetřování podezření, že mohlo jít o praní špinavých peněz. Více zde.

31.8.2016 - Nová možnost podpory NFPK

spolecne-palec-1.jpgNyní nás můžete podpořit prostřednictvím běžného nákupu na internetu. Stačí, když na web svého oblíbeného e-shopu přijdete skrze lištu v horní části našich stránek. Část peněz z vaší útraty pak automaticky půjde na naši podporu. A co je na tom nejlepší? Vy nezaplatíte ani korunu navíc. Více zde.

30.8.2016 - NFPK zveřejňuje usnesení GIBS

tajemstvi-sms-cb.jpgNadační fond proti korupci dnes zveřejňuje usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) týkající se prošetřování úniků informací o plánované policejní akci pobočky ÚOKFK Olomouc. Více zde.

29.8.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Kdo a proč vlastní česká média?

janusz-1.jpgHospodaření českých médií je často hluboce ztrátové, a přesto jejich vlastnictví je vysoce atraktivní. Tomuto paradoxu je nezbytné věnovat více pozornosti, neboť jsou to právě média, která mnohdy zásadním způsobem ovlivňují preference politických stran či jsou nástrojem k mocenským soubojům. Více zde.

24.8.2016 - Senát schválil nezávislou kontrolu financování politických stran, zpřesněné volební zákony posílá do sněmovny

rekonstrukce.jpgSenátoři dnes schválili novelu zákona o sdružování v politických stranách. Ta přináší několik významných novinek pro fungování a hospodaření politických stran v ČR. Více zde.

22.8.2016 - Pondělní glosa - Jakub Čech: Proč se mladí nezajímají o politiku

467s-cech.jpgPoměrně často se setkávám s tím, jak málo se mí vrstevníci, nebo obecně mladí lidé angažují. Bavím se o tom s nimi a nejčastější odpovědí je, že se nic nezmění. Těžko se mi jim oponuje – sám totiž vím, že to není příliš jednoduché. Více zde.

16.8.2016 - Šetří vláda na IT?

server-baterka.jpgV roce 2014 označil premiér Bohuslav Sobotka problematiku IT na ministerstvech za největší zděděné kostlivce nové vlády. Skrze informační systémy se snadno tunelují miliardy veřejných prostředků. Předchozí garnitury to dobře věděly. NFPK srovnal současné náklady na IT v resortech oproti minulosti. Více zde.

10.8.2016 - Utajovaná blesková reorganizace policie

reorganizace-policie-auto.jpgNadační fond proti korupci na základě získaných poznatků vypracoval a dnes zveřejnil elaborát, který se podrobně věnuje bleskové reorganizaci Policie České republiky. Text je určen široké veřejnosti. Více zde.

3.8.2016 - Vládní podpora byznysu s lidskými tkáněmi?

neuron-cb.jpgVláda předložila sněmovně novelu zákona o lidských tkáních a buňkách, která posiluje postavení soukromých firem na trhu s lidskými tkáněmi a buňkami. Novela stanoví podmínky dovozu tkání pro zdravotní výzkumné a léčebné účely ze zemí mimo EU (např. z Číny). NFPK vyslovuje obavu z možného zneužití novely nad její evropský rámec vzhledem k přítomnému klientelistickému a korupčnímu prostředí. Více zde.

18.7.2016 - Jak se mění svět z bezpečnostního hlediska?

karel-randak-vozice.jpgInteraktivní zpravodajský pořad ČT24. Tentokrát na téma Jak se mění svět z bezpečnostního hlediska? A je pro vás hlavním kritériem při výběru dovolené bezpečnostní situace v dané lokalitě? Hlavním hostem byl bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Více zde.

4.7.2016 - Pondělní glosa - Libor Michálek: Drobná paralela tu bude

465s-michalek.jpgLikvidace Šlachtova útvaru mi připomněla události, které se odehrály v souvislosti s mým odvoláním z funkce ředitele na Státním fondu životního prostředí v roce 2010. Věci veřejné se tehdy silácky vyjádřily, že nevysloví důvěru Nečasově vládě, pokud v kauze SFŽP nebude učiněno spravedlnosti zadost. Více zde.

30.6.2016 - Prohlášení NFPK

lofo-nfpk.jpgV současné době již, po podpisu ministra vnitra Milana Chovance, prakticky nic nebrání zmatečné reorganizaci Policie České republiky. Tato reorganizace nebyla diskutována s klíčovými aktéry. Neproběhla ani odborná debata za účasti vrchních státních zástupců, nejvyššího státního zástupce, ředitelů ÚOOZ a ÚOKFK, členů Výborů pro bezpečnost Poslanecké sněmovny atd. Více zde.

29.6.2016 - NFPK s Neovlivní.cz

podane-rucelinda.jpgNFPK se rozhodl podpořit obsahové projekty on-line deníku Neovlivní.cz. Finanční podpora ze strany NFPK se bude týkat hned čtyř projektů Neovlivní.cz, které jsou zaměřené na mapování vlivu v politice a byznyse. Více zde.

28.6.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Role GIBS v policejní reorganizaci

janusz.jpgPoslední měsíc rozhodně nepřispěl k posílení víry v právní stát. Nechyběly bouřlivé emoce, vzájemné osočování či útěky před novináři. Ilustrací této absurdní atmosféry bylo jednání bezpečnostního výboru 23. 6., během kterého se poslanci dvě hodiny dohadovali, jaký bude program jednání, až nakonec navržený program neschválili a žádné jednání tedy neproběhlo. Více zde.

27.6.2016 - Václav Klaus – stopy a odkaz pragmatika bez přívlastků

klaus-kniha.jpgNFPK vydává další „prázdninové čtení k vodě“. Letos je publikace věnována Václavu Klausovi a pokrývá celou jeho kariéru, včetně kariéry předlistopadové. Čtenář se tak může dozvědět méně známé skutečnosti ze života Václava Klause, může si však také připomenout dění divokých let devadesátých na půdorysu názorů a deklarovaných postojů tehdejšího vysokého politického činovníka a premiéra. Více zde.

20.6.2016 - Pondělní glosa - Jakub Klouzal: O výroku a predikátu

policie1-cb.jpgPůvodně jsem chtěl napsat o problematice vyhodnocování informací, které nám servírují politici a média, a o chybějící logice v jejich vyhodnocování, ale stala se tak závažná věc, že obě problematiky spojím. Více zde.

13.6.2016 - Pondělní glosa - Martin Konečný: Pro stromy nevidět les

463s-konecny.jpgZa poslední týdny došlo k řadě důležitých událostí. V první půlce května se v Londýně konala velká protikorupční konference, kterou pořádal premiér Cameron, u nás ale větší pozornost nevzbudila. Rozruch naopak vyvolala zpráva o zásahu ÚOOZ v protikorupčním útvaru policie a na Městském státním zastupitelství v Praze. Více zde.

10.6.2016 - Stanovisko NFPK k posledním událostem na Policii ČR

policie-penize4-cb.jpgReorganizace policejních útvarů, o které se v posledních dnech dozvěděla laická i odborná veřejnost, splňuje znaky účelového odstranění ÚOOZ, který vede Robert Šlachta a který v návaznosti na tyto změny ve čtvrtek podal žádost o odchod do civilu. Na tomto procesu je podezřelá celá řada okolností. Více zde.

8.6.2016 - Nominace přes všechny sliby zůstaly problémové

partneri-bw.jpgSpolečný tým Centra nezávislé investigace a Nadačního fondu proti korupci nově analyzoval 195 nominací do dozorčích rad státních firem, které provedla Sobotkova vláda v letech 2014-2016. Více zde.

6.6.2016 - Pondělní glosa - Jiří Chytil: Bude JUDr. Dagmar Máchová obviněna?

462s-chytil.jpgKauza Opencard změnila dost zásadním způsobem můj život. Během dvou let se ze mě postupně stal svědek a spolupracovník protikorupční jednotky, následně obviněný, nezaměstnaný, obžalovaný a odsouzený. Více zde.

2.6.2016 - Kdopak by se Šlachty bál

policie-penize4-cb.jpgNadační fond proti korupci získal informace o plánovaném sloučení dvou policejních útvarů - ÚOOZ a ÚOKFK. Tato organizační změna, plánovaného na počátek července, může být využita k odstranění nepohodlných lidí, např. ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Více zde.

1.6.2016 - František Mráček vyhrál

mracek-spravedlnost.jpgMěstský soud v Praze dnes pravomocně rozhodl, že František Mráček, jemuž Nadační fond proti korupci udělil v roce 2014 Cenu za odvahu, byl z práce propuštěn nezákonně a přiznal mu náhradu soudního řízení a právo nastoupit zpět do práce. Více zde.

31.5.2016 - O co jde ministru Brabcovi kolem elektroodpadů?

odpad-sever.jpgMinisterstvo životního prostředí utužuje výsadní postavení několika soukromých firem pro nakládání s elektroodpady. Od roku 2005 plynou do jejich „kapes“ miliardy z recyklačních poplatků. Stát nad nimi nemá kontrolu, byť stanovil zákonnou povinnost jejich hrazení. Více zde.

30.5.2016 - Pondělní glosa - Věra Ježková: V Dole Bílina je zatajeno 132 milionů tun uhlí

uhlix-cb.jpgVláda rozhodla o druhém prolomení limitů těžby hnědého uhlí svým usnesením č. 827/2015 dne 19.10.2015, které se ale opírá o podklady, které byly připraveny na základě nepravdivých informací ze Severočeských dolů, a.s., Chomutov a jejich vlastníka ČEZ a.s. Více zde.

27.5.2016 - Bude kontrola nad bilionem Kč možná?

nku3-cb.jpgPouhé čtyři senátní hlasy chyběly k tomu, aby byla schválena ústavní novela umožňující NKÚ kontrolovat státní či městské firmy, státní fondy, samosprávy a další důležité instituce. Senát bohužel včera odmítl návrh na rozšíření pravomoci NKÚ, a to i přesto, že tyto kompetence se u zahraničních NKÚ prokazatelně osvědčily a ČR je téměř jedinou zemí v EU, kde NKÚ nemůže kontrolovat klíčovou část veřejných prostředků. Veškeré nejasnosti byly navíc během četných diskusí vysvětleny. Naděje ovšem neumírá. Více zde.

23.5.2016 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: O nevěře a korupci aneb co je spojuje?

lofo-nfpk.jpgPřed vpádem německé armády do SSSR disponoval Stalin nejdetailnějšími informacemi o nadcházejícím útoku včetně přesného data. Nevěřil jim. Mohlo jít o podvrhy. Vojenské rozvědce GRU již dříve přikázal, aby určila znaky, které by svědčily o skutečných přípravách německé armády na útočnou válku proti SSSR. Více zde.

19.5.2016 - Chybějící údržba Libeňského mostu způsobila rozsáhlé škody

libenak.jpgHlavnímu městu Praze vznikly rozsáhlé škody v řádech stovek milionů Kč z důvodu žalostně prováděné správy a údržby Libeňského mostu. Během posledních 25 let lze zaznamenat řadu závazných doporučení, diagnostik a posudků týkajících se potřeby urychleného odstranění příčiny degradace Libeňského mostu. Více zde.

16.5.2016 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Hysterie politiků okolo neziskových organizací

lenka-deverova.jpgPan prezident Zeman prohlásil, že „pokládá většinu neziskových organizací, čest výjimkám, za pijavice, které jsou přisáté na státním rozpočtu, a považoval bych za rozumné, aby se dotace těmto organizacím vyplácely úměrně tomu, co si dokážou vydělat samy“. Více zde.

9.5.2016 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Vladimír Sitta podal odvolání

koci-petr.jpgVladimíra Sittu, jednoho z klíčových svědků v kauze jízdenek pražského dopravního podniku, v září minulého roku uznal soud vinným z toho, že měl poškodit papírnu NEOGRAPH. Rozsudek byl doručen až nyní, po více než půl roce. Více zde.

5.5.2016 - Třicet případů napříč Českem

mapa-cisla-ctverec.jpgNadační fond proti korupci sestavil z otevřených zdrojů neúplný přehled případů, které čtenáři umožňují vytvořit si představu o náležitostech vládnutí v některých krajích a obcích České republiky. Převážně dokládají úzké vztahy mezi politiky a podnikateli. Více zde.

5.5.2016 - Třicet případů napříč Českem

mapa-cisla-ctverec.jpgNadační fond proti korupci sestavil z otevřených zdrojů neúplný přehled případů, které čtenáři umožňují vytvořit si představu o náležitostech vládnutí v některých krajích a obcích České republiky. Převážně dokládají úzké vztahy mezi politiky a podnikateli. Více zde.

2.5.2016 - Změny v NFPK

scrb-nfpk2-cb-1.jpgPetr Soukenka, stávající ředitel Nadačního fondu proti korupci, požádal správní radu NFPK o ukončení svého angažmá z důvodů dlouhodobých zdravotních problémů. Na jeho pozici byla s platností od 1. května 2016 správní radou jmenována dosavadní projektová manažerka fondu Linda Majerová. Více zde.

2.5.2016 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Insolvenční štika

sachy-paragraf.jpgOd roku 1991, tedy se vznikem konkurenčního hospodářského prostoru a volného podnikání, existuje zákonná možnost jak ukončit fungování společnosti, která již nedokáže dostát svých ekonomických závazků. Více zde.

25.4.2016 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Skončí NEN stejně jako projekt IZIP?

petr.jpgTento týden publikoval Nejvyšší kontrolní úřad zprávu, že tzv. Národní elektronický nástroj (NEN) za téměř čtvrt miliardy korun, který měl zprůhlednit zadávání veřejných zakázek a uspořit až 50 miliard korun ročně, plánované úspory nepřinesl a kýžené zprůhlednění se také nekoná. Více zde.

20.4.2016 - Kontrola faktur z Kamencového jezera: Město dotovalo soukromý byznys a samo skončilo v červených číslech

jezero-cb.jpgCentrum nezávislé investigace získalo exkluzivně výsledky kontroly smluvních vztahů. Výsledky kontroly ukazují, že město prodělává na Kamencovém jezeře více, než se doposud tušilo. Více zde.

19.4.2016 - Vláda rezignuje na skutečnou ochranu oznamovatelů

whisteblower-cb.jpgAktuální ochrana oznamovatelů je relativně vysoká. To překvapivě praví aktuální vládní návrh řešení ochrany oznamovatelů nekalých jednání z pera úředníků Úřadu vlády, který právě putuje do připomínkového řízení. Více zde.

18.4.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Mlčenlivost jako výmluva

janusz.jpgProč lidé oznamují trestné činy včetně korupce? Někteří tak činí, jelikož cítí občanskou či morální povinnost. Jiní mají zcela jiný motiv – pomstu či dokonce sledování vlastního prospěchu. Často se ovšem zapomíná, že trestným činem je rovněž neoznámení trestného činu státnímu zástupci či policii v případě, že se tak osoba dozví hodnověrným způsobem. Více zde.

12.4.2016 - Rozkrývání vlastníků firem: netransparentně a chaoticky

bile-kone-cb.jpgSpolečným jmenovatelem většiny závažných kauz (např. IZIP, Amun.Re, Opencard či Čapí hnízdo) je dlouhodobě neřešená anonymita příjemců veřejných prostředků. Zdálo by se, že česká vláda konečně přijde s řešením po tom, co ji k tomu donutila evropská směrnice. Bohužel 21. března 2016 schválila znění novely zákona proti praní špinavých peněz, která nejenom tento problém neřeší, ale je pravděpodobně dokonce v rozporu s touto evropskou směrnicí Více zde.

11.4.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Nejvyšší čas na přípravu místního referenda

janusz.jpgČastým a logickým postupem při přípravě místního referenda je jeho načasování na termín voleb. Podmínkou platnosti referenda je totiž účast alespoň 35 % oprávněných voličů. Jelikož krajské a senátní volby se uskuteční pravděpodobně v říjnu 2016, tak je nejvyšší část zvážit, zda by nebylo vhodné se právě nyní pustit do přípravy referenda, které zásadním způsobem může pomoct řešit palčivé otázky ve Vašem okolí. Více zde.

4.4.2016 - Pondělní glosa - Ondřej Prokop: Otáčí se naše společnost doleva?

ondrej-prokop.jpgTento text překvapivě nebude o návštěvě Čínského prezidenta a bujarého vítání jeho reprezentace v podobě vlajek a billboardů. Pokud se totiž podíváte na fotografie z obdobných návštěv například z Velké Británie nebo Francie, pompéznost přivítání byla i tam stejná či dokonce ještě větší. Více zde.

23.3.2016 - Mimořádná glosa - Janusz Konieczny: Kde najít důkazy o skutečném vlastníkovi Čapího hnízda

janusz.jpgDnes 23. března 2016 sdělí Andrej Babiš jméno tajemného investora, který údajně stál za společností Farma Čapí hnízdo, a.s. v době, kdy tato společnost získala dotaci 54 milionů Kč. Klíčovou otázkou tedy je, jak lze věrohodně doložit vlastníka Čapího hnízda z období 2008 až 2013. Je přece zřejmé, že v žádném případě nestačí sdělení pouhého jména a příjmení tajemného investora bez příslušných důkazů. Více zde.

21.3.2016 - Pondělní glosa - Libor Witassek: Na některé pantáty od fotbalu či hokeje se nesahá

libor-witassek.jpgFinancování sportu v České republice je značně komplikované a pro transparentní podnikání v tomto oboru není zrovna na růžích ustláno. Fotbalové či hokejové svazy poskytují dotace i z veřejných zdrojů. Všechny tyto příspěvky jsou pro sportování dětí a mládeže a poskytují se dle platného zákona neziskovým subjektům - sportovním jednotám a spolkům. Více zde.

16.3.2016 - Rozhovor s Karlem Randákem

karel-randak-vozice-1.jpgVážně i nevážně, o vážných i nevážných věcech. Rozhovor s Karlem Randákem pro Nadační fond proti korupci. Více zde.

15.3.2016 - 5 let NFPK

widget-zpravy.jpgPodívejte, co se Nadačnímu fondu proti korupci za tu dobu všechno podařilo. Více zde.

14.3.2016 - Pondělní glosa - Kvido Štěpánek: Sultán a Tyrl demokracie

458s-stepanek.jpgZa reálného socializmu jsem si vždycky myslel, že v demokracii pravdu – podobně jako příslovečné šídlo v pytli – neutajíš. Prostě, politik lže, pro novináře je to sólokapr a hned ho odhalí. Jeden žurnalista napíše z nevědomosti či naschvál blbost a ostatní se mu vysmějí – pravda vyjde demokraticky najevo a dotyčný má ještě ostudu. Více zde.

7.3.2016 - Podezřelá transakce?

dalik1-cb-1.jpgNemovitosti Marka Dalíka skončily u lidí z významné brokerské firmy. Nad Markem Dalíkem, kdysi klíčovým mužem bývalého premiéra Mirka Topolánka visí reálná hrozba pěti let ve vězení a 5 milionové pokuty. Více zde.

7.3.2016 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Korupční prostředí hazardu?

automat.jpgKonečně. Počet hracích automatů povolovaných Ministerstvem financí klesl za poslední 2 roky o více jak 10 tisíc! Klíčový je přitom přístup komunálních politiků k řešení tohoto nešvaru. Na jedné straně jsou pod urputným tlakem veřejnosti, vlastního svědomí a na straně druhé jsou neustále kontaktování ze strany zástupců heren či kasin. Více zde.

5.3.2016 - Část výkupného někomu zůstala za nehty

randak.jpgBývalý ředitel civilní rozvědky, dnes angažovaný občan a některými politiky proklínaný znalec českého zákulisí, generál Karel Randák se domnívá, že ne všechny peníze, které byly určeny na výkupné za dvě české dívky unesené v Pákistánu se dostaly ke zprostředkovatelům výměny a samotným únoscům. Více zde.

1.3.2016 - Dotační podvod za 2 miliony ve Středních Čechách?

zdiby.jpgNadační fond proti korupci podal trestní oznámení na neznámé pachatele, kteří mohli spáchat několik trestných činů v souvislosti se žádostí obce Zdiby o dotaci z rozpočtu Středočeského kraje. Více zde.

29.2.2016 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Kdy se voda mění v led?

kraus-j.jpgPoměry v zemi se mírně pohnuly, jak lze vypozorovat z postupného, „jemného“, očistného procesu v justici. Ať už potrestáním zvlčilých soudců, tak i změnami v řízení soudů, atd. Jistým hitem doby se stávají soudní znalci. Více zde.

24.2.2016 - Zákon? Co to je?

centrum-odp.jpgNFPK obdržel koncem roku 2015 alarmující informace, které naznačovaly, že Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, resp. jeho ředitelka PhDr. Helena Krejčová, má velmi originální přístup k dodržování zákonů a hospodaření. Více zde.

23.2.2016 - Konec spekulací: Nové stopy od Kamencového jezera končí u Alexandra Nováka

moto-novak-bankovky.jpgCentrum nezávislé investigace podrobně zmapovalo vazby oficiálního nájemce Kamencového jezera k odsouzenému exsenátorovi Alexandru Novákovi. Společně se novými objevy Reportérů ČT vrhají nové světlo na Novákovu roli ve slavné kauze. Více zde.

22.2.2016 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Blýská se na lepší časy?

petr.jpgDavid Rath, Marek Dalík, Ivo Rittig, Roman Janoušek, Vladimír Dbalý, Ondřej Havlín, Roman Pekárek nebo Alexandr Novák - to je pouze pár jmen, která jsou spojena s dobou minulou a často byla zmiňována ve velmi negativních souvislostech. Více zde.

15.2.2016 - Pondělní glosa - Karel Randák: Řešení

penize-sklenice-cb.jpgKdykoliv v posledních dnech vycházím z bytu, bázlivě se rozhlížím kolem sebe. Se zvýšenou pozorností sleduji své okolí v nejistotě, ve které jsem stále více a více utvrzován televizními zprávami a novinovými titulky. Dokonce i někteří novináři mě svými dotazy opakovaně přesvědčují, že jsem, právě tak jako všichni lidé kolem, vystaven smrtelnému nebezpečí únosu. Více zde.

9.2.2016 - ´Rajská´ hudba za rajský plyn

tlakove-lahve.jpgNadační fond proti korupci získal údaje o cenách některých plynů používaných ve zdravotnictví a na jejich základě porovnal ceny medicinálního kyslíku a rajského plynu v sedmi nemocnicích. Více zde.

8.2.2016 - Pondělní glosa - Miroslav Mareš: Jihlavská bezmocnost právní války za veřejné peníze

452s-mares.jpgUmíte si představit, že byste opravili sousedovi dům bez jeho vědomí či souhlasu a následně by si soused na Vás stěžoval? K podobně absurdní situaci došlo v Jihlavě, kde již několik let probíhá právní bitva mezi Statutárním městem Jihlava a SVAKem Jihlavsko. Více zde.

4.2.2016 - Speciál Radiožurnálu o propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu

kr-srpen-1.jpgJak probíhalo vyjednávání o propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu? Padla pětice do léčky libanonské tajné služby? Jakou roli hraje v Česku zadržovaný údajný agent Alí Fajád? A jaké jsou vztahy mezi českými tajnými službami? Hosty Heleny Šulcové ve Speciálu Radiožurnálu budou bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák, zahraničně-politický komentátor Milan Slezák a investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa. Více zde.

3.2.2016 - Osvobození Češi? Ve hře je výměna za Fajáda i zaplacení výkupného

karel_randak.jpgPokud Česká republika musela přistoupit na nějakou dohodu, tak tam ti lidé vůbec neměli být, říká bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák v rozhovoru pro DVTV. Mělo by se teď podle něj zjistit, jak a proč se ti lidé v Libanonu ocitli a jestli z české strany nedošlo k nějaké chybě. Více zde.

2.2.2016 - Karel Randák: Topolánek, nebo Dalík

randak.jpg´Bez TOPOLÁNKA by žádný Dalík nebyl´. Tato slova Karla Randáka (člena správní rady NFPK) jsou zvlášť trefná ve spojitosti s dnešním verdiktem ke kauze Pandur. Koneckonců soudkyně ve svém odůvodnění sdělila, že Marek Dalík, pravá ruka Mirka Topolánka, ´nemohl v tom být sám´. Hostem Událostí komentářů ČT bude dnes právě Karel Randák. Marek Dalík byl nepravomocně odsouzen k pěti letům vězení a zaplacení pokuty pěti milionům korun za napomáhání k trestnému činu přijímání úplatku. Více zde.

1.2.2016 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Místo medaile trest

hokej1.jpgSnad se na mne nebudete zlobit, když vám hned v pondělí položím pár otázek ze sportovního prostředí. Znáte osobnost, která jako první Čech hrála v zámořské NHL po roce 1990? Více zde.

26.1.2016 - Informační povinnost na rok 2014 nesplnilo 71 % firem

kalkulacka-cb.jpgZákladní termín pro vložení finančních výkazů do sbírky listin vypršel koncem července 2015 a nejzazší termín uplynul na konci loňského roku. Nejhorší situace je v Praze a mezi firmami se žádnými nebo nízkými tržbami. Více zde.

25.1.2016 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Co jsou neziskové organizace

lenka-deverova.jpgStrávila jsem celý víkend na workshopu Platformy nestátních neziskových organizací pro novou legislativu. Skupina lidí, zastupujících neziskové organizace v jednotlivých regionech České republiky, které budou působit jako regionální informační a poradenská centra pro aplikaci nového občanského zákoníku na právní poměry neziskových organizací, strávila dva dny svého volna přednáškami a diskuzemi nad tématy, která se dotýkají života „neziskovek“. Více zde.

18.1.2016 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: O elitách aneb komu lze věřit?

logo-noc.jpgRichard Feynman – hráč na bonga, malíř, bohém a nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1965 v jedné osobě – popisoval příhodu z recepce po udělení Nobelovy ceny. Více zde.

11.1.2016 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Svět podle Mynáře

libor-winkler.jpgKritizovat neziskové organizace je u politiků v módě. Zejména, když jde o snahu prosadit změny, které měli už dávno udělat právě oni. Změny, o jejichž podpoře politické strany jen mluví a skutek utek, protože jim současný stav vyhovuje víc. Více zde.

4.1.2016 - Pondělní glosa - Karel Janeček: S Demokracií 2.1 proti korupci

karel-j.jpgRok 2015 ukázal, jak široké a univerzální využití má hlasovací systém Demokracie 2.1 (D21). D21 aplikujeme ve firmách i ve školách. Vůbec největší počet hlasování jsme však provedli ve městech, a to v České republice i v zahraničí. Více zde.

28.12.2015 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: 99 % úřadů chybně zveřejňuje informace o veřejných zakázkách

janusz-1.jpgNedodržení zákona je v některých oblastech tvrdě postihováno. Jindy je vědomě masově porušováno nezřídka s odůvodněním, že tak činí všichni. Většina firem nesplňuje informační povinnost v obchodním rejstříku tak, jak jim ukládá zákon. Více zde.

22.12.2015 - Registr smluv

registr-cb.jpgHlasy 110 poslanců byl v úterý 24. 11. krátce před půl šestou odpoledne schválen poslanecký návrh zákona o registru smluv. Velké #odtemnění státu nastalo... Chronologii příběhu regustru smluv a vybranou protiargumentaci zákonodárců Vám přinášíme ZDE. Více zde.

21.12.2015 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Vrchní soud v Praze rozhodl: NFPK plní svůj účel

koci-petr-1.jpgJiž v roce 2013 jsme psali o návrhu advokátní kanceláře MSB Legal na zrušení NFPK. Argumentovala tím, že boj proti korupci nepatří mezi obecně prospěšné činnosti a že činnost NFPK směřuje proti uvedené kanceláři a jejím klientům. Více zde.

16.12.2015 - NFPK jede dál

logo-noc.jpgVrchní soud v Praze dnes potvrdil předchozí rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým byl zamítnut návrh advokátní kanceláře MSB Legal na zrušení Nadačního fondu proti korupci. Vrchní soud rovněž potvrdil, že boj proti korupci je obecně prospěšnou činností a že Nadační fond proti korupci plní účel, ke kterému byl zřízen. Více zde.

14.12.2015 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Trestání firem nesmí být omezeno

janusz.jpgJaké jsou důvody toho, že společnosti zavádějí protikorupční systémy řízení, compliance systémy či další mechanismy pro odhalování protiprávního jednání? Více zde.

10.12.2015 - Ruští agenti tu znovu nabírají na síle

randak.jpgVelký rozhovor s Karlem Randákem pro slovenský magazín Trend o terorismu, tajných službách i boji proti korupci. Více zde.

9.12.2015 - Bojovníci proti korupci oceněni již popáté

cena-2015.jpgNFPK dnes již popáté udělil u příležitosti Mezinárodního dne proti korupci Ceny za odvahu určené osobnostem, které se nebály upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. Letošními laureáty se stali Jana Průšková a Lukáš Wagenknecht. Více zde.

8.12.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Proč je fond skutečně nezávislý

petr.jpgPřed měsícem jsem mluvil s kolegou ze Slovenska, který se mne ptal na to, kolik peněz na svůj provoz získáme od státu, tedy z dotací a kolik se nám podaří sehnat od soukromých dárců. Více zde.

2.12.2015 - Jitrnice jakou svět neviděl

horsky-hotel.jpgV rámci společného projektu spolku Zaostřeno na Desítku a NFPK byly získány informace důvodně nasvědčující tomu, že mohlo dojít ke spáchání několika trestných činů v souvislosti s rekonstrukcí elektroinstalace Horského hotelu na Černé hoře, jehož majitelem je Městská část Praha 10. Více zde.

30.11.2015 - Pondělní glosa - Tereza Kněžourková: Opencard revival

444s-knezourkova.jpgProces k Opencard stále běží. Po skupině úředníků teď k soudu chodí radní primátora Svobody. Ale ani po šesti letech řízení se neblížíme k rozlousknutí otázky: kdo je za tuto aféru odpovědný? Více zde.

24.11.2015 - Odtemnění bylo definitivně schváleno

registr-zeleny.jpgHlasy 110 poslanců byl v úterý 24. 11. krátce před půl šestou odpoledne schválen poslanecký návrh zákona o registru smluv. Velké odtemnění státu přichází... Více zde.

23.11.2015 - Pondělní glosa - Ondřej Prokop: Jak vidím Prahu a její městské části rok od voleb?

324s-prokop.jpgJe to již více než rok, kdy jsme v komunálních volbách volili nové zastupitele. Pro mnoho měst to byly volby přelomové. Více zde.

23.11.2015 - Ukryté miliony odsouzeného kmotra Nováka

penize-cb1-1.jpgV rámci projektu podpořeného Nadačním fondem proti korupci zjistilo Centrum nezávislé investigace (CNI), že odsouzený Alexandr Novák si krátce po návratu z vězení koupil s přáteli dva hotely. Více zde.

23.11.2015 - Zabraňme likvidaci funkčního registru smluv!

registr-cb.jpgRegistr smluv je jednoduchý a vysoce efektivní protikorupční nástroj, jehož prosazení je některými politiky již 4 roky úspěšně blokováno. Když už se zdálo, že konečně se podařilo prosadit funkční registr smluv, Senát změnil původní návrh zákona do zcela nepoužitelné podoby a vyšel vstříc snahám o to, aby bylo obtížné vidět, jak hospodaří stát a samospráva. Více zde.

18.11.2015 - S terorem se musíme naučit žít jako Izraelci. Politici o bezpečnosti jen žvaní

randak.jpgZahynout budou muset další stovky a možná tisíce lidí, aby politici začali brát hrozbu terorismu konečně vážně. A přestali třeba - jako ti čeští - diskreditovat vlastní zpravodajské služby, říká v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý ředitel české zahraniční rozvědky Karel Randák. Více zde.

16.11.2015 - Pondělní glosa - Michaela Tejmlová: Chtějte po politicích, ať jsou transparentní. A pokud se toho bojí, ptejte se, zda jste volili správně

michaela-suchardova.jpgJak je výstižně vysvětleno na stránkách Franka Bolda, v demokratickém státě by měla být možnost občanů podílet se na rozhodování o záležitostech týkajících se místa, ve kterém žijí, zcela samozřejmá. Více zde.

9.11.2015 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: O nepoměru v trestech aneb kolik „stojí“ člověk

paragraf-aktualita.jpgMinulý týden média informovala o trestu 15 a půl roku vězení pro agresivního řidiče za vytlačení vozidla se šesti lidmi do svodidel, při kterém byli zraněni dva lidé. Více zde.

3.11.2015 - Pozitivní příklad - Boj se slunečními mlýny

krizky-glosa.jpgJistě si vzpomenete na vládní podporu sluneční energie na začátku nového tisíciletí, která měla podpořit majitele chalup a venkovských domů k vytvoření malých soběstačných zdrojů elektrické energie ze slunečního záření s možností odkupu přebytečného výkonu do státní rozvodné sítě. Více zde.

2.11.2015 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Není vyznamenání jako vyznamenání

kraus-glosa-1.jpgPrezident udělil státní vyznamenání, což polovinu lidí uvede často do stavu nepříčetnosti, protože se jim některá vyznamenání zdají zcela nespravedlivá a neoprávněná. Více zde.

26.10.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Oznamovatel nebo „práskač“? Ve světě mají jasno

petr.jpgMinulý týden v Praze proběhla dvoudenní mezinárodní konference věnovaná korupci, ochraně oznamovatelů, praní špinavých peněz a zabavování nelegálně nabytého majetku. Více zde.

19.10.2015 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: K čemu je dobrý hlas bubnů

mlcici-masky-cb.jpgV pátek v podvečer proběhla před bývalým nádražím Bubny v Praze akce Bubnování pro Bubny. Akci zorganizoval Památník Šoa, o.p.s. jako připomenutí odjezdu prvního židovského transportu z nádraží Praha-Bubny dne 16. 10. 1941. Více zde.

14.10.2015 - Karel Randák promlouvá k zatčení Ivana Langera

karel_randak.jpgTo, že někteří politici nemají prsty čisté, ví celá republika, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky, nyní člen správní rady Nadačního fondu proti korupci. Více zde.

14.10.2015 - Potřebujeme státní hmotné rezervy komplexní?

tanks-cb.jpgČeská republika jako jedna z mála zemí Evropy disponuje komplexními státními hmotnými rezervami strategických surovin, potravinových komodit, potravin a dalších věcí. Více zde.

12.10.2015 - Pondělní glosa - Michal Voda: S transparentností si politici stále neví příliš rady

semafor.jpgRiziko střetu zájmů politiků, o kterém veřejnost zpravidla netuší, je společným jmenovatelem řady případů Centra nezávislé investigace (CNI) z poslední doby. Více zde.

8.10.2015 - Stíhanému znalci pozastaveno znalecké oprávnění

mpsv-lupa-cb.jpgV souvislosti s trestním stíháním prof. Ing. Vladimíra Smejkala, CSc., známého také z Drábkovy a Šiškovy kauzy informačních systémů na úřadech práce, bylo znalci Smejkalovi pozastaveno právo výkonu činnosti znalce. Více zde.

5.10.2015 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Proti cenzuře v radničních novinách se lze bránit

logo_nfpk_zakladni_150.jpgydávání radničních novin je často zneužíváno k sebepropagaci vedení obce či města. Jsou ovšem pozitivní příklady, kdy šéfredaktor pravidelně nabádá opozici, aby využívala prostor pro své vyjádření. Více zde.

25.9.2015 - Založil anonymní firmu, která se zapojila do podivných restitučních obchodů. Pak pomohl expremiérovi k bytu

logo-noc.jpgExpremiér Mirek Topolánek letos v březnu koupil byt v Praze Dejvicích o rozloze přesahující 400 metrů čtverečních. Prodávajícím byl vlivný advokát Jan Šťovíček, který má spolu se svým bratrem blízko ke konečným majitelům některých nestandardně zrestituovaných pozemků vydávaných Státním pozemkovým úřadem. Více zde.

21.9.2015 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Tady je Krtkovo

penize-sklenice-cb.jpgJiž téměř 14 let využívá ČR výhod členství v EU, což znamená pro občany ČR možnost volného pohybu po území EU a možnost čerpat tzv. evropské dotace pro konkrétní projekty v různých segmentech výstavby či údržby infrastruktury. Více zde.

15.9.2015 - Navrácení polikliniky v Praze 6 zpět pod městskou část

poliklinika-praha6-cb.jpgV listopadu minulého roku upozornil Nadační fond proti korupci na podivnosti kolem 30letého pronájmu areálu Polikliniky Pod Marjánkou, jehož vlastníkem je hlavní město Praha. Více zde.

14.9.2015 - Pondělní glosa - Miroslav Mareš: Nová závažná zjištění v kauze jihlavské vody

452s-mares.jpgSVAK zadává zakázky převážně bez jakékoliv soutěže na základě takzvané in-house výjimky. Tuto výjimku ovšem využívá pravděpodobně protiprávně, což může pro SVAK znamenat, že by vracel desítky milionů Kč evropských peněz. Více zde.

9.9.2015 - Zpravodajská zpráva NFPK

lofo-nfpk.jpgke stanovisku Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnost a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „Stanovisko Rady“), a k samotnému návrhu zákona. Více zde.

7.9.2015 - Pondělní glosa - Karel Randák: Svědek

randak.jpgKaždá glosa by měla být aktuální. Obávám se, že tato dokáže danou podmínku splnit pouze zčásti. Jana Nečasová-Nagyová si společně s bývalými řediteli Vojenského zpravodajství vyslechla u prvoinstančního soudu osvobozující rozsudek v kauze zneužití této zpravodajské služby. Více zde.

2.9.2015 - Pražští kmotři v hledáčku policie

pozemek-cb.jpgCentrum nezáviské investigace dnes publikovalo výstupy svého projektu, který byl podpořen Nadačním fondem proti korupci. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se podle zjištění CNI zaměřil na roli Janouška, Hrdličky a Rittiga v podezřelých transakcích s restitučními nároky. CNI některé případy zanalyzovalo. Více zde.

2.9.2015 - Rekonstrukce státu: O zveřejňování smluv rozhodují poslanecké výbory

rekonstrukce-statu-lahev.jpgKlíčový poslanecký výbor dnes dopoledne rozhoduje o tom, jakou podobu zákona o registru smluv doporučí poslancům ke schvalování. Může podpořit nebo odmítnout vládní kompromisní návrh a také doporučit některé zásadní změny, které by zákon ohrozily. Více zde.

31.8.2015 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Přiznání ke lži může posílit

janusz.jpgV poslední době jsme byli svědky, jak politici Libereckého kraje pronášeli vzájemně se vylučující vyjádření ohledně přijetí či nepřijetí pozvánky do Amsterdamu na fotbalový zápas Jablonce s místním Ajaxem. Údajně je pozval majitel FK Jablonec Miroslav Pelta. Více zde.

13.8.2015 - Úplatek 3 miliony Kč - NFPK podává trestní oznámení

lofo-nfpk.jpgLukáš Čadek, který vede spor s Českou poštou o 24 milionů Kč, byl osloven údajným prostředníkem z řad ČSSD, aby poskytl úplatek 3 miliony Kč. Lukáš Čadek před několika dny poskytl všechny dokumenty, komunikaci a nahrávky NFPK, který v této věci podává trestní oznámení. Více zde.

4.8.2015 - Každý premiér má svého Dalíka. U Sobotky je to advokát Pokorný, říká Karel Randák

kr-srpen.jpgKarel Randák je přesvědčen, že svého Marka Dalíka měl každý z premiérů, který v Česku vládl. Včetně Bohuslava Sobotky. Více zde.

3.8.2015 - Vyšší míra kontroly zpravodajců je nezbytná

randak.jpgZajímavý článek České pozice o kontrola tajných služeb. Karel Randák je přesvědčen, že vyšší míra kontroly je nezbytná, a mohla by zájmy zpravodajců včetně rozvědčíků dokonce ochránit. Více zde.

29.7.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Když novinář lže, jako když tiskne!

petr.jpgV pondělí uveřejnil časopis Týden na základě rozhodnutí soudu omluvu za nepravdivé informace, které uvedl o Vl. Sittovi ml. autor článku Marek Přibil. Více zde.

16.7.2015 - Chapadla justiční chobotnice v České republice a jejich dosah

chobotnice3.jpgNadační fond proti korupci dnes zveřejnil v pořadí druhé prázdninové čtení „k vodě“, jež se tentokrát týká klientelismu a nepravostí v české justici. Více zde.

14.7.2015 - Svlékání firem do naha musí být veřejné

nfpk-zkratky2.jpgNově schválená evropská směrnice konečně přinutila české úřady řešit neprůhlednost příjemců veřejných prostředků. Ministerstvo financí připravilo návrh zákona, na základě kterého bude zaveden „rejstřík konečných vlastníků“. Více zde.

13.7.2015 - Pondělní glosa - Tereza Kněžourková: Vysvědčení pro Lady Opencard

444s-knezourkova.jpgPrázdniny jsou v plném proudu, sluníčko svítí, jahody voní. A hodiny tikají. Krátí se čas pro vyšetřování Opencard, které se táhne už 6 let, aniž by padlo obvinění na hlavní aktéry této kauzy. Více zde.

7.7.2015 - „Odtemnění“ nenastalo; zveřejňování smluv se podle plánu vlády do voleb nestíhá

odtemneni.jpgOrganizace sdružené v platformě Rekonstrukce státu upozorňují, že vláda nestihla svůj plán zavádění internetového registru smluv a pokud nezmění svůj harmonogram, odkládá zákon fakticky až na vládu příští. Více zde.

29.6.2015 - Pondělní glosa - Jan Kraus: „Nejmazanější“ v Evropě?

kraus-glosa.jpgBývalý prezident a přítel kmotrů všeho druhu vyrazil za panem Savovem do Londýna. Proč – je jedno. Patří k sobě. Více zde.

29.6.2015 - Ministr Mládek pořídil luxusní byt od neprůhledné offshorové společnosti

mladek-byt.jpgMinistr Jan Mládek si podle zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) pořídil svůj současný byt od firmy Leonardo Investment ovládané anonymní společností z Panenských ostrovů. Více zde.

22.6.2015 - Národní elektronický nástroj za stamilióny

pc-nen.jpgNadační fond proti korupci podal v březnu tohoto roku trestní oznámení ve věci podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měl dopustit neznámý pachatel nebo pachatelé v souvislosti s vývojem aplikace s názvem „Národní elektronický nástroj (dále jen „NEN“). Více zde.

22.6.2015 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Slibem nezarmoutíš

winkler.jpgKdyž před více než dvěma lety vznikl projekt Rekonstrukce státu, líbilo se mi, že je velmi konkrétní. Týkal se přijetí jasně vymezených zákonů potřebných k větší odpovědnosti a průhlednosti státní správy – tedy k tomu, aby stát lépe sloužil svým občanům. Více zde.

18.6.2015 - Informace o druhém čtení zákona o registru smluv

rekonstrukce.jpgZákon o registru smluv dnes míří po více než roce do druhého čtení. Koalice v něm předloží komplexní pozměňovací návrh k původnímu návrhu poslance Jana Farského. S řadou pozměňovacích návrhů přišlo individuálně i několik poslanců. Více zde.

16.6.2015 - Jihlava denně ztrácí statisíce korun

lofo-nfpk.jpgStatutární město Jihlava denně přichází o statisíce korun na ušlém příjmu z provozování vodovodů a kanalizací. Mimoto hrozí městské vodárenské firmě stamilionové ztráty a existenční starosti. Více zde.

15.6.2015 - Poláková, Taclík, moderátor Černý a další známé osobnosti začínají sledovat „Odtemnění“

rekonstrukce.jpgVidea a happeningy tento týden upozorní, že zákon o zveřejňování smluv se nenápadně odsouvá na příští vládu. Sněmovna má poslední možnost schválit zákon ve třetím čtení v červenci, aby jeho plná účinnost nebyla až po příštích parlamentních volbách. Více zde.

15.6.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Martine Dvořáku, zaplať

petr.jpgZhruba před měsícem se mi dostal do rukou dokument, jehož obsahem byl přepis odposlechu z hotelu Ventana z roku 2012 a 2013. Hlavími aktéry jsou Ivo Rittig a jeho právník David Michal. Více zde.

9.6.2015 - Jak na to? - Nedodržování principu 3E

garaz-gold.jpgSubjekty vynakládající veřejné prostředky jsou ze zákona povinné se řídit třemi základními principy: principem účelnosti, hospodárnosti a efektivity. Nesplnění této povinnosti ovšem není příliš vymahatelné, což lze ilustrovat například na investiční výstavbě v okolí knihovny v Karviné. Více zde.

8.6.2015 - Pondělní glosa - Michaela Suchardová: Nikdy jsi u nás nepracoval? Máš smůlu, a s Tebou i ČR

michaela-suchardova.jpgMáte zájem o vedoucí pozice ve státní správě a chtěli byste přispět ke kvalitní státní správě v ČR? Máte smůlu, pokud jste nepracovali na vedoucích pozicích na ministerstvech, krajských nebo městských úřadech nebo v mezinárodních institucích. Více zde.

1.6.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Soukromé bezpečnostní agentury ukončují svoje podnikání

sledka-bis.jpgPáteční rozsudek Heleny Králové v kauze zneužití Vojenského zpravodajství Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) bude mít zajímavé dopady na byznys soukromých bezpečnostních agentur. Nevidím žádný důvod, proč bych měl platit za služby soukromé bezpečnostní agentury, když si mohu vybrat jednu ze tří státních zpravodajských služeb. Více zde.

27.5.2015 - Šest měsíců poté

radnice-ctverec-cb.jpgNové komunální koalice mají za sebou prvních šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici o.s. za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich nových představitelů. Více zde.

25.5.2015 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: O nenažrané bestii aneb o hodnocení druhých

paragraf-aktualita.jpgZtratit pocit nadřazenosti nad svým okolím je bolestivé. Platí to od profesorů po politiky, od umělců po sportovce, od mužů po ženy. A může být přímo ubíjející, když si je poražený nucen ráno vždy znovu a znovu čerstvě uvědomit převahu vítěze. Více zde.

18.5.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Rath a jeho nemoci

petr.jpgPřed mnoha lety jsem byl odveden do tehdy ještě socialistické a poloprofesionální armády. Kamarádi mi říkali, že jsem hlupák, neboť jsem se mohl velmi snadno službě vlasti vyhnout. Stačilo zvolit vhodnou nemoc. Kamarádi mi nabídli celou škálu strašných chorob, které by jistě znamenaly modrou knížku. Namátkou si vzpomínám na některé z nich: chronická bolest zad, chronická bolest hlavy, nepravidelné a neočekávané výpadky paměti, hučení v uších, nepravidelné ztráty vědomí, pomočování… Více zde.

11.5.2015 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Výroční zpráva jako vysvědčení

janusz.jpgKaždý zodpovědný rodič si na konci pololetí bedlivě prohlédne vysvědčení svého dítěte. Navíc jsou rodičům obvykle okamžitě k dispozici žákovské knížky - těžko totiž syn nebo dcera uspějí s výmluvou, že žákovská knížka zmizela, nemluvě o vysvědčení. Více zde.

6.5.2015 - Jak na to?

listiny-rejstrik.jpgDalší díl ze série návodů. Tentokrát návod ´Jak včas vyhledat problematické firmy, které dluží městu peníze?´ Více zde.

5.5.2015 - Biopaliva v Česku a střet zájmů

repka-olejka.jpgNFPK otevřeně reaguje na vlnu zájmu, jež se v uplynulých dnech objevila v souvislosti s vládním návrhem zákona týkajícího se podpory biopaliv v České republice pro dopravní účely. Více zde.

4.5.2015 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Májová

megafon.jpgPondělní glosu chápu jako správný moment pro zamyšlení a odlehčenou formou spravit případné čtenáře názorem svým, se kterým mohou, ale také nemusí souhlasit. Pohledem do kalendáře bylo téma jasné. První máj! Více zde.

28.4.2015 - Zákon o zveřejňování smluv dostane na cestu sněmovnou vlastní encyklopedii

rekonstrukce.jpgPrvní publikace svého druhu má za cíl před projednáváním ve sněmovně vyvrátit nejčastější pověry a fámy, které se kolem zákona objevují. Více zde.

27.4.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Antilopa losí

petr.jpgJeden z donátorů našeho fondu mě upozornil na to, že bychom se měli místo korupce zaměřit na neefektivitu a nehospodárnost výkonu státní správy, konkrétně ve zdravotnictví, vědě a výzkumu a ICT projektech. Více zde.

20.4.2015 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: děti, sport a korupce

lenka-deverova.jpgŘetězec Kaufland předvádí televizní spot s malými hokejisty a sloganem „Není nic lepšího, než být součástí silného týmu, není nic hezčího, než být celým srdcem u toho ….“. Když už se mi vloudil do sledování televizního programu, stáčí mé myšlenky k aféře, která se také týká hokeje – úplatkářské aféry okolo trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky. Více zde.

13.4.2015 - Pondělní glosa - Michaela Suchardová: Je cosi shnilého ve státě dánském?

michaela-suchardova.jpgV letadle do Kodaně se těším, že zjistím, jak to ti Dánové dělají, že se umisťují již řadu let jako nejméně zkorumpovaná země. Ještě v českých novinách se děsím titulku „Advokáty už stát nebude muset soutěžit“ pojednávající o tom, že stát si bude moci vesele vybírat své známé advokáty pro poskytování právních služeb. Více zde.

1.4.2015 - Rozhovor s Karlem Randákem na Rádiu Impuls

kr-srpen-1.jpgBývalý šéf tajné služby Karel Randák mluvil v rozhovoru pro Kauzu dne Rádia Impuls o vyjednávání s únosci, výkupném i výpovědi dívek unesených v pákistánské provincii Balúčistán. Vyjádřil se i k ruským špionům v Česku. Více zde.

30.3.2015 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Dobré zdroje

kraus-glosa.jpgČeští policisté dostali informaci o podezřelém kontu (neznámý majitel) na které přišlo 25 milionů EUR od švýcarské policie, která požádala o pomoc v rámci vyšetřování podezření, že mohlo jít o praní špinavých peněz. Více zde.

26.3.2015 - Jiří Chytil podává dovolání

chytil.jpgIng. Jiří Chytil se rozhodl využít mimořádného opravného prostředku a obrátit se s dovoláním na Nejvyšší soud ČR, neboť je přesvědčen, že se žádného nezákonného jednání v kauze „Opencard“ nedopustil a že skutek, pro který byl shledán vinným, není trestným činem. Více zde.

24.3.2015 - Koalice zítra rozhodne o změnách v zákoně o zveřejňování smluv

rekonstrukce-statu-zari2014.jpgVe středu 25. března bude koaliční rada jednat o nové verzi zákona o registru smluv s několika zásadními úpravami, kterými pověřila Ministerstvo vnitra 9. března. V první řadě jde o návrh, aby sankce neplatnosti nezveřejněné smlouvy byla v prvních dvou letech platnosti zákona nahrazena pokutou. Více zde.

23.3.2015 - Pondělní glosa - Jiří Skuhrovec: Zveřejňování smluv národním sportem

jskuhrovec.jpgDobrovolné zveřejňování smluv ministerstvy je fíkovým listem, který má zakrýt, že vláda už rok zdržuje schválení zákona o registru smluv. Více zde.

16.3.2015 - Pondělní glosa - Karel Randák: Literární talent

denik-cb.jpgUplynulé týdny byly mimořádně bohaté na mediální hvězdy z mnoha oborů. U soudu s Janou Nečasovou-Nagyovou prohlásil bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Páleník o svém zástupci Rostislavu Pilcovi: „Sám za sebe se stydím, že jsem měl takového zástupce. Projevil absolutní odbornou negramotnost.“ Více zde.

11.3.2015 - Když se únosci neozvou, je to špatné, říká bývalý šéf rozvědky Randák pro iDNES

randak.jpgMožnosti, jak může stát přispět k záchraně Čecha uneseného v Libyi, jsou omezené a úřady musí do značné míry vyčkávat. A pokud se nikdo neozve, naděje na šťastné rozuzlení je malá, říká Karel Randák, bývalý šéf civilní rozvědky. Sám má se záchranou rukojmí osobní zkušenosti. Více zde.

9.3.2015 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Trestní stíhání Vladimíra Sitty zrušeno

koci-petr-1.jpgNedávno jsme informovali o tom, že bylo zahájeno trestní stíhání Vladimíra Sitty, oznamovatele a klíčového svědka v kauze Dopravního podniku hl. m. Prahy. V jeho pracovním notebooku, který byl policií zabaven před více než třemi lety, se měla nyní najít dětská pornografie. Více zde.

9.3.2015 - Právo: Rozhovor s Karlem Randákem

karel_randak.jpgNaše kontakty v Libyi jsou nulové, pomoci nám mohou cizí tajné služby. Nezbývá než do pátrání zapojit tamní tajnou službu a bezpečnostní orgány, možná soukromníky, kteří by za peníze dokázali na místě pátrat na vlastní pěst. Ale vždy to musí být místní lidé. Čech, který teprve do Libye přijede, nemá vůbec žádnou šanci. Více zde.

4.3.2015 - Rekonstrukce státu

rekonstrukce.jpgAnalýza dopadů zákona o zveřejňování smluv je hotova, přijatelné „minimalistické verzi“ zákona nestojí zásadní překážka v cestě. Více zde.

2.3.2015 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Jak se do lesa volá... aneb jak si Lesy České republiky objednaly u Rittiga etický kodex

petr.jpgPříběh etického kodexu pro Lesy ČR, který zpracovávala společnost Ivo Rittiga Rittig & Partners s.r.o., se v médiích průběžně objevuje od roku 2012. Dalo by se říci, že příběh známe od začátku do konce. Krátce zrekapitulujme: Lesy ČR si v roce 2011 objednaly u společnosti Rittig & Partners zpracování etického kodexu, a to za částku 1 720 000 Kč bez PDH (s DPH to bylo 2 060 000 Kč). Více zde.

23.2.2015 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Chudí lidé jako loutky

janusz.jpgPeníze, cigarety či šampon za změnu zdravotního pojištění. Nejchudší vrstva obyvatel je snadnou kořistí podvodníků či nepoctivých spekulantů. Počítá totiž doslova každou korunu a za pár drobných provede mnohdy téměř cokoliv. Více zde.

16.2.2015 - Pondělní glosa - Ondřej Prokop: Jihoměstské Palermo se mění k lepšímu

ondrej-prokop.jpgMěstská část Praha 11 má dlouhodobě asi stejně špatnou pověst jako Praha 10. Posledních 8 let na Jižním Městě bylo spojeno s naprosto neskrývaným propojením vedení radnice s pochybnými podnikateli, právníky a lobbisty. Linka kolem bývalého starosty Dalibora Mlejnského a jeho věrných vedla až k takovým „celebritám“ jakými jsou Tomáš Hrdlička, Ivo Rittig nebo Roman Janoušek. Více zde.

9.2.2015 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: O odvaze aneb hrdinové dnešní doby

spravedlnost2-cb.jpgPostavit se svému nadřízenému vyžaduje poměrně slušnou odvahu. Kupříkladu mladičký Tomáš Masaryk vzal na ředitele gymnázia pohrabáč! To když se ředitel jal Masaryka udeřit poté, co mu drzý Masaryk vmetl do tváře něco v tom smyslu, že „kdo jedná proti svému přesvědčení, je darebák“. Odvážný zůstal Masaryk po celý život. Více zde.

3.2.2015 - Pokračuje snad Drábkova éra?

mpsv-lupa.jpgNadační fond proti korupci požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím Ministerstvo práce a sociálních věcí o několik dokumentů k veřejné zakázce s komplikovaným a nic neříkajícím názvem „Analýza vlivu nové typologie sociálních služeb na systém fungování sociálních služeb v ČR“. Ministerstvo se ovšem rozhodlo, že fond a zákon bude ignorovat a žádné dokumenty ve stanovených lhůtách fondu neposkytlo. Více zde.

2.2.2015 - Pondělní glosa - Ondřej Fryc: Je Range Rover měřítkem úspěchu?

431s-fryc-1.jpgMám rád auta. Zajímají mne jejich výkony, technologie i ceny. Jezdím teď 6 let starou Hondou Legend, pořád mám to auto rád a pořád mne inspiruje. Servisní prohlídka po 180.000 km mě stála 5.900 Kč včetně DPH a nikdy jsem s autem neměl jediný problém. A protože ho mám předělané na plyn, tak mne ani nežere, jak žere. Více zde.

26.1.2015 - V Chomutově opět probíhá kupčení s hlasy

urna2-cb.jpgOpakované volby v Chomutově proběhnou dne 31.1.2014 a již teď dochází ke kupčení s hlasy. Nadační fond proti korupci při spolupráci s Davidem Ištokem z iniciativy „Nechceme žít v Palermu“ zajistil důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům hlasy pro blížící se volby. Více zde.

26.1.2015 - Pondělní glosa - Jan Barta: Pražský konsensus

430s-barta.jpgV Dánsku sídlí jeden velmi zajímavý think-thank – Copenhagen Consensus (CC) vedený Bjornem Lomborgem, který se proslavil kontroverzní knihou Skeptický environmentalista. Zjednodušeně řečeno, idea Copenhagen Consensu je se podívat na nejpalčivější problémy světa a snažit se je seřadit podle priorit na základě striktní cost/benefit analýzy (poměr cena/výkon). Více zde.

21.1.2015 - Tajné služby: Melete nesmysly a dobře to víte, vzkazuje generál Randák po masakru v Paříži

randak.jpgParlamentní listy: Větší pravomoci a víc peněz mají dostat zpravodajské služby, ale podle bývalého šéfa tajné služby generála Karla Randáka je to jen populismus. „Teď je móda zajímat se o terorismus, o to, jak fungují zpravodajské služby, aby vznikl dojem, že se politici starají o bezpečí lidí. Kdyby jim o to šlo, tak tyhle kroky podnikli dávno,“ prohlásil skepticky bývalý ředitel civilní rozvědky, který už před lety marně žádal o víc peněz. Více zde.

19.1.2015 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Konec špatných zpráv?

deverova.jpgRok 2015 začíná záplavou špatných zpráv. Vyvražděná redakce Charlie Hebdo, nová hrozba islámského terorismu a jistá bezmoc křesťanské civilizace tváří v tvář této hrozbě, odpor prezidenta Zemana proti inkluzivnímu vzdělávání postižených dětí. Více zde.

12.1.2015 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Vladimír Sitta bude konečně usvědčen

koci-petr-1.jpgPrůběžně přinášíme zprávy o stíhání pana Vladimíra Sitty, oznamovatele a jednoho z klíčových svědků v kauze Dopravního podniku hl. m. Prahy, který se odmítl podílet na tunelování a v roce 2009 upozornil protikorupční policii (a později Fond) na nekalosti v DPP. Více zde.

8.1.2015 - Tiká tu odjištěná bomba a není proti ní obrany, říká expert

karel_randak.jpgRozhovor s Karlem Randák na téma teroristického útoku v Paříži 7.1.2015 pro Aktuálně.cz. Já ani nikdo jiný nemáme žádný recept na to, jak podobným tragédiím předejít, upozorňuje v reakci na teroristický útok proti redakci pařížského časopisu bývalý šéf české rozvědky Karel Randák. Více zde.

5.1.2015 - Pondělní glosa - Karel Janeček: PF 2015: Více hlasů, více spokojenosti

karel-j.jpgOsm přátel z různých zemí vybírá restauraci pro poslední společný oběd roku 2014. Nemohou se dohodnout. Španěl navrhuje, aby hlasovali. Francouzka se před pár dny dozvěděla o novém způsobu volby nazvaném Demokracie 2.1 a napadá ji, že by se právě teď dal vyzkoušet. Více zde.

2.1.2015 - Municipalita 2014/2015

lide.jpgNový ročník projektu Municipalita je tu! Jedná se o soutěžní projekt pro středoškolské studenty, kterým dáváme možnost se setkat s experty na místní samosprávu jako takovou, korupci, místní rozvoj atd. Více zde.

23.12.2014 - Protikorupčník 4/2014

logo-nfpk-maly-text-600.jpgChete vědět, kolik Nadační fond proti korupci podpořil projektů v tomto roce? Kolik finančních prostředků na tyto projekty vydal? Přečtěte si nové číslo, poslední v tomto roce, našeho Protikorupčníka. Více zde.

15.12.2014 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Zkuste si osobák v odvaze

kraus-glosa-1.jpgNadační fond proti korupci udělil každoroční ceny za statečnost. Doporučuji přečíst si profily obou vyznamenaných laureátů. Více zde.

11.12.2014 - Opravdu nikdo nic neporušil?

kr-soud-konec-cb.jpgKarel Randák, člen správní rady Nadačního fondu proti korupci, opětovně vyzývá Ministerstvo spravedlnosti k vymáhání náhrady škody po policii a jejích konkrétních úřednících. Škodu, která vznikla Karlu Randákovi neoprávněným trestním stíháním, nahradilo Ministerstvo spravedlnosti, resp. daňoví poplatníci. Více zde.

10.12.2014 - Drastické metody CIA? Je to jejich práce, říká Karel Randák

karel_randak.jpgNeříkám, že to schvaluji, ale překvapený nejsem. Je zcestné si dělat iluze, že pokud má služba vyšetřovací pravomoci a chce mít výsledky, používá pouze humánní metody, říká exšéf civilní rozvědky. Rozhovor s Karlem Randákem na DVTV. Více zde.

9.12.2014 - Přibývá statečných

cena-za-odvahu-2014.jpgStejně jako v letech minulých, i letos udělil Nadační fond proti korupci Ceny za odvahu. Nositeli se opět stali lidé, kteří se nebáli upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Leo Steiner, který upozornil na machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, a František Mráček, který poukázal na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky Středočeského kraje. Více zde.

8.12.2014 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Díky Vám...

palec-horebw.jpgDlouhá desetiletí vlády rudé hvězdy, jednoduchých sloganů a světlých zítřků nalomila řadu společenských pravidel, které v normální společnosti fungují. Vždyť jen pojem občanská společnost byl pro mnohé z nás zcela novým, když zazníval z úst prezidenta Havla v obnovených Hovorech z Lán. I v současnosti tento pořad boří zajetá pravidla, ale o krtečkovi psát opravdu nechci. Více zde.

1.12.2014 - Hazard se zdravím i veřejnými penězi

karcinom-cb.jpgNadační fond proti korupci obdržel informace, které dokládají vazby některých členů výboru České onkologické společnosti na spolumajitele výhradního distributora testu, pomocí něhož lze stanovit prognózu recidivy zhoubného nádoru prsu. Více zde.

1.12.2014 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Ať jdou příkladem!

nfpk-slova1.jpgZhruba před třemi lety jsme se kolegou Karlem Janečkem shodli, že pro zlepšení situace v zemi je kromě změny volebního systému a průhledného financování politických stran nutná i větší kontrola politiků – především jejich majetkových poměrů. Aby voliči mohli sledovat, zda lidé, které zvolili, nešli do politiky jen zbohatnout. Více zde.

24.11.2014 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Oznamovatelé korupce pořád jako kaskadéři?

janusz.jpgNadační fond proti korupci i letos udělí ocenění odvážným oznamovatelům korupce. Koneckonců zarážející přístup státu k ochraně oznamovatelů byl hlavním impulsem k samotnému vzniku NFPK. Ocenění a podpora těchto hrdinů jsou rovněž alarmem upozorňujícím na lajdácký přístup státu k řešení tohoto problému. Více zde.

13.11.2014 - Náhrada pro Karla Randáka

kr-soud-konec-cb.jpgV květnu tohoto roku vyzval Karel Randák Ministerstvo spravedlnosti k náhradě škody, která mu vznikla neoprávněným trestním stíháním. Dle obžaloby měl zveřejnit informace o výši platu Jany Nagyové (dnes Nečasové). Soud ho obžaloby zcela zprostil. Více zde.

10.11.2014 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Spravedlnost po česku

spravedlnost.jpgPředstavme si následující virtuální situaci. Jedete po dálnici a zastaví vás hlídka dopravní policie. Nesvítí vám pravé potkávací světlo. Pro policistu nepřekonatelný problém a tak vám zakáže pokračovat v jízdě. Brbláte, ale říkáte si, no co, moje chyba. Více zde.

4.11.2014 - Podivnosti kolem pronájmu obecní polikliniky v Praze 6

poliklinika-praha6-cb.jpgNFPK obdržel informace o 30letém pronájmu areálu Polikliniky Pod Marjánkou, jehož vlastníkem je hlavní město Praha. Pochybnosti vzbuzuje jednak délka pronájmu, jednak roční nájemné za celý areál. To činí pouhých půl milionů korun, což představuje sedm korun za metr čtvereční nebytových prostor za měsíc. Více zde.

3.11.2014 - Pondělní glosa - Karel Randák: Špatné zprávy

bis.jpgVýroční zpráva BIS za rok 2013 je špatná. A to hned z několika pohledů. Především plynule pokračuje ve vágní a plytké úrovni zpráv, které byly vydány v letech minulých. Tajná služba je nazývána tajnou, protože utajovány jsou a musí být metody její práce a nikoliv výsledky. Více zde.

27.10.2014 - Karel Randák o Zprávě BIS

karel_randak.jpgDemokracii v Česku loni nejvíc ohrožovalo etnické napětí. Ve své výroční zprávě to uvádí Bezpečnostní informační služba. Větší nebezpečí by podle ní mohly představovat protiromské nálady části společnosti než samotní pravicoví extremisté. BIS také uvádí, že do Česka přijíždějí špioni z Ruska a Číny – a jsou kryti nejen jako diplomaté, ale i jako studenti nebo podnikatelé. O Zprávě BIS diskutoval v Událostech, komentářích i Karel Randák. Více zde.

27.10.2014 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Zprávy od soudu

paragrafy-cb.jpgPo delší době opět přinášíme několik zpráv o vývoji případů souvisejících s Nadačním fondem. Glosu začneme sice trochu negativně, ale skončíme informací příznivou. Více zde.

24.10.2014 - Otevřená výzva ministru školství Marcelu Chládkovi

dopis-chladek1.jpgMy níže podepsaní představitelé občanských iniciativ důrazně protestujeme proti jmenování ex-prezidenta ČR Václava Klause do čela nově zřízené Národní rady pro vzdělávání. Více zde.

24.10.2014 - Fond podává tři trestní oznámení v souvislosti s volbami

urna-volebni-cb-1.jpgNadační fond proti korupci společně s dalšími nevládními organizacemi shromáždil důkazy, svědectví a záznamy o masivním nakupování hlasů v komunálních volbách. Nyní Fond podává tři trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb v Brně, Ostravě a Českém Těšíně. Více zde.

23.10.2014 - Senát schválil další zákon Rekonstrukce státu: průhlednější přípravu zákonů

rekonstrukce.jpgSenát právě schválil novelu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která pomůže ke zprůhlednění schvalování zákonů. Novela jednak pomůže odhalit pokoutné legislativní přílepky a posoudit jejich dopady, a to prodloužením lhůty pro seznámení se s návrhy, jednak ruší anonymní hlasování na výborech. Více zde.

23.10.2014 - Otevřený dopis prezidentce Soudcovské unie Mgr. Daniele Zemanové

dopisunii1-cb.jpgOhledně kandidáta na funkci místopředsedy Vrchního soudu v Praze JUDr. Jana Sváčka. Více zde.

22.10.2014 - NFPK členem Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí

scrb-nfpk-cb.jpgZástupce Nadačního fondu proti korupci, konkrétně ředitel Fondu Petr Soukenka, se včera stal členem Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. RVKBK je stálým poradním orgánem vlády pro oblast boje s korupcí. Více zde.

20.10.2014 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: O paradoxech aneb o (ne)vítězství zdravého rozumu

lofo-nfpk.jpgVladimír Iljič Lenin miloval dělníky a buržoazii nenáviděl. Proto nebydlel v dělnických čtvrtích Manchesteru nebo Liverpoolu, ale v přepychových „buržoazních“ čtvrtích Ženevy. Více zde.

15.10.2014 - Čachry na SÚKL?

leky-5-cb.jpgNFPK získal informace o podezřeních týkajících se pravděpodobného obcházení limitů pro vypsání výběrových řízení, nabídek uchazečů, které nesly známky vzájemných dohod nebo neplnění kritérií dle zadávací dokumentace na SÚKL. Více zde.

14.10.2014 - Druhé kolo senátních voleb: protikorupční zákony podpoří polovina kandidátů

rekonstrukce-statu-zari2014-1.jpgDesítky občanů se v uplynulých týdnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda podpoří normy proti korupci a klientelismu, doporučované platformou Rekonstrukce státu. Před prvním kolem senátních voleb se připojilo napříč stranami i volebními obvody 120 z celkového počtu 253 kandidátů. Více zde.

13.10.2014 - Masová manipulace u voleb potvrzena

urna-volebni-cb-1.jpgNevládní organizace Oživení, Nadační fond proti korupci, Transparency International a Naši politici přicházejí se závažnými informacemi prokazující manipulaci u letošních voleb. Více zde.

13.10.2014 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Česku hurikán nehrozí

scrb-zlocinatrest-cb.jpgMáme my to ale štěstí, že jsme se narodili a žijeme v té naší krásné kotlině české, medem a strdím oplývající a naším zvykovým právem spravované. Právem, jež má chránit nevinné a trestat vinné, ctít presumpci neviny a spravedlivě trestat za prokázané skutky. Více zde.

6.10.2014 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Výsměch voličům

kraus-glosa.jpgKdyž si čtu co se děje se zákony v parlamentě, často nevím, o co jde. Pozměňovací návrh sem, pozměňovací návrh tam a jsem závislý na komentářích, jestli mi vysvětlí, o co vlastně jde. Většinou nevysvětlí, asi se sami nevyznají, není čas, atd. Více zde.

2.10.2014 - Doplnění Zprávy o stavu Rekonstrukce státu: reakce a oprava

rekonstrukce.jpgRekonstrukce státu, platforma nevládních organizací, v úterý zveřejnila shrnující hodnocení, jak politické strany naplňovaly svůj závazek k prosazení devíti zákonů. Řada politických stran reagovala na naši výzvu a k hodnocení se vyjádřila. Rekonstrukce státu také reaguje na některé nepřesnosti či kritiku, která se objevila v médiích. Více zde.

1.10.2014 - Narovnaná svodidla

lofo-nfpk.jpgNFPK byl před časem informován o tom, že pobočka ŘSD, konkrétně Správa České Budějovice, vypsala veřejnou zakázku na dodávku mobilních svodidel na úsek dálnice D3 v předpokládané hodnotě 40 milionů korun. Po vyhodnocení všech informací jsme došli k překvapivým zjištěním. Ukázalo se totiž, že celá veřejná zakázka je pouze „jako“. Více zde.

30.9.2014 - Zpráva o stavu Rekonstrukce státu zhodnotila rok od protikorupčních slibů

rekonstrukce.jpgPlatforma nevládních organizací dnes zveřejnila shrnující hodnocení, jak politické strany naplňovaly svůj závazek k prosazení devíti zákonů. Vydání hodnocení podpořila také řada známých podnikatelů, kteří jsou nespokojeni s tím, že strany odkládají svoje závazky. Více zde.

29.9.2014 - Otevřený dopis ministryni spravedlnosti JUDr. Heleně Válkové

dopis-valkove-cb.jpgVe věci jmenování JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze. Více zde.

29.9.2014 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: Občanský zákoník jako strašák

lenka-deverova.jpgPrávnický stav má již devět měsíců jedno silné společné téma – občanský zákoník. Potkají-li se dva právníci, zcela určitě se do jejich hovoru toto téma vloudí. Říká se, že žádný zákon ještě nevyvolal tolik vášní. Více zde.

26.9.2014 - Fond se opět nemýlil

kanystr.jpgDle informací Vrchního státního zastupitelství provádí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v Praze od ranních hodin úkony trestního řízení. Bylo rovněž zadrženo několik osob. Souvislost s firmou Oleo Chemical potvrdila i státní zástupkyně Bradáčová. Více zde.

26.9.2014 - Sněmovna schválila průhlednější přípravu zákonů

rekonstrukce.jpgNovela jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která pomůže ke zprůhlednění schvalování zákonů, dnes prošla třetím čtením. Jde o pozměněnou verzi návrhu, který byl přeložen skupinou poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL hned na prvním zasedání Sněmovny, jako jeden ze zákonů projektu Rekonstrukce státu. Více zde.

24.9.2014 - Komunální volby pod drobnohledem nevládních organizací

urna-volebni-cb.jpgNevládní organizace Nadační fond proti korupci, Oživení, Transparency International a Naši politici monitorují manipulaci komunálních a senátních voleb. Máme k dispozici jasné indicie, že v blížících se volbách bude docházet ke kupčení s hlasy a k účelovému stěhování voličů. Více zde.

22.9.2014 - Protikorupční zákony už podpořilo 51 kandidátů do Senátu; zájem politiků o tato opatření neupadá

rekonstrukce.jpgDesítky občanů se v uplynulých dnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda tito podpoří protikorupční normy doporučované platformou Rekonstrukce státu. Jen během prvních dvou týdnů se k podpoře zavázalo už 51 senátních kandidátů. Více zde.

22.9.2014 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Nakupování hlasů zahájeno

janusz-1.jpgČirou náhodou jsem narazil na dva bezdomovce sedící na lavičce, kteří s velkou vděčností přijali ode mě dvacet korun. Po čase přiznali, že během voleb jsou zneužívání, jelikož nedokážou odmítnout pět set korun za svůj voličský hlas. Více zde.

16.9.2014 - Bitva nekončí!

koci-soud-cb.jpgSenát Vrchního soudu v Praze v čele JUDr. Romanou Vostřejšovou dnes rozhodl o žalobě Iva Rittiga na Nadační fond proti korupci. Vrátil případ zpět Městskému soudu a požaduje doplnění zdůvodnění jeho rozsudku. Více zde.

15.9.2014 - Práh bolesti

jskuhrovec.jpgMinulý týden jsme publikovali studii ukazující, že třetina sponzorů politických stran je zároveň napojena na veřejné zakázky. Těch celkem sponzoři získali od roku 2006 cca 390 miliard Kč. Ne každý z nich nutně někoho korumpoval, ale střet zájmů je tu masivní. Více zde.

8.9.2014 - Pondělní glosa - Michaela Suchardová: Oklešťovaný služební zákon aneb jak naši volení zástupci riskují s miliardy z EU fondů

michaela-suchardova.jpgO služebním zákonu toho bylo již napsáno tolik, že jediné, co je dle mého nyní užitečným, je to vše zjednodušit a opět se podívat na základy toho, o co vlastně jde, proč je pro nás občany dobrý a co by měl obsahovat? Více zde.

3.9.2014 - Podivná metodika hodnocení veřejných zakázek

V souvislosti s počátkem školního roku a úvahami o matematické úrovni nejen žáků českých škol upozorňuje Fond na problematiku určování vítězů veřejných zakázek skrze váhy kritérií. Platná metodika snadno umožňuje, aby vítězil uchazeč, jehož nabídková cena je pro veřejného zadavatele nejméně výhodná. Více zde.

1.9.2014 - Pondělní glosa - Karel Randák: Kašpárek

karel_randak.jpgNic není poučnějšího, nežli sledovat, jak se v průběhu času mění výroky našich politiků a lidí, pohybujících se v jejich blízkosti. Více zde.

7.8.2014 - Ivo Rittig opět lže a vyhrožuje „vendetou“

lofo-nfpk.jpgOd bezostyšných lží k otevřenému vyhrožování „vendetou“ přešel Ivo Rittig. Ten se v pátečním pořadu rádia Frekvence 1 opět vyjadřoval o představitelích Nadačního fondu proti korupci, zejména pak o jeho řediteli Petru Soukenkovi a členovi správní rady Karlu Randákovi. Více zde.

4.8.2014 - Další vývoj v kauze jízdenek DPP

paragraf.jpgPoté, kdy Nadační fond proti korupci zveřejnil kauzu předražených jízdenek pro pražský Dopravní podnik, začali jak Ivo Rittig, tak společnost NEOGRAPH (nyní přejmenovaná na SPM - Security Paper Mill) podávat žaloby nejen na Nadační fond, ale i na klíčové svědky kauzy, zejm. pana Vladimíra Sittu mladšího, resp. jeho společnost Avium Partners. Více zde.

8.7.2014 - Dobrým vládnutím proti korupci

Korupce je jednou z největších překážek ekonomického a sociálního rozvoje po celém světě. Dobré vládnutí je naopak pro udržitelný rozvoj a odpovědné podnikání klíčové. Celosvětová výzva k akci proti korupci Call to Action je podnětem pro vlády, aby se zaměřily nejen na propagaci, ale také na aktivní podporu protikorupčních opatření, politik a systému dobrého vládnutí. Více zde.

3.7.2014 - Vyjádření ředitele NFPK Ing. Petra Soukenky k výrokům Ivo Rittiga

lofo-nfpk.jpgV publicistickém pořadu televize DVTV ze dne 27. června 2014 Ivo Rittig mimo jiné prohlásil: „…cituju fízla BISky, nadační policie s pedofilními sklony, který sleduje mé děti nonstop a ptá se, jak jsou oblečení, jestli jsou malí nebo velcí…“ a následně rovněž uvedl: „…ty soudruzi Randákové a Soukenkové, ty pedofilové, jelikož furt mi dělaj čárky, jestli jsem 180 dní v Čechách nebo nejsem …“ Více zde.

1.7.2014 - Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her

kalousek-obrazek-titulky.jpgNadační fond proti korupci dnes zveřejnil prázdninové čtení „k vodě“. Čtenáři nabízí na jednom místě souhrn těch kauz, díky kterým se úředník a politik Miroslav Kalousek stal za 20 let nejvlivnějším politikem a zákulisním hráčem své doby. Více zde.

1.7.2014 - Protikorupčník 2/2014

zlojedi-v-bazenu-mensi.jpgA máme tu další číslo Protikorupčníka NFPK. Více zde.

30.6.2014 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Poradil bych, kdybych věděl co aneb těžký život podnikatele

petr.jpgPřed měsícem jsem se zúčastnil semináře, který byl věnován společenské odpovědnosti firem se zaměřením na nekorupční jednání. Pro mne to je dost obtížné téma, neboť nejsem majitelem žádné firmy a tudíž jsem v pozici „tobě se to radí“. Více zde.

25.6.2014 - Nemocnice na Homolce dva roky poté

zdravotnictvi.jpgNadační fond proti korupci si pravděpodobně může odškrtnout další kauzu. Podle informací České televize zadržela policie bývalého ředitele Nemocnice na Homolce (NNH) MUDr. Vladimíra Dbalého. Více zde.

24.6.2014 - Granty ve výzkumu, vývoji a inovacích – prostor pro korupci?

lofo-nfpk.jpgNadační fond proti korupci podpořil projekt „Obchodní společnosti získávající veřejné prostředky na projekty ve výzkumu, vývoji a inovacích“. Cílem projektu byla analýza ekonomických charakteristik obchodních společností, které v letech 2011 – 2013 získaly grant na výzkum, vývoj a inovace. Více zde.

23.6.2014 - Pondělní glosa - Janusz Konieczny: Opencard – poslední naděje

janusz.jpgZbývá 826 dní do promlčení kauzy Opencard. Je to tedy 826 dní naděje, kdy může být tato kauza řádně prošetřena. Je to 826 dní, během kterých se společnost může přesvědčit, že všichni mohou být před právem rovni a ani klientelistické vazby nikoho nezachrání před postihem. Více zde.

19.6.2014 - Ministerstvo životního prostředí rozhodlo v půlmiliardovém sporu na základě stanoviska advokátní kanceláře Šachta & Partners

elektroodpad.jpgMŽP letos na jaře rozhodlo na základě právního stanoviska advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) ve správním řízení týkajícího se kauzy elektroodpadů. Tím vyšlo vstříc mocné klientelistické klice především kolem společnosti ASEKOL. Stanovisko v roce 2011 vypracovala AK Šachta & Partners pro zadavatele, kterým bylo MŽP. Více zde.

16.6.2014 - Pondělní glosa - Milan Dubský: Kročeje dějů v čase

ruka-srdce-1.jpgJelikož máme krásné letní počasí, odlehčili jsme trochu pondělní glosy. Na níže uvedeném odkazu naleznete první veršovanou „glosu“ s protikorupční tématikou. Více zde.

9.6.2014 - Pondělní glosa - Jan Kraus: Válka se švindlem

kraus-glosa.jpgV současné době, zdá se, zuří “válka o justici”. Tedy část justice, zrovna ta “cinknutá”, se zřejmě brání, aby nebyla paralyzována. Více zde.

4.6.2014 - Náhrady pro Karla Randáka?

karel_randak.jpgJak jsme informovali, byl 29. dubna 2014 člen správní rady NFPK Karel Randák zproštěn obžaloby, která ho vinila ze zveřejnění informací o výši platu Jany Nagyové. Více zde.

2.6.2014 - Pondělní glosa - Martin Šorm: Soudce na lavici obžalovaných

spravedlnost.jpgNadační fond proti korupci dostává často od občanů podněty na špatně fungující justici. Více zde.

30.5.2014 - UN Global Compact a korupce v ČR

un-gc.jpg29. května 2014 uspořádala Asociace společenské odpovědnosti a Nadační fond proti korupci uzavřený kulatý stůl na téma UN Global Compact a korupce v ČR, který se konal v sídle Informačního centra OSN v Praze. Více zde.

28.5.2014 - První tresty v kauze IT zakázek na Ministerstvu práce a sociálních věcí

paragraf-aktualita.jpgBývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a bývalého šéfa IT odboru MPSV Milana Hojera včera soud odsoudil na šest, resp. pět let odnětí svobody. Více zde.

26.5.2014 - Pondělní glosa - Libor Winkler: Výjimečný ČEZ

winkler.jpgMinulý týden se Sněmovna začala zabývat zákonem, který pro orgány státní správy a firmy se státní účastí stanovuje povinnost zveřejňovat veškeré smlouvy. Energetický gigant by ale mohl, spolu s dalšími státními podniky, dostat výjimku. Více zde.

22.5.2014 - Prezident HK ČR Petr Kužel u soudu kvůli falešným fakturám

lofo-nfpk.jpgTéměř přesně před rokem podal NFPK trestní oznámení na prezidenta HK ČR Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Více zde.

19.5.2014 - Pondělní glosa - Lenka Deverová: „Service above self“

lenka-deverova.jpgO právě skončeném víkendu se konala Distriktní konference Rotary Distriktu 2240 Česká republika a Slovenská republika. Více zde.

15.5.2014 - Česká demokracie ve světle odposlechů

kr-srpen.jpgVe čtvrtek 15.5. od 18,30 hodin - Debatní večer v rámci cyklu rozhovory o demokracii Více zde.

15.5.2014 - Rozhovor -Český rozhlas Plus, 14.5.2014, od 29. minuty

Kde je hranice mezi oznámením trestného činu a udavačstvím, se ptáme advokáta Tomáše Sokola a Karla Randáka z Nadačního fondu proti korupci Více zde.

13.5.2014 - Pondělní glosa - Martin Soukenka: O ignoranci aneb hlavně se usmívejte!

lofo-nfpk.jpgKaždý má právo na svůj názor, nikoli však na svá fakta. Více zde.

12.5.2014 - Opencard: hra o právní stát

opencard-1.jpgObčanské iniciativy zahájily kampaň Opencard: hra o právní stát. Jejím cílem je dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy Více zde.

5.5.2014 - Pondělní glosa - Petr Kočí: Prach na zem kles, je po boji

koci-petr.jpgV úterý 29. dubna 2014 Městský soud v Praze definitivně zprostil Karla Randáka obžaloby Více zde.

30.4.2014 - Soud s Karlem Randákem

megafon.jpgZvukový záznam Více zde.

29.4.2014 - Konečné zproštění obžaloby

paragraf.jpgDnes rozhodoval Městský soud v Praze o odvolání státního zástupce proti rozsudku ve věci Karla Randáka Více zde.

28.4.2014 - Pondělní glosa-Petr Soukenka: Psychopati mezi námi a Janoušek opět na scéně

petr.jpgPřed nedávnou dobou se v médiích opět objevilo jméno děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka a to v souvislosti s jeho „pravicovým“ pojetím řešení problému na ucpané dálnici. Více zde.

24.4.2014 - Výplatní pásky Jany Nagyové znovu na scéně

karel_randak.jpgV úterý 29. dubna 2014 bude Městský soud v Praze rozhodovat o odvolání státního zástupce proti rozsudku Obvodního soudu. Více zde.

14.4.2014 - Pondělní glosa-Janusz Konieczny: Podpořila Vaše obec zavedení registru smluv?

janusz-1.jpgHledáte příležitost, jak se veřejně zaangažovat ve prospěch průhledného nakládání s veřejnými prostředky? Více zde.

3.4.2014 - Tisková zpráva NFPK-Ivo Rittig má krátkou paměť

paragraf-aktualita.jpgJe s podivem, jak krátkou paměť má Ivo Rittig na svou účast v kauze Nemocnice Na Homolce. Ve svém rozhovoru vyzval Karla Randáka, resp. Fond, ať o ní vypráví. Více zde.

31.3.2014 - Pondělní glosa-Martin Soukenka: O lidských právech aneb propusťte zločince!

lofo-nfpk.jpgPodle verdiktu Nejvyššího soudu ČR jsou svědectví policistů z místa činu bezcenná a nelze je brát jako důkaz u líčení-dorazilo k nám americké právo? Více zde.

24.3.2014 - Pondělní glosa-Lenka Deverová: S novým jarem být lepším člověkem

deverova.jpgNezastupitelná role nadací, nadačních fondů a spolků. Více zde.

17.3.2014 - Pondělní glosa-Jan Kraus:Nadační fond proti korupci slaví 3. narozeniny

kraus-glosa.jpgPrvním úspěchem je, že je může slavit. Že nezanikl, ani nebyl rozprášen či zničen. Více zde.

10.3.2014 - Pondělmí glosa-Petr Kočí: „Odměna“ pro whistleblowery

koci-petr.jpgKauza Vladimíra Sitty a společnosti Neograph Více zde.

3.3.2014 - Pondělní glosa-Martin Šorm: Zrcadlo obhajoby

logo-nfpk-zakladni-600.jpgPřirozenou samozřejmostí člověka je se hájit... Více zde.

24.2.2014 - Upozornil na problémy v kauze Opencard, má platit statisíce

paragraf-aktualita.jpgKauza Jiřího Chytila Více zde.

24.2.2014 - Pondělní glosa-Karel Randák: Interpelace

kr-srpen-1.jpgOtázka pro ministra Mariana Jurečku Více zde.

19.2.2014 - Přehled článků ke kauze Rittig

lupa-text.jpgCo píší media... Více zde.

19.2.2014 - Pondělní glosa -Janusz Konieczny: Příprava k volební korupci zahájena

janusz.jpgKomunální volby se uskuteční zhruba za půl roku, což znamená, že lokální kmotři začínají s přípravou ke kupčení s hlasy... Více zde.

19.2.2014 - Tisková zpráva NFPK

megafon.jpgOlympijská medaile pro policii a NFPK aneb Ivo Rittig zatčen Více zde.

6.2.2014 - Od Babiše zní: Stropnický chtěl přivést jméno, které vyvolalo zděšení. (Parlamentní listy, 6.2.2014)

Ministr obrany Martin Stropnický si začal pohrávat s myšlenkou, že by Vojenské zpravodajství mohl řídit známý bezpečnostní expert Karel Randák. Více zde.

6.2.2014 - Rozdělování funkcí (Parlamentni listy, 6.2.2014)

Nápad nového ministra obrany Martina Stropnického jmenovat do čela Vojenského zpravodajství bezpečnostního experta Karla Randáka narazil. Více zde.

6.2.2014 - Pondělní glosa - Jiří Skuhrovec: Návrat jednohubek

jskuhrovec.jpgPetr Rafaj národu vrátil tolik oblíbené jednohubky - zakázky s jediným uchazečem Více zde.

6.2.2014 - Pondělní glosa - Michaela Suchardová: Je ČR stále právním státem?

krizky-glosa.jpgČeská republika je dle Ústavy právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Více zde.

13.1.2014 - Soud zamítl návrh na zrušení fondu

paragraf-aktualita.jpgMěstský soud v Praze zamítl návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci, který podala advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners) Více zde.

8.1.2014 - Miliony rukojmích jako důsledek činnosti pánů Drábka a Šišky

krizky-glosa.jpgObčané České republiky, zaměstnanci MPSV a úřadů práce doplácejí na bezprecedentní jednání exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho exnáměstka Vladimíra Šišky Více zde.

27.12.2013 - Konečné rozhodnutí ÚOHS

lofo-nfpk.jpgÚřad pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „ÚOHS“) vydal dne 18. 12. 2013 konečné rozhodnutí, kterým zakazuje společnosti Fujitsu Technology Solutions s.r.o. plnění z dodatků č. 5 a 6 k Prováděcí smlouvě č. 85/2011 stran zavádění nového informačního systému (dále jen „IS“) na výplatu nepojistných sociálních dávek na úřadech práce. Zároveň ÚOHS potvrdil pokutu Ministerstvu vnitra ČR. Více zde.

17.12.2013 - Další pochybnosti kolem státních IT zakázek

baterka.jpgDalší nové podezřelé okolnosti při nákupu programu Centrální registr administrativních budov, který si pořizuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Více zde.

17.12.2013 - Pondělní glosa - Petr Soukenka: Když to nejde dveřmi, půjde to oknem

petr.jpgMinulý týden náš fond uděloval každoroční Ceny za odvahu. Oba ocenění, tedy Jiří Chytil a Vladimír Sitta ml., uvedli, že situace se v mnohém zlepšuje a světlo na konci tunelu je zřetelnější. Více zde.

17.12.2013 - Pokusil se uzdravit Dopravní podnik, vzápětí přišel o místo

wagenknecht.jpgPražský dopravní podnik (DPP) je i nadále rejdištěm pražských politiků. Odvážné osoby, které se snaží dát věci do pořádku a upozorňují na manipulace veřejných zakázek, dostávají výpovědi a navíc čelí nepříjemným nátlakům a ohrožení na zdraví. Toto je i případ Lukáše Wagenknechta, který post šéfa interního auditu zastával 6 měsíců Více zde.

10.12.2013 - Rozhovor pro Parlamentní listy

randak.jpgGenerál Randák předkládá vysvětlení Babišova trápení. Jeho slova možná naštvou Kalouska a Topolánka Více zde.

9.12.2013 - NFPK udělil Ceny za odvahu za rok 2013

megafon.jpgLetošními nositeli se stali bývalý magistrátní úředník Jiří Chytil a Vladimír Sitta mladší, který se podílel na rozkrytí kauzy pražského Dopravního podniku. Více zde.

9.12.2013 - Glosa NFPK - Jan Kraus: Je korupce příliš?

kraus-glosa-1.jpg...pořád někde čtu, že s tou diskuzí a nadáváním na korupcí se to už přehání.. Více zde.

28.11.2013 - Aktuální přehled o protikorupčních legislativních změnách

paragraf.jpgKorupce je nejvíce skloňovaným slovem v hovorové češtině, nicméně k jejímu omezování dochází velmi pozvolna. Základní předpoklady umožňující omezení korupce jsou: Více zde.

28.11.2013 - Glosa NFPK-Petr Kočí: Nadační fond má být zrušen

koci-petr.jpgPřesně to požaduje advokátní kancelář MSB Legal, která zrušení NFPK v prosinci roku 2012 navrhla soudu Více zde.

18.11.2013 - Konference Právo a poriadok na Slovensku

lofo-nfpk.jpg5.prosince vystoupí Karel Randák za NFPK se svým příspěvkem na konferenci v Bratislavě. Více zde.

18.11.2013 - Umožnil dopadení korupčníků přímo při převzetí úplatku

foto-pecka.jpgMajitel společnosti Auta Motol pan Martin Pecka musel při svém podnikání již řešit ledacos, ale zážitek starý již pět let se mu stále vrací v mysl... Více zde.

12.11.2013 - Glosa NFPK - Petr Soukenka: Politik jako lhář ?

petr.jpgPoslední dny jsme byli svědky toho, jak se „partička“ vrcholných představitelů ČSSD neuvěřitelným způsobem rozhodla vypořádat s tím, že vyšla najevo jejich partyzánská schůzka s prezidentem Milošem Zemanem. Více zde.

4.11.2013 - Záznam líčení s Karlem Randákem

kr-srpen.jpgDovolujeme si Vám nabídnout záznam závěrečných řečí jak obžaloby, tak i obhájce Karla Randáka JUDr. Petra Kočího a zároveň i záznam vyhlášení osvobozujícího rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 23.10.2013. Více zde.

4.11.2013 - Uplaťte si svého poslance, nově je to legální

jskuhrovec.jpgČtvrtečním rozhodnutím Nejvyšší soud definitivně ukončil stíhání poslanců Fuksy, Šnajdra a Tluchoře podezřelých z přijetí úplatku ve formě místa v dozorčí radě. Důvodem je poslanecká imunita, která se dle interpretace soudu vztahuje v zásadě na veškeré jednání poslance, související s výkonem jeho mandátu. Naopak Petra Nečase, jednajícího z pozice premiéra, imunita nechrání. Z kauzy, která měla na svědomí pád vlády a předčasné volby, tak zatím lze vyvodit dva důležité závěry. Více zde.

27.10.2013 - Rekonstrukce státu vyhrála volby

blabla.jpgPřes 140 poslanců, kteří zasednou v nové sněmovně, se zavázalo k podpoře konkrétních protikorupčních zákonů (jejich seznam je v příloze). Rekonstrukce státu bylo hlavní téma vítězné ČSSD z úst Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše za ANO. Rekonstrukce státu nabízí všem stranám, které zasednou v parlamentu, maximální možnou spolupráci na rychlém prosazení potřebných zákonů. Více zde.

23.10.2013 - Karel Randák osvobozen!

randak.jpgDnes 23. října 2013 pokračovalo soudní řízení proti Karlu Randákovi. Karel Randák i další spoluobviněná byli soudem osvobozeni, jelikož soud shledal, že uvedený skutek není trestným činem a dále pak tím pádem neprojednával otázku zveřejnění, ani otázku, kdo skutek spáchal. Více zde.

22.10.2013 - Komplot s kompy

Obecně prospěšná společnost Acta non verba ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci zmapovala ceny nákupu počítačů a jejich programů ve státní správě a odhalila rekordní plýtvání. Více zde.

21.10.2013 - Glosa NFPK - Karel Janeček: Koho budu volit

karel-j.jpgHodně lidí se mě ptá, jak hodnotím předvolební peloton stran a hnutí a koho budu volit. Mnozí lidé jsou toho názoru, že není moc z čeho vybírat. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme moci vybírat kvalitnější kandidátky, sestavené na základě spravedlivého a efektivního volebního systému. I v současných volbách je nicméně velmi důležité, co nejkvalitněji vybrat. Dovolte mi nabídnout vám svůj pohled. Více zde.

18.10.2013 - Konec procesu proti Karlu Randákovi?

kr-srpen.jpgVe středu 23. října 2013 bude hlavním líčením pokračovat řízení proti Karlu Randákovi. Ten je spolu s další obviněnou obžalován pro trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, kterého se měli společně dopustit zveřejněním informací o výši platu Jany Nagyové (dnes Nečasové), bývalé vrchní ředitelky Sekce kabinetu dřívějšího předsedy vlády Petra Nečase. Více zde.

18.10.2013 - Aféra Nagyová: Abychom ve Strakovce neměli Afghánistán

Rozhodně doporučujeme přečíst tento článek jehož autorem je Jan Schneider, který od roku 1990 působil ve službách zpravodajských, policejních a vládních, mimo jiné byl ředitelem Kanceláře Rady vlády ČR pro zpravodajskou činnost. Více zde.

15.10.2013 - Pod protikorupční zákony se podepsalo přes 1500 kandidátů

blabla.jpgJejich jména s výzvou ke kroužkování budou formou novin distribuovány do 4 milionů domácností. 6 z 8 stran s šancí na vstup do sněmovny podporují oficiálně většinu zákonů. Více zde.

14.10.2013 - Wanted! 2 000 000 za zlojedy!

nfpk-wanted.jpgNFPK se rozhodl pro navýšení maximální odměny v rámci projektu Wanted. Ten je určen osobám, které odhalí korupci významného ekonomického rozsahu nebo zvláště zavrženíhodné korupční jednání. Podmínkou je podat takové trestní oznámení, které povede k obžalobě nebo odsouzení korupčníka. Více zde.

10.10.2013 - Odmítl poskytnout úplatek 50 milionů a kvůli cti šel do rizika

balik.jpgGeorge Formandl působí v České republice jako poradce pro zahraniční investory již od roku 1997. Jako předseda představenstva společnosti TESLA Properties a.s. se zabýval plánem na výstavbu bytů, kanceláří a obchodů v prostorách areálů Tesla Hloubětín v Praze 9. K této investiční akci byla nezbytná změna územního plánu a příslušné stanoviska pražského magistrátu... Více zde.

8.10.2013 - Glosa NFPK - Michal Voda: Miliardové dotace ztracené v „děravých“ úředních databázích

michal-voda.jpgČeská republika patří v Evropské unii dlouhodobě mezi státy s nejhorší schopností čerpat vyhrazené dotace. K problémům se samotným získáváním dotací provázející Česko od samého počátku programového období 2007-2013, přibyly navíc zásahy z Bruselu, který zastavuje a odmítá proplácet netransparentní finanční toky. Více zde.

1.10.2013 - Konference Umíme si vládnout?

pozvanka-dobre-vladnuti.jpgSoučasný způsob vládnutí resp. správy věcí veřejných v České republice není uspokojivý. Vládnutí v České republice je spojeno s rozsáhlou korupcí, nekompetentností politiků i úředníků, nepředvídatelností a neřízeností veřejné správy a přebujelou byrokracií. Více zde.

1.10.2013 - „Kroužkovací noviny“

blabla.jpgPlatforma protikorupčních organizací Rekonstrukce státu představila volební noviny, které rozešle do 4 miliónů domácností před předčasnými volbami. Noviny budou obsahovat informaci, který kandidát či kandidátka podepsal závazek, že podpoří 8 konkrétních protikorupčních zákonů. Kroužkováním mohou voliči tyto kandidáty podpořit. Více zde.

30.9.2013 - Glosa NFPK - Petr Soukenka: Dva pražské příběhy z mafiánského prostředí

petr.jpgPřed nedávnou dobou jsem měl možnost si vyslechnout příběhy dvou pražských podnikatelů. V obou příbězích jde o typický dlouhodobě fungující model korupčení, resp. vydírání. Více zde.

27.9.2013 - Kde je vůle (orgánů), tam je i cesta

paragraf-aktualita.jpgDoporučujeme článek bývalého státního zástupce Jana Vučky, který zmiňuje i kauzu Karla Randáka, obžalovaného pro neoprávněné zveřejnění osobních údajů. Více zde.

23.9.2013 - Glosa NFPK - Michaela Suchardová: Uzdravme korupci sami v sobě a tedy v celé společnosti

michaela-suchardova.jpgTento týden jsem měla tu čest účastnit se diskuse v rámci konference FORUM 2000 na téma Korupce jako protitransformační síla. Nejvíce mne zaujal lidský přístup moderátora, ředitele Asijské univerzity v Thajsku, pana Viphandha Roengpithya, u něhož jsem doufala, že bude mít evropskou zkratku svého jména, obávajíc se, jak si jeho jméno zapamatovat. Více zde.

18.9.2013 - Fondyeu.eu – nové analytické aplikace proti netransparentním evropským dotacím

fondyeu-eu.jpgSdružení Naši politici o.s. ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci představili na dnešním workshopu nové analytické aplikace proti netransparentním evropským dotacím v rámci serveru http://fondyeu.eu. Více zde.

17.9.2013 - Glosa NFPK - Janusz Konieczny: Zrušení pořadí na kandidátce

janusz.jpgDnešní den, úterý 17. září 2013, je pro politické strany zásadním mezníkem v jejich dalším vývoji. Musí totiž odevzdat kandidátní listiny pro předčasné volby. Více zde.

13.9.2013 - Rozsudek soudu ve věci žaloby Iva Rittiga na NFPK

lofo-nfpk.jpgPřinášíme text rozsudku Městského soudu v Praze, který rozhodl dne 27. června 2013 soudcem JUDr. Tomášem Novosadem o zamítnutí žaloby Iva Rittiga na Nadační fond proti korupci a to v celém jejím rozsahu. Více zde.

10.9.2013 - Podivnosti kolem církevních restitucí

paragraf-aktualita.jpgNFPK vypracoval na základě získaných poznatků studii „Podivnosti kolem církevních restitucí“, která shrnuje nejzávažnější skutečnosti týkající se vládou Petra Nečase protlačených církevních „restitucí“. Více zde.

9.9.2013 - O síle jemnosti aneb pravice proti levici

logo-nfpk-dolni-tex-100t.jpgGlosa NFPK. Celá historie vývoje člověka ukazuje, že skutečná síla, která nakonec vítězí, spočívá v jemnosti. Více zde.

4.9.2013 - Startuje kampaň „Bla bla nevolím“

blabla.jpgCílem kampaně je mobilizace voličů a prosazení klíčových zákonů proti systémové politické korupci. Více zde.

3.9.2013 - NFPK s Láskou

lofo-nfpk.jpgNadační fond proti korucpi plně podporuje advokáta Václava Lásku, který dostal pokutu 200 tisíc korun za výroky na adresu AK Šachta & Partners (dnes MSB Legal). Více zde.

2.9.2013 - Obtěžováni právem

kraus-glosa.jpgAktuální pondělní glosa z pera člena správní rady Jana Krause se věnuje pokutě, kterou udělila ČAK Václavu Láskovi za jeho výroky ve vztahu k advokátní kanceláři, dříve Šachta a Partners. Více zde.

25.8.2013 - Rozhovor s Karlem Randákem na téma Podřízení tajných služeb politikům

kr-srpen.jpgChcete vědět, co si myslí Karel Randák o Jiřím Langovi nebo zda je podle jeho názoru Roman janoušek agentem BIS? Kdo je nejlepším kandidátem na šéfa tajných služeb? Více zde.

21.8.2013 - Sněmovna nestihla klíčové protikorupční reformy

Množství rozjednaných protikorupčních zákonů díky zdržování padá pod stůl. Více zde.

20.8.2013 - Rozhovor KR pro Parlamentní listy

Kauza Nagyová neskončila jen obviněním už známých osob Více zde.

2.8.2013 - Úřad vlády konečně odtajnil výši platů svých zaměstnanců

Začal tedy plnit povinnost stanovenou zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Více zde.

1.8.2013 - Karel Ranák k novému úderu Ivo Ištvana

Nejznámější představitelé policie a státního zastupitelství Robert Šlachta a Ivo Ištvan chystají rozsáhlé vyšetřování podezřelých obchodů v solární energetice. Více zde.

26.7.2013 - Úřad vlády ČR opět zamítl žádost NFPK o poskytnutí informací

Úřad vlády ČR opět zamítl žádost NFPK o poskytnutí informací o mzdách Jany Nagyové a Lubomíra Poula. Stalo se tak více jak měsíc po vypršení zákonné lhůty, a znovu tedy nedošlo k naplnění povinností stanovených zákonem č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Více zde.

16.7.2013 - Záznam Hlavního líčení proti Karlu Randákovi

Kauza zveřejnění výplatních pásek bývalé brchní ředitelky bývalého premiéra Petra Nečase. Více zde.

15.7.2013 - Prázdninová pondělní glosa

Proč Ondřej Prokop již více než rok podporuje Nadační fond proti korupci? Více zde.

11.7.2013 - Pokračuje hlavní líčení proti Karlu Randákovi

V pondělí 15. července 2013 Více zde.

9.7.2013 - Rozhovor s KR v Parlamentnich listech

Generál Randák odhaduje, jak dopadne Petr Nečas Více zde.

4.7.2013 - Kauza Homolka

E15, 3.7.2013 Více zde.

4.7.2013 - Zdůvodnění zamítnutí žaloby Ivo Rittiga proti NFPK

Záznam zamítnutí žaloby Více zde.

4.7.2013 - První červencová glosa NFPK

Absurdní drama před soudem Více zde.

27.6.2013 - Další úspěch

NFPK boduje Více zde.

24.6.2013 - Soud s Karlem Randákem

Ve středu 26.6. v 9,OO hodin začne u Obvodního soudu pro Prahu 1 na Ovocném trhu veřejně přístupné líčení.

24.6.2013 - Tisková zpráva NFPK

Kauza DPP opět na scéně Více zde.

24.6.2013 - Pondělní glosa, tentokrát od KR

Kdo se směje naposled... Více zde.

19.6.2013 - Impulsy Václava Moravce

Rozhovor s Karlem Randákem Více zde.

19.6.2013 - Pondělní glosa NFPK

Demokracie v koncích aneb Milouš Jakeš zpět Více zde.

13.6.2013 - Už je to tady ! Doufejme

Policie zadržela Nagyovou, Tluchoře i Fuksu Více zde.

12.6.2013 - Rozhovor pro EurActiv

Divím se, že tahle země ještě stojí na nohou Více zde.

10.6.2013 - Pondělní glosa NFPK

O populismu aneb Stalin náš ideál? Více zde.

30.5.2013 - Rozhovor s KR

Parlamentní listy Více zde.

29.5.2013 - Návrh zákona o státních úřednících

Jak dlouho ještě ? Více zde.

28.5.2013 - Pondělní glosa NFPK

Hrozba jménem svěřenský fond Více zde.

23.5.2013 - Trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory ČR

NFPK podal dne 21. 5. 2013 trestní oznámení na prezidenta HK ČR Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Více zde.

20.5.2013 - Záhadné hnutí UNP

Jakub Kalenský (Ceskapozice.cz)zkoumá pozadí politického hnutí Uzdravme naši politiku. Více zde.

9.5.2013 - Aktualne.cz o novele zákona

Bude plat Nagyové veřejný? Takto se bojuje o nový zákon Více zde.

6.5.2013 - Jakub Kalenský-ČESKÁPOZICE.CZ

Kdo platí premiérovu pobočnici Janu Nagyovou? Více zde.

6.5.2013 - DPP

Tendr na forenzní audit Více zde.

30.4.2013 - Že by přece jen...?

Co má společného pražský dopravní podnik a plzeňská ODS? /Parlamentní listy/ Více zde.

30.4.2013 - Přísně tajné

Randák si měl plat Nagyové zjistit legálně, tvrdí žalobce. To však nejde /www.lidovky.cz/ Více zde.

29.4.2013 - Glosa ředitele NFPK

Zákony neplatí pro každého? Co na to státní zástupce JUDr.Valsamis? Více zde.

25.4.2013 - Termín soudního jednání určen

Soud s Karlem Randákem začne koncem června Více zde.

23.4.2013 - Další pondělní glosa

Když se dva hádají, zločinci se smějí… Více zde.

16.4.2013 - Pondělní glosa Jana Krause

Dary nedary-finanční podpora politických stran Více zde.

16.4.2013 - Spravedlnost jde o žebrácké holi

Soud zprostil M.Knetiga obžaloby Více zde.

11.4.2013 - Vládní návrh financování politických stran je potěmkinovský

Jaký je návrh zákona o financování politických stran ? Více zde.

8.4.2013 - Tratil ČEZ na dolech, nebo ne?

Protikorupční fond si myslí, že přecenění auditorem vedlo ke ztrátě.ČEZ trvá na tom, že nadolu Mibrag vydělal. Policie to zkoumá Více zde.

8.4.2013 - 17 haléřů před soudem

Zajímavý článek o průběhu soudního řízení mezi I.Rittigem a NFPK. Více zde.

4.4.2013 - Hledá se prezident

Koncem března byl do kin uveden celovečerní dokument režiséra Tomáše Kudrny Hledá se prezident. Na jeho natáčení se podílel i Karel Randák Více zde.

26.3.2013 - Pondělní glosa JUDr.Deverové

Právo na informace o příjmech státních úředníků ? Ano, ale jen na některé o některých. Více zde.

19.3.2013 - On line rozhovor k únosu v Pakistánu

Karel Randák v pondělí večer odpovídal na dotazy vztahující se k únosu dvou českých dívek. Více zde.

19.3.2013 - Seminář Kolik nás stojí korupce?

Business Leaders Forum pořádá 28.3. pro studenty vysokých škol 4. seminář projektu Business Master Classes, tentokrát na téma Kolik nás stojí korupce? Speciálními hosty budou Karel Randák a Jana Chvalkovská, členka skupiny NERV. Seminář se uskuteční v prostorách ERA SVĚT, Jungmannovo nám., Praha 1 Více zde.

19.3.2013 - Karel Randák k únosu dvou Češek v Pakistánu

Zajímá Vás názor Karla Randáka na únos dvou Češek v Pakistánu? Odpovědi na otázky naleznete zde. Více zde.

18.3.2013 - Do Pákistánu by lidé vůbec neměli jezdit, říká bývalý šéf rozvědky

Karel Randák je přesvědčený, že české turistky v Pákistánu doplatily na touhu únosců po penězích. Pro jejich osvobození bude klíčové najít správného člověka pro vyjednávání, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Více zde.

18.3.2013 - Zrušení anonymních akcií … vážně ohroženo!!!

19. února schválila Sněmovna s velkou pompou zrušení anonymních listinných akcií. Veřejnost, NFPK, i slušní podnikatelé toto zrušení uvítali. Sice to není dokonalé… ale dobrá. Více zde.

15.3.2013 - NFPK slaví druhé narozeniny

Dnes jsou tomu dva roky, co byl Nadační fond proti korupci zaregistrován. Za tu dobou se nám toho hodně povedlo. Více zde.

12.3.2013 - REKONSTRUKCE STÁTU

Nevládní organizace, byznysmani a experti se spojili, aby změnili stav české společnosti Více zde.

12.3.2013 - O pohádkách aneb kdy přijde Krakonoš?

Aktuální ´pohádkovou´ glosu z pera analytika NFPK Martina Soukenky si můžete přečíst Více zde.

4.3.2013 - Martin Roman prošetří Martina Romana. Prostě Čezko.

Byla to vskutku bohatýrská léta, kdy všemi opěvovaný manažer Martin Roman vedl ČEZ. Pondělní glosa NFPK z Petra Skočdopoleho. Více zde.

4.3.2013 - Kauza SMS jízdenek pokračuje

Sdružení Naši politici o.s. ve spolupráci s NFPK představují analýzu ekonomických vazeb v oblasti veřejných zakázek na SMS jízdenky v regionech České republiky. Více zde.

28.2.2013 - Priorita vlády nebo veřejný nepřítel č. 1

Dnes má Ministerstvo vnitra podle protikorupční strategie předložit návrh zákona o úřednících. Jde ale o mnohem více než jen protikorupční strategii. „V sázce je více než 500 miliard korun z evropských fondů. Více zde.

28.2.2013 - Konference Tajemství korupce

tajemstvi-korupce.jpg14. března 2013 se Karel Randák jako řečník zúčastní první ze série konferencí připravovaných ČESKOU POZICÍ ve spolupraci s Konrad Adenauer Stiftung pod názvem Tajemství korupce. Tento projekt má být jakousi Roadshow po sedmi vysokých školách v různých českých městech. Začíná se v Ostravě. Více zde.

27.2.2013 - Aktuální články o Karlu Randákovi a boji proti korupci

Chcete-li mít aktuální přehled o boji NFPK proti korupci, čtěte Více zde.

27.2.2013 - Reportáž z přednášky na téma Korupce a klientelismus

Internetový politologický časopis e-Polis uvedl po přednášce Karla Randáka na filosofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni tento text Více zde.

27.2.2013 - Rozhovor pro Plzeňský deník

Po přednášce na filosofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni poskytl Karel Randák rozhovor redaktorce Plzeňského deníku. Více zde.

27.2.2013 - RESPEKT aktuálně ke kauze DPP

V jednom z největších korupčních případů loňského roku, vyvádění peněz z pražského dopravniho podniku, došlo k nečekanému zvratu Více zde.

26.2.2013 - NFPK uspěl v boji proti miliardovému tunelu

ÚOHS vydal rozhodnutí, kterým zakazuje společnosti Fujitsu Technology Solutions s.r.o. plnění z dodatků č. 5 a 6 k Prováděcí smlouvě stran zavádění nového informačního systému na výplatu nepojistných sociálních dávek na úřadech práce. Více zde.

25.2.2013 - Sněhu spousty, ale ledy pukají

Antimonopolní úřad zrušil Drábkovu miliardovou zakázku na systém pro výplatu dávek.Návrh na zrušení smlouvy inicioval u ÚOHS loni v dubnu Nadační fond proti korupci. Více zde.

21.2.2013 - Kam se poděly 3 mld. Kč?

Aktuální pondělní glosa NFPK se tentokrát vrací k prošetřování nelegální neevidované těžby uhlí v Dolu Nástup Tušimice, na kterou upozorňovaly neziskové organizace i samotné Ministerstvo životního prostředí . V souvislosti s tím upozorňuje na novou hru režiséra Petra Boháče inspirovanou nahrávkami z této kauzy, která bude uvedena v Paláci Akropolis. Více zde.

18.2.2013 - Přednáška v Plzni

Akademický spolek Česko-slovenské unie studentů politických věd pořádá ve středu 20.února 2013 od 14 hodin v prostorách Západočeské univerzity v Plzni přednášku s besedou na téma Korupce a klientelismus v ČR. Karel Randák byl požádán, aby vystoupil se svým příspěvkem. Více zde.

11.2.2013 - Boj o kontrolu nad utrácením veřejných prostředků je ve finále

Poslanecká sněmovna rozhodne na nadcházející schůzi o kontroverzní novele zákona o finanční kontrole ve veřejné správě (č. 320/2001 Sb.) z dílny Ministerstva financí, kterou odmítl Senát. Novela tohoto klíčového zákona v boji s korupcí podle většiny senátorů nezajistí účinnou kontrolu utrácení peněz daňových poplatníku a nezamezí rozkrádání státního majetku. Více zde.

11.2.2013 - ÚOHS zaspal. Probudil ho až soud

Krajský soud v Brně dne 8. února 2013 vyhověl žalobě STUDENT AGENCY proti nečinnosti ÚOHS v řízení o návrhu na zákaz plnění ze smlouvy, resp. dodatků uzavřených Ministerstvem vnitra (MV), resp. Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) se společností Fujitsu Technology Solutions s.r.o.. Více zde.

11.2.2013 - Kvalitní úředník je základ státu

A je tu opět pondělí a s ním i aktuální glosa NFPK, jejímž tématem je tentokrát zákon o úřednících, na jehož analýze se NFPK, spolu s dalším neziskovkami, podílí. Více zde.

10.2.2013 - Bude NFPK zrušen?

Městský soud v Praze vyzval NFPK k obhajobě obecné prospěšnosti své činnosti. Spor odstartovaly kauzy v dopravním podniku. Vyjádření některých členů NFPK naleznete v přiloženém článku. Více zde.

8.2.2013 - Šachtovci znovu útočí, že je hanba nefackuje

Dlouhodobé úsilí společnosti MSB Legal, v.o.s. (dříve ŠACHTA & PARTNERS, v.o.s.) o zrušení Nadačního fondu proti korupci (NFPK) dostává konkrétní obrysy. Více zde.

8.2.2013 - Stanovisko NFPK-VPKk vládnímu návrhu na zrušení anonymních listinných akcií

Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci vítají návrh na zrušení anonymních listinných akcií. Anonymní listinné akcie (zvané též listinné akcie na majitele či doručitele) jsou hlavním prostředkem pro zakrývání střetu zájmů, korupčních praktik, daňových úniků, praní špinavých peněz a další hospodářské kriminality. Více zde.

4.2.2013 - Nekontrolovatelná hydra

Čerstvé neodhlasování zákona, který by umožnil kontrolu NKÚ nad hospodařením obcí a podniků se státní účastí, dobře ukázalo licoměrnost místní politiky. Více zde.

29.1.2013 - Trestní oznámení na knížete podpoří protikorupční fond

NFPK přislíbil pomoc bývalému řediteli IT oddělení ministerstva zahraničních věcí (MZV) Jakubu Klouzalovi, který se chystá podat trestní oznámení na Karla Schwarzenberga kvůli finančním machinacím v jeho resortu. Více zde.

28.1.2013 - Jak jsem volil svého prvního prezidenta

Dnešní pondělní glosa NFPK nemohla mít snad ani jiné téma. Více zde.

24.1.2013 - NFPK podporuje podání žaloby pro velezradu

NFPK plně podporuje výzvu Karla Janečka k podání senátní žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Více zde.

22.1.2013 - Nečas a Nagyová byli u výslechu, mluvili o odměnách

Petr Nečas a Jana Nagyová absolvovali policejní výslech kvůli ostře sledované politické kauze, v níž pražští kriminalisté stíhají Karla Randáka. Více zde.

21.1.2013 - Vysněná přímá demokracie

Další z pondělních glos Nadačního fondu proti korupci, tentokrát na téma posílení přímé demokracie. Více zde.

14.1.2013 - O počítání do deseti aneb kam dohlédne jeden prezident

Co se stane, když Václav Klaus vyzve lidi, aby napočítali do deseti, než se nechají strhnout k silným výrokům? Přečtěte si glosu NFPK. Více zde.

7.1.2013 - Zlojedská amnestie na Nový rok

Doporučujeme aktuální pondělní glosu NFPK z pera Karla Janečka. Více zde.

28.12.2012 - PF 2013

Přejeme Vám krásný, poklidný a pokud možno co nejméně korupční nový rok 2013. Více zde.

18.12.2012 - Výstupy projektu Analýza korupčních vztahů v segmentu zdravotnictví

NFPK dnes zveřejnil na svých stránkách přehledový souhrnný text o korupci a o plýtvání veřejných prostředků v českém zdravotnictví a o jeho privatizaci. Text je určen především široké veřejnosti. Více zde.

17.12.2012 - Delegace z Pekingu navštívila NFPK

Adventní doba přináší s sebou první sníh, čerta s Mikulášem a také vánoční výzdobu na každém kroku. A právě tento čas si na návštěvu Nadačního fondu proti korupci vybrala čínská delegace zástupců radnice hlavního města Číny Pekingu. Více zde.

12.12.2012 - Stížnost Karla Randáka

Bývalý ředitel české zahraniční rozvědky ÚZSI a člen správní rady NFPK Karel Randák, stíhaný pro trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, podává stížnost proti postupu policejního orgánu. Více zde.

11.12.2012 - Ocenění Martina Konečného

Chcete-li si přečíst rozhovory s oceněným Martinem Konečným a blíže se seznámit s jeho kauzou, doporučujeme tuto stránku. Více zde.

6.12.2012 - Třetí Cena za odvahu NFPK v tomto roce

Dnes udělil NFPK již třetí Cenu za odvahu v tomto roce. Nositelem ceny se stal Martin Konečný, bývalý primář psychiatrické kliniky v Ostrově, který upozornil na podivnou prezidentskou milost pro policistku odsouzenou za korupci. Více zde.

5.12.2012 - Beseda s Karlem Randákem v Chomutově

Spolu se Spolkem přátel Evropy Vás zveme na besedu s Karlem Randákem. Posezení se bude konat 12.12.2012 v restauraci rekreačního centra Hřebíkárna na začátku Bezručova údolí v Chomutově od 19 hodin (Bezručova 5877). Více zde.

3.12.2012 - Radost

A máme tu začátkem týdne trochu optimismu :-). Přinášíme Vám aktuální pondělní glosu NFPK. Více zde.

30.11.2012 - Karel Randák a potenciál zpravodajských služeb malých zemí

Karel Randák se 5.12.2012 aktivně zúčastní mezinárodního sympózia „Potenciál spravodajských služieb malých krajín predvídať krízy a ohrozenia“ v Bratislavě. Více zde.

26.11.2012 - Až je konec, tak je konec

Rozhovor s Karlem Randákem v prosincovém čísle časopisu Playboy. Více zde.

22.11.2012 - Úředníci mají strach, nebo kradou, rozčiluje se Bernard

´Přemýšlel jsem třeba o tom, použít v naší reklamní kampani Svět se zbláznil, ve které reagujeme na aktuální problémy společnosti, současnou situaci ve Zlíně. V Baťově městě vytvořili sociální demokraté koalici s komunisty. Když si však uvědomím, jak se na tomto volebním výsledku podepsala pravice, tak jsem ten námět nakonec zamítl. Korupce v zavedených politických stranách vede k tomu, že lidé volí právě komunisty,´ vysvětluje Bernard Více zde.

19.11.2012 - ´Elitní´ Davis Cup

Doporučujeme velmi zajímavou glosu člena správní rady NFPK Jana Krause: Není nad to, když se na jednom místě potkají elity s ´elitami´... Více zde.

16.11.2012 - Informační systémy na MPSV - ÚOHS udělil pokutu MV ČR

Další kroky v kauze MPSV, na kterou poukázal NFPK. ÚOHS udělil udělil pokutu ve výši tři miliony korun ministerstvu vnitra, které ztratilo originální smlouvy na poskytování licencí k produktům společnosti Microsoft. Více zde.

14.11.2012 - NFPK zveřejnil zajímavé materiály pod názvem ´Mapa české korupce´

NFPK obdržel před časem od anonymního autora soubor, který se snaží zachytit vzájemné osobní a jiné vazby významných činovníků politické scény a orgánů státní správy s osobami, které mají či měli co do činění s potenciálně klientelistickými, korupčními či kriminálními aktivitami v České republice za posledních 10, resp. 20 let. DOPORUČUJI! Více zde.

13.11.2012 - PRÁVO: Proč je Randákovo stíhání falešná hra

Zveřejnění výplatnice Nagyové není trestným činem. Trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji (§ 180) netrestá libovolné zveřejnění osobních údajů. Trestné je pouze neoprávněné zveřejnění osobních údajů, jímž je způsobena vážná újma na právech. Více zde.

8.11.2012 - Randák mírní nadšení Peake: Oznamovatel korupce je v Česku práskač

Znovuzavedení účinné lítosti do českého trestního práva je věc správná. Oznamovatelé ale nemají v české občanské společnosti snadný život a to odvážné lidi odrazuje, říká Karel Randák. Více zde.

7.11.2012 - DNES s Karlem Randákem

Rádi bychom Vás upozornili na dnešní rozhovor s Karlem Randákem, který vyšel v DNES. Více zde.

6.11.2012 - Poděkování Karla Randáka

rád bych Vám mockrát poděkoval za podporu, kterou jste mi poskytli v mém pokusu kandidovat na funkci prezidenta České republiky. Více zde.

6.11.2012 - Korupce ve státní správě

Karel Randák a Petr Gazdík debatují o korupci ve státní správě. Jak dlouho může trvat řešení problému s korupcí a s jejími důsledky v podobě vazeb mezi politickou a podnikatelskou sférou? Jak se má politik stavět ke korupčnímu jednání svých stranických kolegů? Jak lze vnímat jednání osobností jako je Karel Schwarzenberg, který odmítl vydat bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou trestnímu stíhání ve věci nákupu vojenské techniky. Více zde.

6.11.2012 - V kauze výplatnice Jany Nagyové někdo nemluví pravdu

V ostře sledované politické kauze se po několika dnech ukazuje, že někdo lže. Více zde.

5.11.2012 - POSLEDNÍ MOŽNOST PODEPSAT!!!

Chcete-li podpořit Karla Randáka v jeho cestě za prezidentskou kandidaturou, stavte se podepsat archy v jeho kanceláři v Paláci Archa, Na Poříčí 24-26, Praha 1. Více zde.

2.11.2012 - PODPISOVÁ MÍSTA!!!

Již jen pár dní je možné podepisovat se na archy a podpořit tak kandidaturu Karla Randáka na prezidenta. Stále aktualizujeme seznam podpisových míst. Více zde.

2.11.2012 - Insider: Nečas vypověděl, že mu Randáka vyzradil vlivný novinář

Deník Insider: Nebýt výslechu premiéra Petra Nečase, je dost pravděpodobné, že jeho veřejný nepřítel a současný kandidát na prezidenta Karel Randák by kvůli výplatnicím premiérovy pravé ruky Jany Nagyové nikdy obviněn nebyl. Více zde.

1.11.2012 - Korupce a bezpečnost - záznam přednášky

Pokud jste nestihli osobně přijít na přednášku nebo shlédnout její online přenos, nyní máte možnost podívat se na ni ze záznamu. Více zde.

31.10.2012 - Korupční prostředí v ČR

Karel Randák se zúčastní interdisciplinární konference, která se uskuteční 13.11.2012 na půdě VŠMVV. Více zde.

31.10.2012 - Stanovisko Karla Randáka

ke včerejším událostem Více zde.

30.10.2012 - Možnost sledování přednášky Karla Randáka ONLINE

Pokud nejste z Prahy nebo se Vám nehodí termín, můžete přednášku sledovat online na tomto odkazu. Více zde.

29.10.2012 - POZOR!!! Změna termínu a místa konání přednášky

Již zítra 30.10. se od 18,30 hod. uskuteční přednáška Karla Randáka na téma Korupce a bezpečnost - sídlo IES FSV UK v Opletalově 26 na Praze 1. Děkujeme E-klubu za pozvání a poskytnutí prostor. Více zde.

29.10.2012 - Karel Randák v Show Jana Krause

Nestihli jste se podívat na Show Jana Krause, jejímiž hosty byli Madeleine Albright, Karel Randák a historicky první nositel titulu Chilližrout Jan Bruncko. Nyní je možnost podívat se zde. Více zde.

26.10.2012 - Přednáška Karla Randáka

Univerzitní centrum Na Baště Vás zve na přednášku “Korupce vs. státní správa”. Více zde.

26.10.2012 - Volejte prezidentovi - Karel Randák

Nestihli jste se podívat na aktuální díl pořadu Volejte prezidentovi s Karlem Randákem. Můžete tak učinit i nyní. Více zde.

23.10.2012 - Nové podpisové místo - Břeclav

Nově můžete podepsat archy i v Břeclavi. Více zde.

22.10.2012 - Karel Randák na TV Pětka

Možnost zavolat Karlu Randákovi budete mít v pořadu Volejte prezidentovi na TV Pětka ve čtvrtek 25.10. od 19,00 hod. Více zde.

22.10.2012 - Opět změna termínu Show Jana Krause

Omlouváme se všem za neustálé úpravy termínu natáčení Show Jana Krause s Karlem Randákem. Platí původní termín 24.10.2012, v TV pořad poběží hned tento pátek 26.10.2012.

22.10.2012 - Naivita, lenost, povrchnost, výmluvy... Protikorupčníci spílají nevoličům

Jejich výsledky mne optimismem nenaplnily, přiznává po definitivním uzavření podzimního volebního klání prezidentský kandidát Karel Randák. Není sám. Více zde.

21.10.2012 - Další nová podpisová místa

Stále nám přibývají nová podpisová místa. Nová jsou nyní ve Vodňanech a Úštěku. Zde můžete v neděli 28.10.2012 spojit podepsání archu s návštěvou Dne českých řemesel. Více zde.

18.10.2012 - YES, PRIME MINISTER: Prezidentský kandidát Karel Randák by v případě svého zvolení potíral korupci

Rozhovor s Karlem Randákem o hlavním poslání prezidenta naleznete na serveru The Student Times. Více zde.

17.10.2012 - Setkání Karla Randáka s dobrovolníky

Ve čtvrtek 18.10. od 17,00 hod. do 22,00 hod. se uskuteční již druhé setkání Karla Randáka a jeho týmu s dobrovolníky. Podrobnosti k setkání - Více zde.

17.10.2012 - Úprava termínu Show Jana Krause

Dovolujeme si Vás upozornit, že u Show Jana Krause došlo k úpravě termínu. Natáčení se uskuteční 1. listopadu v Divadle Archa.

15.10.2012 - Cyklista prezidentem?

Rozhovor, v němž se kromě cyklistiky probere i podíl Karla Randáka na propuštění českých reportérů, kteří byli uneseni v Iráku. Více zde.

15.10.2012 - Karel Randák o ´Dalíkismu´

Velmi zajímavý rozhovor pro server Česká pozice nejen o triumvirátu Dalík-Toppolánek-Novák. Více zde.

12.10.2012 - Karel Randák o českých vojenských misích v zahraničí

Pokud chcete vědět, jak nahlíží Karel Randák na zapojení českých vojáků do zahraničních misí NATO či jak se dívá na filozofování prezidentů, přečtete si odpovědi na tomto webu. Více zde.

11.10.2012 - Nová podpisová místa

Rozšiřujeme seznam podpisových míst! Nově máme zastoupení v Litoměřicích a Teplicích. Proto neváhejte a podpořte kandidaturu Karla Randáka. Více zde.

10.10.2012 - Karel Randák jde Vlastní cestou

Rozhovor s Karlem Randákem nejen o prezidentské kandidatuře v magazínu Vlastní cestou. Více zde.

10.10.2012 - Randák o vazbě M. Dalíka na Jana Fischera

Podle Randáka by zatčený Dalík mohl způsobit problém Janu Fischerovi. Více zde.

9.10.2012 - Udělovat post ze známosti je nemyslitelné!

Prezidentské pravomoci nejsou silné ani slabé, jsou odpovídající pozici prezidenta. Podstatné na postu prezidenta je, že byť nemá velmi silné zákonné pravomoci, tak má velmi silný vliv na politické a občanské dění. Více zde.

9.10.2012 - Věřím, že Dalík bude mluvit, říká Randák

Pak by prý v policejní síti uvízly i větší ryby, než sám lobbista. Více zde.

8.10.2012 - Topolánek a Dalík o korupci

Záznam rozhovoru Mirka Topolánka a Marka Dalíka o korupci poslance Kořistky (2009). Doporučujeme poslechnout - už jen ta první věta... Více zde.

8.10.2012 - Karel Randák měl pravdu

Policie v souvislosti s údajnými úplatky v kauze nákupu transportérů Pandur pro českou armádu zadržela lobbistu Marka Dalíka. Blízký přítel bývalého premiéra Mirka Topolánka je podle ní zatím jediným zadrženým v tomto případu. Více zde.

7.10.2012 - Generál Randák žasne. O černých penězích musel vědět kníže i Kalousek

Komentář Karla Randáka a ostatní členů správní rady NFPK k aktuální kauze Nemocnice Na Homolce. Více zde.

5.10.2012 - Přednáška Karla Randáka

10.10.2012 se od 18,00 hod. uskuteční přednáška Karla Randáka z názvem Bezpečnost a korupce. Po přednášce bude následovat beseda. Místem konání je aula FSS Masarykovy univerzity v Brně, Joštova 10. Více zde.

5.10.2012 - Seznamte se blíže s Karlem Randákem

letak.jpgChcete-li se stát podporovatelem Karla Randáka, distribuujte přiložený leták mezi své přátele a známé. Rozdávejte jej i široké veřejnosti. Děkujeme. Více zde.

5.10.2012 - Karel Randák v Playboyi

Velmi zajímavý rozhovor s kandidátem na prezidenta Karlem Randákem vyjde v časopise Playboy. K dispozici bude na stáncích ve druhé polovině listopadu.

4.10.2012 - Veřejná výzva Karla Randáka

karel_randak.jpgDěkuji všem těm, kteří mě podporují. Obracím se na Vás s výzvou o podporu mé kandidatury na prezidenta České republiky. Podepište archy na prodejních místech Student Agency, zřizujte podpisová místa dle návodu na webu karelrandak.cz nebo se staňte dobrovolníky pro sběr podpisů. Díky za podporu. Karel Randák tel. 606 170 000. Více zde.

4.10.2012 - Nová kauza NFPK

Aktualizováno - Zveřejněny podrobné informace k nové kauze, na jejímž objasňování se osobně podílel i Karel Randák. Podrobnosti ke kauze Nemocnice Na Homolce je možné nalézt na webu NFPK. Doporučujeme pečlivě prostudovat i prezentaci přiloženou k tiskové zprávě. Více zde.

4.10.2012 - Úhly pohledu Karla Randáka

Zajímají Vás názory Karla Randáka na Evropskou unii, prezidentské pravomoci, milosti a např. i bezpečnost? Navštivte tuto aktualizovanou stránku Názory. Více zde.

3.10.2012 - Ministr Drábek oznámil rezignaci

Kompletní historii kauzy MPSV (informační systémy, zakázka systemizace rezortu), kterou rozkrýval s analytickým týmem NFPK Karel Randák naleznete na webových stránkách NFPK. Více zde.

2.10.2012 - Karel Randák a restituce

Pokud Vás zajímá, co si Karel Randák myslí od restitucích a kterou politickou stranu podporuje, odpovědi naleznete v sekci Názory - Otázky a odpovědi. Více zde.

1.10.2012 - Nová podpisová místa

Rádi bychom Vás informovali, že jsme rozšířili seznam podpisových míst o prodejní místa společnosti Student Agency. Přesné adresy a časy, ve kterých můžete připojit svůj podpis na petiční arch naleznete na našich stránkách. Více zde.

1.10.2012 - Stanislav Bernard podporuje Karla Randáka

bernard-bw-1.jpgChcete vědět, proč Karla Randáka podporuje i spolumajitel a generální ředitel rodinného pivovaru Bernard? Odpověď na tuto otázku naleznete na webu Karla Randáka. Více zde.

1.10.2012 - Tým analytiků NFPK v čele s Karlem Randákem slaví úspěch

Policie dnes obvinila vysoké úředníky MPSV - náměstka ministra Vladimíra Šišku a ředitele odboru informatiky Milana Hojera - z podplácení. Na pochybnou zakázku upozornil NFPK již v červnu 2012. Podrobnosti k celé kauze jsou k dispozici na webu NFPK. Více zde.

29.9.2012 - Setkání s Karlem Randákem v Bohumíně a Havířově

Chcete-li se blíže seznámit s Karlem Randákem a vyslechnout si jeho názory na aktuální dění a získat odpovědi na své otázky, máte možnost tentokrát v Bohumíně a v Havířově. 2. října 2012 od 15,00 hod. a 17,00 hod. Více zde.

28.9.2012 - MUDr. Jan Hnízdil podporuje Karla Randáka

hnizdil_jan-1.jpgMUDr. Jan Hnízdil je internista a rehabilitační lékař, autor či spoluautor několika publikací např. Mým marodům. Věnuje se komplexní, psychosomatické medicíně. Důvody podpory prezidentské kandidatury Karla Randáka si můžete přečíst na našich stránkách. Více zde.

27.9.2012 - Ptejte se Karla Randáka

Vážení návštěvníci těchto stránek, nabízíme Vám možnost zeptat se Karla Randáka na cokoliv, co Vás v souvislosti s jeho osobou, životem, prací a názory zajímá. Můžete tak učinit prostřednictvím mailu info@karelrandak.cz. Vaše otázky (pod zkratkou či monogramem) i odpovědi gen. Randáka zveřejníme. Více zde.

27.9.2012 - Karel Randák ví, jak dotlačit tajné služby ke zveřejnění informací

Před Karlem Randákem jako hlavou státu by BIS s nějakým tvrzením o ´živých spisech´ v případě odposlechů podnikatele Romana Janouška neobstála. Rozhovor naleznete na tomto odkazu. Více zde.

26.9.2012 - Kauza DPP v pořadu Na vlastní oči

Dnes od 21,45 hod. bude v rámci pořadu Na vlastní oči věnována pozornost kauze Dopravního podniku Praha, na jejímž rozkrytí se podílel Karel Randák v rámci svých aktivit v Nadačním fondu proti korupci.

26.9.2012 - Radim Jančura podporovatelem Karla Randáka

jancura_radim.jpgKarla Randáka znám už skoro rok z Nadačního fondu proti korupci. Za tu dobu mohu říci, že bych za něj dal ruku do ohně. Je to jeden z mála lidí, kteří umí nazývat věci pravými jmény, jako prezident byl měl tímto dost prostoru ovlivňovat politickou kulturu naší zemi. Víte co mne utvrdilo, že je Karel Randák ten správný kandidát na hrad? Bylo to zděšení z řad ODS i ČSSD.

25.9.2012 - Setkání s Karlem Randákem

Popovídat si a vyměnit názory s Karlem Randákem, kandidátem na prezidenta, můžete 2. října v Bohumíně na společném mítinku s Janou Lorencovou. Jana Lorencová je ostravská investigativní novinářka, která pracovala dlouhá léta pro Českou televizi a můžete si ji pamatovat z investigativních pořadů Klekánice, Nadoraz, Za zdí a Případ pro reportérku. Podrobnosti k místu a času budou zveřejněny na tomto webu.

25.9.2012 - Karel Randák v Show Jana Krause

Hostem pořadu Show Jana Krause bude 26. října 2012 i gen. Karel Randák. Nezapomeňte se dívat od 21:50 hod. Pokud se chcete osobně zúčastnit natáčení pořadu, které proběhne 24. října 2012, rezervujte si vstupenky v Divadle Archa.

24.9.2012 - Generál Randák označil ty, co patří do basy za otravy metanolem

Nové kolky – to je opět kšeft pro někoho, říká bývalý ředitel tajné služby Karel Randák k jednomu z opatření ministra financí, které má přispět k boji s černým trhem lihovin. A současně dodává, že by se za metylalkoholovou aféru, která stála už čtyřiadvacet lidských životů, měli trestat nejen ti, kteří alkohol pančují a prodávají, ale i ti, kteří lukrativnímu nelegálnímu byznysu léta jen nečinně přihlíželi. Více zde.

23.9.2012 - Rozhovor s Karlem Randákem - Radio Bonton

Rozhovor s Karlem Randákem o cyklistice, kandidatuře na prezidenta a právě probíhající kampani. Více zde.

Kontakt

Karel Randák

Na Florenci 31
110 00 Praha 1
Web: www.nfpk.cz
+420 226 209 047
info@nfpk.cz